Slabý účinek opalovacích krémů
Opakované spálení pokožky, zejména v dětském věku, může zadělat na vážné problémy v budoucnu. Podle dermatologů se přitom právě v případě slunění dětí často chybuje...
Sluneční záření je pro život na planetě nezbytné. Lidem mimo jiné zlepšuje náladu a stimuluje produkci vitamínu D, který je zásadní nejen pro vývoj kostí či tvorbu krevních buněk. Světová zdravotnická organizace už před lety poukázala na to, že by se měl každý z nás v létě na 5 až 15 minut (i dle fototypu kůže, který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte) vystavit UV záření dvakrát až třikrát týdně. Respektive alespoň obličej, ruce a nohy. To by mělo zajistit dostatečnou hladinu vitamínu D. Jinak je ale třeba kůži důsledně chránit.
Opakované spálení zvyšuje riziko rakoviny kůže
Červená pokožka, puchýřky, loupání kůže. Spáleninu od sluníčka pravděpodobně zažil v životě kde kdo. Tyto akutní problémy bývají nepříjemné a jsou spojeny i s rizikem bakteriální infekce. Většinou je ale za pár dní klid. Ovšem kůže zůstala poškozená. „Z dlouhodobého hlediska je, zejména to opakované spálení, a hlavně v dětském věku, spojeno s rizikem vzniku jak melanomu, tak těch nemelanomových kožních nádorů v pozdějším věku,“ říká v úvodním videu lékař dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Miroslav Důra. (V rozhovoru se mimo jiné také dozvíte, jak a kde je nejlepší vybírat opalovací krém.) „Zvýšenou ochranu před UV zářením potřebují hlavně malé děti, protože jsou nejcitlivější skupinou,“ upozorňuje pak Státní zdravotní ústav (SZÚ) na svém webu. Jaká pravidla je tedy vhodné dodržovat při slunění malých dětí? Jak lze ochránit jejich citlivou pokožku?
1. Miminka před paprsky schovat
Děti do šesti měsíců (některé zdroje uvádějí až zhruba jednoho roku) by se slunci neměly vystavovat vůbec. Podle lékařů je u nich nebezpečí spálení opravdu velmi velké, protože zatím nemají vytvořené dostatečné množství melaninu. Je proto důležité je i nechávat spát v kočárku například pod zastřešenou terasou nebo stromy. (Nicméně pár minut ráno či při západu slunce u miminek podle webu Popaleniny.cz nevadí.) Kojenci navíc mají i méně výkonné potní žlázy a proto jim hrozí nebezpečí přehřátí.
2. V poledne do stínu
Děti do dvou let by se pak neměly vystavovat přímému slunečnímu svitu zejména v poledne. Ostatně, to je známá ochranná metoda, kterou by měli dodržovat všichni, pokud je to jen trochu možné. Intenzita slunečních paprsků je v čase od 11. hodiny dopoledne do asi 15 hodin odpoledne podle SZÚ dvakrát vyšší než v 10 nebo 16 hodin.
3. Ochrana hlavy a očí
Nezapomeňte děti vybavit vhodnou pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi. Oblečení je lepší ve světlejších barvách.
4. Mazat, mazat, mazat
A naprosto automatické při pobytu venku by pak mělo být namazání (cca děti od výše uvedeného půl až jednoho roku) krémem proti sluníčku – vhodný je SPF 30 - 50. Lze sehnat přípravky určené výhradně pro děti. „Opalovací krém by se měl používat v místech, která nemohou být dostatečně pokryta oděvem, včetně obličeje, který je pouze částečně chráněn kloboukem. Dokonce i ve stínu může být nepřímé UV záření dostatečně vysoké a škodlivé, takže opalovací krém by měl být nanesen po celou dobu, kdy je člověk venku,“ upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Účinky opalovacího krému přitom postupně vyprchávají - je třeba ho podle doporučení lékařů nanést každé 2 - 3 hodiny. Nebo po práci, plavání, hraní či cvičení venku. A to i když se použije voděodolný opalovací prostředek. Voděodolnost totiž znamená to, že krém ochrání i ve vodě. Slunce na naši kůži dopadá až do hloubky jednoho metru pod vodou. Tudíž ve vodě se může pokožka nejen opálit, ale bez dostatečné ochrany také velmi rychle spálit. U starších dětí, když už je kůže více vyvinutá (cca od čtyř let), se pak lze už řídit při výběru krému klasickým rozdělením dle fototypů – tabulku a návod, jaký zvolit ochranný faktor, najdete v článku zde.
>> Většina opalovacích krémů na trhu odpovídá požadavkům na kvalitu. V testu propadl jeden. Z trhu už je stažen, v obchodech ho lze vracet:
Ivana Kropáčková; s využitím Pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/03/08.pdf; Szu.cz/tema/zivotni-prostredi/koupani-ve-volne-prirode/uv-zareni