Putin svojí brutalitou Ukrajinu jen posiluje, nesmí zůstat u moci, prohlásil Biden

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho vojáci svojí brutalitou na Ukrajině jen posilují odhodlání místních obránců a stejně tak jednotu západních mocností. V polské Varšavě to prohlásil americký prezident Joe Biden. Podle něj Putin nesmí zůstat v Rusku u moci.

„Putin si myslí, že Ukrajinci padnou na záda a nebudou se bránit. Ukrajina ale ukazuje neskutečnou odvahu a brutalita Putinova režimu je jen posiluje,“ prohlásil ve Varšavě americký prezident. Ruská invaze podle jeho slov navíc posílila i jednotu západních států. „Rusku se podařil přesný opak toho, co chtělo. Naší reakcí je naprostá jednota. Dříve to trvalo roky a dnes jen týdny, abychom se dokázali sjednotit,“ doplnil Biden.

Americký prezident kromě toho uvedl, že pro invazi ruských vojsk na Ukrajinu neexistuje žádné ospravedlnění. Důvody Moskvy označil za „nemravné a cynické“. „Diktátor si může budovat své impérium, ale nezničí lásku lidí ke svobodě,“ řekl dále Biden ve svém varšavském projevu. Putin podle jeho vyjádření nesmí v Rusku zůstat u moci.

Ukrajince opět vyzdvihl a oznámil, že do země pošlou Spojené státy humanitární pomoc za miliardu dolarů. Úlevu podle jeho slov už nyní pociťují některá ukrajinská města, ale nikoliv ostřelovaný a obklíčený Mariupol. „Vidíme tam brutalitu Putinova režimu. Tato válka je ale pro Rusko už teď strategickým selháním,“ pokračoval Biden.

Hlava státu měla také vzkaz pro běžné Rusy. „Určitě nesouhlasíte se zabíjením nevinných lidí na Ukrajině,“ řekl Biden a připomněl ruské ostřelování nemocnic, obléhání měst či snahu o vyhladovění Ukrajinců.

Biden navíc uvedl, že je na čase ještě posílit východní křídlo států Severoatlantické aliance (NATO). „Hovořili jsme o posílení východního křídla NATO, aby nikoho ani nenapadlo, že by mohl byť jen o píď překročit hranice NATO. Budeme bránit každičkou píď naší země,“ uvedl americký prezident.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.