Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v pondělí výnos, podle kterého má být během jarních odvodů – od 1. dubna do 15. července – povoláno do armády k povinné vojenské službě 160 000 mužů ve věku od 18 do 30 let. Jde o největší odvod do armády za posledních 14 let, napsal server The Moscow Times. Loni na podzim úřady povolaly do služby 133 000 lidí, na jaře to bylo 150 000 mužů.
Putin od rozpoutání války proti Ukrajině ujišťoval, že do bojů nasadí pouze profesionální vojáky a že povolanci k povinné vojenské službě se do války nedostanou. V médiích se ale od začátku invaze objevovaly zprávy o zapojení povolanců do války. Například povolanci tvořili zčásti posádku vlajkové lodi ruské Černomořské flotily, křižníku Moskva, který ukrajinské síly potopily v dubnu 2022, připomněl server BBC News.
ČTĚTE TAKÉ: Znásilňuj Ukrajinky, vybízela Ruska manžela. Soud v Kyjevě jí uložil pět let vězení
Ruské ministerstvo obrany se při jarním odvodu chystá rozeslat povolávací rozkazy v elektronické podobě, přes portál státních zakázek, popřípadě v Moskvě přes portál starosty hlavního města. Povolávat se bude ale i tradičně, papírovými povolávacími rozkazy, zaslanými v doporučených dopisech nebo předanými osobně, poznamenaly The Moscow Times.
Dodaly, že přes všechna ujišťování o digitalizaci vojenské korespondence věc podle expertů ještě stále úplně nefunguje a zatím jde spíše o testovací provoz ve třech regionech a Moskvě. Tam už vojenské úřady začaly masově rozesílat elektronické povolávací rozkazy a moskevské soudy začaly brance pokutovat, pokud rozkazu neuposlechnou.
Slídění po brancích v Moskvě
Lidem vyhýbajícím se předvolání na vojenskou správu hrozí i to, že úřady po nich vyhlásí pátrání a zařadí je do programu pro rozpoznávání totožnosti lidí cestujících například v moskevském metru. Podle některých právníků tak moskevské úřady testují nové způsoby nátlaku, které by se v budoucnu mohly uplatnit i v celostátním měřítku.
Vojenská služba je v Rusku povinná, ale už dlouho je citlivou záležitostí. Mnozí Rusové raději odcházejí do zahraničí, aby se vyhnuli převzetí povolávacích rozkazů, vydávaných dvakrát ročně na jaře a na podzim. Obavy vzrostly zejména poté, co řada branců byla poslána bojovat do války proti Ukrajině, přestože úřady v čele s prezidentem Putinem ujišťovaly, že na bojiště žádné povolance neposílají, a také po nečekané mobilizaci 300 000 mužů vyhlášené Putinem na podzim 2022 k doplnění ztrát ruských sil.
Chaos při mobilizaci vyvolal v zemi jinak vzácnou veřejnou kritiku. Statisíce Rusů raději utekly do ciziny před válkou, kterou Putin rozpoutal svým rozkazem z února 2022 ke vpádu vojsk na Ukrajinu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Putinův návrh? OSN by měla převzít vládu nad Ruskem, říká Votápek. Just osvětlil cíl Kremlu