Putin poškodil Rusko na generace, řekl expert CNN. Jaderná válka může způsobit převrat

Riziko ruské jaderné války

Reportér Matyáš Zrno o reakcích na projev Bidena

Vladimir Putin poškodil svou zemi rozpoutáním války na Ukrajině do takové míry, že bude trvat generace, než se pověst Rusů ve světě vylepší. Pro americkou CNN to prohlásil profesor Henry Hale z univerzity George Washingtona, mezi jehož specializaci patří ruská politika. Podle něj Rusko nemá šanci na žádnou formu plnohodnotného vítězství, a proto může v zoufalosti nasadit veškerou možnou sílu.

Měsíc války na Ukrajině je pryč a konflikt vstoupil do další fáze. Ruská armáda nedosáhla kvůli tvrdému ukrajinskému odporu výrazných úspěchů a v druhém měsíci může v boji nasadit silnější arzenál. Alespoň se toho obává profesor Hale, který se ruskou politikou dlouhodobě zabývá.

„Invaze je překvapivá svou rozsáhlostí. Řada Rusů, Ukrajinců ani analytiků to nečekala. Plán Rusů byl ale otřesný. Zřejmě si mysleli, že Ukrajinci kapitulují a budou je vítat s květinami. Vzešlo to z naprostého nepochopení Ukrajiny a nátury ukrajinského lidu,“ řekl pro CNN Hale.

Podle něj mají ruští vojáci špatnou morálku, jelikož mnozí z nich nebyli připraveni na konvenční válku. „Je nepravděpodobné, že by bylo Rusko schopné užít si jakoukoli formu plnohodnotného vítězství. Právě tento fakt vyvolává obavy o budoucí průběh války,“ dodal expert na ruskou politiku.

Přitvrdí Rusko?

Hale se domnívá, že rozpačitý průběh bojů ze strany Ruska zahání každým dnem Vladimira Putina více a více do kouta. „Pro Putina je teď všechno v sázce. Cokoli jiného než vítězství bude vnímáno jako slabost. Může se proto rozhodnout pro určitý druh jaderného řešení. Těžko říct, co přesně by to bylo, ale možné je,“ uvedl profesor.

Takový krok by ale podle něj mohl Putinovi zlomit vaz. „Nemyslím si, že je ruská většinová populace nakloněná myšlence jaderné války. Rozhodně nesouzní s nasazením nukleárních zbraní proti lidem, o kterých Putin a jeho režim neustále říká, že jsou s Rusy prakticky jedním národem,“ sdělil Hale. „Je také možné, že použití jaderných zbraní by mohlo vést ke kolapsu režimu, který by iniciovali lidé, kteří by tím byli zděšení,“ dodal.

Profesor si myslí, že Putinova reputace se stává toxickou a ovlivňuje všechny, kteří jsou s ním spojení. Tedy i občany Ruska. „Jeho činy poškodily zemi na celou generaci, a to jak ve světě, tak v bývalých zemích sovětského prostoru,“ míní Hale .

Existuje podle něj jediné řešení, jak by mohlo Rusko zvládnout válku se ctí. „Ruská populace by musela nějak svrhnout Putina nebo lidi kolem něj, ukončit válku a stáhnout ruské jednotky. To by navrátilo alespoň kredibilitu Rusů, kteří by mohli říci: ‚Tohle jsme nebyli my‘,“ uzavřel.

Tagy: