reklama

Psovitá šelma, která loví jako kočka. Co vše jste o liškách nevěděli?

Liška je velmi přizpůsobivé zvíře.

„Jsi mazaná jako liška.“ Toto pořekadlo nevzniklo náhodou. Lišky jsou schopné žít prakticky po celém světě a skoro na všech místech – lesy, hory, pastviny, pouště. Přizpůsobují se i lidským prostředím –⁠ farmám, předměstským oblastem a dokonce i velkým komunitám. Červená liška je zkrátka velmi vynalézavá a mazaná.

reklama

Lišky jsou osamělí lovci, kteří se živí drobnou zvěří, jakou jsou králíci nebo ptáci. Jsou ale velmi flexibilní, jejich strava do jisté míry závisí na prostředí, kde žijí. Klidně nepohrdnou ovocem, zeleninou, rybami nebo červy. Pokud budou žít v blízkosti lidského bydliště, dají si třeba zbytky z vaší popelnice nebo krmivo pro vaše mazlíčky. Častým úlovkem jsou také slípky, které jsou pro ně velkým lákadlem, především když mají malé. Liška v afektu nelítostně zadáví cokoliv, co se jen pohne. Díky tomu si lišky vydobyly pověst nelítostných zabijáků. Na druhou stranu jsou označovány za uklízeče/zdravotníky lesa. Loví totiž často slabé nebo nemocné kusy a nepohrdnou ani zdechlinou.

Liška se v zimě přikrývá svým ocasem
Liška se v zimě přikrývá svým ocasem

Velkou pýchou je liščí ocas. Když pomineme zvěrstva kožešinového průmyslu, ocas lišky jí slouží (stejně jako kočkám) k udržení rovnováhy nebo jako přikrývka v chladu. Liščí tělo měří okolo 60 centimetrů (může mít až 90) a podobnou délku mívá i její ocas. Ale také jim slouží jako komunikační prvek. Pod kořenem ocasu mají uloženou pachovou žlázu, ta nese název „fialka“, pro nezaměnitelnou liščí „vůni“.

K tématu

Lišky pak na své území (6–⁠8km) značkují podobně jako psi – značkováním močí, nebo trusem. A ještě něco mají se psy společné: „štěkot“. „Wow wow wow“ je pro ně hlášení, že se k sobě navzájem blíží. Je to sice vyšší a trochu chraptivý štěkot, ale svou příbuznost se psy prostě nezapřou. Liška je sice šelma psovitá, můžeme ale říct, že si vzala to nejlepší jak ze psů, tak koček. Čichem a sluchem se vyrovná tomu nejlepšímu loveckému psovi. Pružnou páteří, zatahováním drápů, častým nočním lovem a očima, které vidí i v minimálním světle, zase kočce.

K páření dochází v netužší zimě, během ledna a února. Jednu lišku honí i více samců, zpravidla si na ni dělá nárok ten, který jí je nejblíže. Lišky vrhají okolo 3–⁠10 liščat, jsou to vzorní rodiče a žijí převážně v  monogamních svazcích. Matka své mladé kojí, následně krmí natrávenou potravou a pak je učí lovit. Dospělosti dosahují v půl roce života.

Lišky jsou vzorní rodiče.
Lišky jsou vzorní rodiče.

I přes usilovné pronásledování a lov lišek je liščí populace dlouhodobě na vzestupu. Tento trend je jen přímým důsledkem vysoké inteligence lišek, a tím i jejich zvýšené míry adaptability na neustále se měnící podmínky životního prostředí.

Jak vzniklo přirovnání „Chytrá jako liška“? Nejspíš proto, že je neustále ve střehu a při sebemenším podezření se snaží vyhnout očekávanému nebezpečí.

K tématu

Tagy: šelma volně žijící živočichové Svět zvířat liška psovitá šelma
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Maďaři byli pár minut od senzace. Ze „skupiny smrti“ ale postupují všichni favorité
Vakcíny proti covidu budeme nejspíše i kombinovat, říká šéfka lékového ústavu
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?
Příznivec hnutí LGBT narušil maďarskou hymnu. S duhovou vlajkou vtrhnul na trávník
reklama
reklama
Hned vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vyzývá Rada Evropy Česko. Zákrok vyvolává otázky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další tragédie na Univerzitě Karlově. Zemřel pedagog a bývalý sportovec Jan Mareš
Zákrok nebyl v pořádku. Pokud je někdo spoutaný, nemusíte na něm klečet, říká Uhlová
Další články
reklama
reklama