Vliv Putinova šéfkuchaře sílí. Může se Prigožin stát nástupcem ruské hlavy státu?

Válka na Ukrajině (27. 11.)

V předešlých letech ho znali jen odborníci a lidé, kteří Rusko bedlivě sledují. Dnes je o něm slyšet v podstatě každý den. Řeč je o šéfovi žoldáků z Vagnerovy skupiny a oligarchovi Jevgeniji Prigožinovi. Je součástí úzkého kruhu prezidenta Vladimira Putina a má stále větší vliv. Může se stát nástupcem ruské hlavy státu?

Léta se snažil vedení Vagnerovy skupiny tajit. Dokonce se i soudil, když byl osočen, že stojí v čele žoldáků se značně kontroverzní pověstí. Dnes se však Prigožin ke své organizaci hrdě hlásí. Jeho popularita raketově roste a v současnosti ho znají nejen mnozí Rusové, ale zejména občané západních států.

V minulosti byl mimo napojení na vagnerovce znám především jako oligarcha, který zajišťoval občerstvení na akce pro prezidenta Vladimira Putina. Proto si vysloužil svoji přezdívku – „Putinův šéfkuchař“.

Roky tak byl ruské hlavě státu nablízku. Nyní se zdá, že je jeho kontakt mnohem intenzivnější. Prigožin se totiž kvůli svému vlivu a velení Vagnerově skupině dostal do nejužšího kruhu osobností, které Putinovi radí s válečnou strategií. Mezi prezidentovými nejbližšími se okamžitě etabloval v jednoho z nejvíce výřečných lidí. Společně s Ramzanem Kadyrovem totiž patří mezi nejhlasitější válečné štváče. Přiznat porážku je pro ně možnost, která nepřichází v úvahu.

Zároveň velmi často kritizuje ministra obrany Sergeje Šojgua a svaluje na něj veškerou vinu za ruské neúspěchy na ukrajinské frontě. Ukazuje se, že Prigožinův vliv stále roste. Začíná se tak spekulovat, že by v budoucnu mohl zastávat i podstatně vyšší roli, třeba i vládce Ruska.

Jsou ve hře politické ambice?

Na jedné straně Prigožin popírá, že by měl politické ambice. Na tu druhou se ještě před časem vehementně bránil osočení, že je šéfem vagnerovců a zůstával v pozadí. Dnes je vyloženě na očích, patří mezi postavy na vysoké pozici a těší se přízni ruské hlavy státu. Jeho raketový růst tak může směle pokračovat.

Ruskojazyčný web Meduza působící v Lotyšsku s odkazem na zdroj z ruské administrativy uvedl, že Prigožin by se časem mohl pokusit uzmout svůj díl moci v Rusku a založit politické hnutí zaměřené na konzervativní a nacionalistické voliče. Podle politologa Ivana Preobraženského by navíc mohl působit i na lidi s kriminální minulostí, neboť řady vagnerovců často tvoří právě bývalí trestanci.

Prigožin je proslulý tím, že za žoldáky bere vězně i nyní do války na Ukrajině. Nevadí mu ani hrdelní tresty, či dokonce kanibalismus. Vrahy považuje za rekruty, kteří můžou být v boji proti Ukrajincům k užitku.

Za zmínku stojí, že i sám Prigožin strávil několik let ve vězení. Odsouzen byl v roce 1981 v pouhých 18 letech, a to konkrétně za loupež v organizované skupině, podvod či zapojení nezletilých do prostituce. Původně si měl odsedět 12 let, nakonec za mřížemi strávil devět roků.

Kladivo europoslancům i návod na přijetí k vagnerovcům

Tento bývalý vězeň, který se po propuštění stal úspěšným podnikatelem a šéfem dříve obávané žoldnéřské organizace, by tak mohl v ruské politice sehrát mnohem větší roli než dosud.

V posledních týdnech navíc zaujal svojí rétorikou namířenou k ruským elitám i do zahraničí. Působí jako bezskrupulózní a krvežíznivý provokatér. Naposledy proslul komentováním masakru jednoho z vagnerovců, který měl údajně zběhnout v ukrajinském zajetí, ale později se ocitl zpět v rukou Rusů. Žoldáci ho následně brutálně umlátili kladivem. Prigožin video komentoval slovy, že „pes zasloužil psí smrt“.

Zakrvácené kladivo později poslal europoslancům. Mimořádně hrůzný „dárkem“ mnohé šokoval a pohoršil. Český zákonodárce z Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský reagoval, že na oplátku by se do Ruska měl poslat záchod coby „hajzl pro hajzly“.

Prigožin drsně komunikuje i s Rusy. Na dotaz, co by měl uchazeč o vstup do Vagnerovy skupiny udělat, odpověděl: „Jíst nehty, masturbovat se šmirglpapírem, hasit žízeň krví, nechodit ven bez kladiva a volat na čísla níže,“ uvedl prostřednictvím své tiskové agentury žoldnéřský boss a na Telegram přidal i kontakty na nábor do Vagnerovy skupiny.

Tagy:
válka Vladimir Putin žoldáci Ukrajina Evropský parlament Tomáš Zdechovský Lotyšsko Rusko Vagnerova skupina ruská invaze na Ukrajinu Jevgenij Prigožin