reklama

Psycholog: Dítě má u pěstounů více stimulace. Že je mu v ústavu hůř, dokazují stovky studií

Klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček považuje za správné, že ohrožené děti do tří let už zřejmě nebudou končit v kojeneckých ústavech. „Nepochybuji, že v kojeneckých ústavech pracují srdcaři, dětem ale novela zákona pomůže,“ řekl Ptáček ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS..

reklama

Od roku 2025 už nejspíš nebude možné, aby ohrožené děti do tří let končily v kojeneckých ústavech. Ve vládní novele o sociálně-právní ochraně dětí to před týdnem schválila Sněmovna hlasy 99 ze 113 přítomných poslanců. Proti byli komunisté a SPD. Pokud novela projde i Senátem, bude ji muset ještě podepsat prezident.

Poslanci tak částečně zareagovali na kritiku Evropského výboru pro sociální práva. Česká republika je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, kde je možné děti do tří let do takových zařízení umístit.

„Konečně se stala správná věc, která ovlivní pozitivně stovky dětí i budoucí generace,“ řekl psycholog Ptáček. Stejně jako mnoho poslanců na přítomnosti dětí mladších tří let v kojeneckých ústavech nejvíce kritizuje riziko možné menší sociální i psychické vyspělosti.

„Dítěti se od narození do dvou let vyvine až 75 procent mozku. Co se nestane v těch dvou letech, se pak už nikdy v životě nedožene. U pěstounů má více stimulace. Že je mu v ústavu hůř, dokazují stovky studií. Neříkám, že v ústavech nepracují srdcaři, sestry ale při tom velkém počtu dětí nikdy nemohou fungovat jako matky,“ vysvětlil Ptáček.

Vášnivá debata mezi politiky

S jeho názory souhlasí mimo jiné i poslankyně Olga Richterová (Piráti), která se v protlačování novely dost aktivně angažovala. „Proto je strašně důležité, aby dítě do těch dvou let mělo jednu milující osobu, na kterou se může upnout. Něco takového při tom počtu v ústavech nejsou sestry schopny zvládnout,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Naopak proti návrhu je poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Ta celou věc považuje za populismus a naivitu všech poslanců, kteří s návrhem souhlasili. „Situace v kojeneckých ústavech není špatná. Je velká drzost urážet práci sester v těchto zařízeních. Každé dítě má zdravotní dokumentaci a pracovníci vědí moc dobře, co s ním dělat,“ zmínila komunistická poslankyně. Tím si rýpla jak do političky Richterové, tak i do psychologa Ptáčka.

V pořadu 360° dostala prostor k vyjádření i ředitelka kojeneckého ústavu v Mostě Milada Šilhová. „Na rodinu jsme si nikdy ani nehráli, ale režim se snažíme udělat pro děti co možná nejlepší. U nás pracují kvalifikované sestry, které svou práci zvládají výborně. I my říkáme, že děti patří do rodiny, ale ta musí být harmonická a nesmí jim ubližovat, či je dokonce týrat,“ řekla.

K větším názorovým rozporům tak docházelo spíše mezi politiky než odborníky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama