reklama

Psovitá šelma, která loví jako kočka. Co vše jste o liškách nevěděli?

„Jsi mazaná jako liška.“ Toto pořekadlo nevzniklo náhodou. Lišky jsou schopné žít prakticky po celém světě a skoro na všech místech – lesy, hory, pastviny, pouště. Přizpůsobují se i lidským prostředím –⁠ farmám, předměstským oblastem a dokonce i velkým komunitám. Červená liška je zkrátka velmi vynalézavá a mazaná.

reklama

Lišky jsou osamělí lovci, kteří se živí drobnou zvěří, jakou jsou králíci nebo ptáci. Jsou ale velmi flexibilní, jejich strava do jisté míry závisí na prostředí, kde žijí. Klidně nepohrdnou ovocem, zeleninou, rybami nebo červy. Pokud budou žít v blízkosti lidského bydliště, dají si třeba zbytky z vaší popelnice nebo krmivo pro vaše mazlíčky. Častým úlovkem jsou také slípky, které jsou pro ně velkým lákadlem, především když mají malé. Liška v afektu nelítostně zadáví cokoliv, co se jen pohne. Díky tomu si lišky vydobyly pověst nelítostných zabijáků. Na druhou stranu jsou označovány za uklízeče/zdravotníky lesa. Loví totiž často slabé nebo nemocné kusy a nepohrdnou ani zdechlinou.

Velkou pýchou je liščí ocas. Když pomineme zvěrstva kožešinového průmyslu, ocas lišky jí slouží (stejně jako kočkám) k udržení rovnováhy nebo jako přikrývka v chladu. Liščí tělo měří okolo 60 centimetrů (může mít až 90) a podobnou délku mívá i její ocas. Ale také jim slouží jako komunikační prvek. Pod kořenem ocasu mají uloženou pachovou žlázu, ta nese název „fialka“, pro nezaměnitelnou liščí „vůni“.

Lišky pak na své území (6–⁠8km) značkují podobně jako psi – značkováním močí, nebo trusem. A ještě něco mají se psy společné: „štěkot“. „Wow wow wow“ je pro ně hlášení, že se k sobě navzájem blíží. Je to sice vyšší a trochu chraptivý štěkot, ale svou příbuznost se psy prostě nezapřou. Liška je sice šelma psovitá, můžeme ale říct, že si vzala to nejlepší jak ze psů, tak koček. Čichem a sluchem se vyrovná tomu nejlepšímu loveckému psovi. Pružnou páteří, zatahováním drápů, častým nočním lovem a očima, které vidí i v minimálním světle, zase kočce.

K páření dochází v netužší zimě, během ledna a února. Jednu lišku honí i více samců, zpravidla si na ni dělá nárok ten, který jí je nejblíže. Lišky vrhají okolo 3–⁠10 liščat, jsou to vzorní rodiče a žijí převážně v  monogamních svazcích. Matka své mladé kojí, následně krmí natrávenou potravou a pak je učí lovit. Dospělosti dosahují v půl roce života.

I přes usilovné pronásledování a lov lišek je liščí populace dlouhodobě na vzestupu. Tento trend je jen přímým důsledkem vysoké inteligence lišek, a tím i jejich zvýšené míry adaptability na neustále se měnící podmínky životního prostředí.

Jak vzniklo přirovnání „Chytrá jako liška“? Nejspíš proto, že je neustále ve střehu a při sebemenším podezření se snaží vyhnout očekávanému nebezpečí.

Tagy:
šelma volně žijící živočichové Svět zvířat liška psovitá šelma

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama