SPÁLENÁ ZEMĚ: Pomoc psychologa potřebuje drtivá většina Ukrajinců. Nejhůře jsou na tom zajatci

Spálená země (6)

Válka se neodehrává pouze na území Ukrajiny, ale také v hlavách tamních obyvatel a obránců. Zcela nejhůře jsou na tom právě vojáci a zejména pak ti, kteří prošli ruským zajetím. Právě o tématu psychiky Ukrajinců a jejich duševního zdraví ve válce je nový díl podcastu Spálená země, ve kterém se zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár ptá vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného. Jak Ukrajinci vedou svoji válku v duši?

Dnes už prakticky každý Ukrajinec poznal válku, potvrzuje zmocněnec. I obyčejní občané zažili nálety ruských stíhačů nebo dopady raket. Během podcastu Kopečný popisuje například ukrajinskou rodinu, která útočiště našla v Česku, ale zůstaly jim návyky z války.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci se střetli na východě země s Číňany. Zelenskyj zveřejnil video se zajatým vojákem

„Procházeli jsme se vesnicí, kde byli ubytovaní. Byl víkend a byl hon. Broky z brokovnic a rány z pušek a najednou v nich něco secvaklo a oni si automaticky lehli do příkopu vedle silnice,“ popsal Kopečný. Rodinka si rovněž lehala na zem v okamžiku, kdy nad nimi prolétalo letadlo, ačkoliv v Česku šlo o dopravní stroj či let s rekreačními piloty.

I on sám kvůli cestám na Ukrajinu navykl na způsob života za války. Podobně jako Ukrajinci používá mobilní aplikaci, která jej upozorňuje na možné nebezpečí náletu pro nastavenou oblast. Právě ta ho vzbudila i ve chvíli, kdy už byl zpět doma, uprostřed noci. „Okamžitě jsem se překulil z postele, abych byl dál od okna a přemýšlel jsem, kde je koupelna (coby nejbezpečnější místo v bytě; pozn. red.), a až pak jsem si uvědomil, že jsem v bezpečí v Praze,“ vyprávěl Kopečný.

Horor ruského zajetí

Samostatnou kapitolou jsou pak ti z Ukrajinců, kteří se chopili zbraní a přímo na frontě válčí s Rusy. Podle Kopečného zde Ukrajinci rozlišují hned čtyři kategorie vojáků, kteří bojují s válečnými traumaty. Nejhůře jsou na tom ti z nich, kteří na vlastní kůži zažili ruské zajetí. Často se z něj vrací navždy poznamenaní nejen psychicky, ale i fyzicky.

Ukrajinci si z ruského zajetí často odnáší různé jizvy po těle – některé z nich Rusové dokonce systematicky kastrují. „Jsou jim uříznuty genitálie, jsou pořezaní po celém těle, mají vyryté různé symboly,“ popisuje vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny v podcastu Spálená země.

O čem dalším se Kopečný a Kačmár bavili?

Co Ukrajincům pomáhá v těžkých chvílích války?

Jaký je ukrajinský válečný humor?

Je český zdravotnický systém připravený na ukrajinské válečné veterány, pokud přijdou za svými uprchlými rodinami do České republiky?

Jak se během války posouvá ukrajinská péče o duševní zdraví?

Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v podcastu SPÁLENÁ ZEMĚ, který můžete zhlédnout zde či na podcastových platformách Apple Podcasts nebo Spotify, popřípadě na kanálu YouTube.

PODÍVEJTE SE na představení podcastu Spálená země v Novém dni CNN Prima NEWS

Tagy:
Ukrajina psychologie YouTube Sudety CNN Prima NEWS podcast Spotify Rusko duševní zdraví ozbrojený konflikt Tomáš Kopečný ruská invaze na Ukrajinu Apple Podcasts Tomáš Kačmár konflikt, válka a mír Spálená země