CNN Prima NEWS
Rekreační objekty v zimě lákají zloděje i škůdce...
Víkendové bydlení řady lidí je v dnešní době vybaveno téměř stejně jako jejich byt či dům. V zimních měsících jsou pak opuštěné rekreační objekty velkým lákadlem pro zloděje. „Naše chata stojí v oblasti, která je v zimě těžce přístupná. Koncem podzimu zazimujeme a vracíme se až začátkem jara. Letos ale chatu navštívila nečekaná návštěva. Už po příjezdu jsem si všiml rozbité okenice. Vybavení chaty bylo pryč. Lednice, starší televizor, manželčin mixér, odšťavňovač, kávovar, dokonce i nábytek po babičce. Aby toho nebylo málo, našel jsem i vykradenou kůlnu. Sekačka, veškeré nářadí, zahradní nábytek, kola … vše pryč,“ popsal například pan Procházka. Vykradených chat jsou pravidelně stovky až tisíce ročně.
Jak na pojištění rekreačního objektu?
Policisté nicméně rekreační oblasti v zimním období průběžně kontrolují. Jak můžete vidět v úvodní reportáži, například kolem Slapské přehrady jich byly na jedné z nedávných „pochůzek“ desítky. Do akce nasadili i speciální drony. Kromě zlodějů chaty a chalupy ohrožuje nepříznivé počasí nebo divoká zvěř či různí škůdci. To vše lze pojistit. Máme pro vás rady, jak k pojištění chaty přistupovat a na co si dát pozor...
V oblasti s četnými krádežemi si pořiďte lepší zabezpečení
Pojišťovny podle analytika neživotního pojištění Broker Consulting Jiřího Váchala přihlíží k tomu, jestli se objekt nachází v rizikové oblasti s větším výskytem krádeží. Také jestli stojí chata/chalupa na samotě či přímo v obci, nebo v sezónní chatové oblasti. V závislosti na stoupajícím riziku roste nejen cena pojištění, ale i nároky na zabezpečení. „Pojišťovny mohou mít rozdílná zohlednění způsobu zabezpečení daného objektu, ale ve většině případů pojišťovny dle výše sjednávané pojistné částky stanovují jako povinnost pojištěného mít odpovídající zabezpečení. Platí zde rovnice – čím vyšší pojistná částka, tím vyšší vybavení bezpečnostních prvků,“ uvedla už dříve Veronika Nová z České asociace pojišťoven. „Vyplatí se investovat do mechanického zabezpečení, které je vidět. Některé zloděje odradí hned v počátku bezpečnostní dveře, mříže na oknech nebo uzamykatelné okenice. Určitě dejte pozor, aby cenné věci pro zloděje nebyly vidět nejen okny, ale i nejrůznějšími škvírami či průhledy,“ radí Jiří Váchal.
Další užitečné tipy, jak svůj majetek můžete před nenechavými zloději co nejlépe ochránit, najdete v článku Stovky vloupání do chat a chalup. Jak váš druhý domov před zloději dobře zabezpečit?
Na míře zabezpečení bude závislá nejen smlouva, ale i případná výplata plnění. Pojišťovna bude brát v potaz, zda zloděj musel překonat určitou překážku - tedy například likvidátor bude ověřovat, jestli byly zamčené dveře nebo zavřená okna.
Co se hodí pojistit?
Jirří Váchal doporučuje pojistit v případě chat a chalup vždy živly (požár, úder blesku, kouř, voda, vichřice, krupobití, sníh, mráz), krádež a loupež, vandalismus a vodovodní škody. „Pokud se objekt nalézá v blízkosti lesa, stojí za to připojistit škody způsobené pádem stromů atd. Nechte si určitě poradit,“ říká odborník. A máte-li na chalupě dražší předměty v hodnotě vyšší než 20 000 korun, vyplatí se specifikovat je ve smlouvě a udělat si fotografie. „Na důležitá rizika nezapomínejte a nežádejte ta, která jsou pro vás nesmyslná,“ shrnuje Jiří Váchal.
Základní pojištění nekryje vše
V základním pojištění obvykle nenajdete krytí rizik jako popraskané vodovodní potrubí kvůli mrazu nebo poškození střechy kvůli tíze sněhu či poničení zateplení domu zvěří.
Do základního pojištění nebývají také zahrnuty okolní stavby, jako například kůlna na nářadí, garáž, bazén, altán či zahradní architektura. Liší se i ochota pojišťovat skleníky, nebo výše spoluúčasti, kterou majitelé při poškození hradí.
Nemovitost vs. domácnost
Platí také, že pojištěná nemovitost neznamená pojištěná domácnost. Nemovitostí je samotná chata, garáž, sklep, kůlna, altán, bazén, okapy, oplocení, dveře, okna. Pojištění domácnosti pak zahrnuje samotné vybavení - a to ať jde o nábytek, domácí spotřebiče nebo sportovní náčiní, zahradní nábytek, nářadí, sekačku, a podobně.
Pozor na podpojištění i nadpojištění
Smlouvy je třeba pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka byla vždy v souladu s aktuální hodnotou pojištěného majetku. Při podpojištění pojišťovna v případě pojistné události může krátit úměrně k podpojištění. „Nadpojištění nemá smysl, pojišťovna nikdy nezaplatí více, než je odhadní cena nemovitosti,“ varuje Jiří Váchal.
Pokud dojde ke škodě...
Nahlaste pojistnou událost co nejdříve, maximálně do 15 dnů. Vyplatí se pořídit fotodokumentaci místa. Jde-li o odcizení či vandalismus, vždy volejte policii a sepište protokol.
>> Jak často vyjíždí hasiči k požárům? Kolik lidí ročně oheň ohrozí? To a další fakta se dovíte zde: