VELKÉ ZPRÁVY: Riziko požáru při používání elektropřístrojů
Vadné elektroinstalace a přístroje, nebo nevhodné zacházení s nimi, jsou jednou z nejčastějších příčin požárů domácností vůbec. Kvůli nabíjení mobilu může shořet i byt, jako nedávno v Plzni. Také neopatrnost při pálení klasických či vonných svíček může mít na svědomí velkou tragédii...
Nejen pravidelná kontrola kotle a komína před topnou sezónou (a ideálně i po ní) je z hlediska rizika požáru velmi žádoucí, navíc jednou ročně pro majitele domů povinná. Právě v této době je nejvyšší čas kontrolu provést.
Nicméně v domácnostech hrozí požáry i z úplně jiných důvodů – při běžných situacích, jako je nabíjení telefonu nebo práce na počítači. Jak radí Daniel Janoch ve své reportáži, v zásadě je z hlediska prevence nejdůležitější mít přehled o připojených zařízeních v domácnosti, kontrolovat je a poškozené elektrospotřebiče nepoužívat. V každém případě je doporučeníhodné umístit na strategické místo v domácnosti přenosný hasicí přístroj, který vyjde na několik stovek. Tady už je ucelený přehled některých zásadních prohřešků, které lidé někdy dělají, a přitom riskují, že jejich domácnost zasáhne požár.
1. Používání poškozených elektrospotřebičů
Velkým hazardem je skutečně používání poškozených elektrospotřebičů, včetně kabelů. Nejen žehlička, topinkovač, mixér či kabel od notebooku by měly být v naprostém pořádku. Signálem, že něco nehraje, může být i nestandardní zvuk či zápach, který se uvolňuje při používání. Polámaný kabel či poškozenou nabíječku byste měli raději vyměnit. V poškozeném místě by mohl vzniknout přechodový odpor, a během noci se polštář či deka, na kterém například bude mobilní telefon ležet, může vznítit.
2. Nabíjení mobilu v posteli
Mobil pod polštář nepatří ani tehdy, když není nabíječka nijak poškozená. „Zcela určitě nevhodné je nabíjet to (mobil) v posteli, přikrýt to polštářem, protože navýšení teploty je tam potom zcela zřejmé,“ varuje soudní znalec v oboru elektronika a elektrotechnika Pavel Žížala. I v tomto případě pak může polštář snadno vzplanout. A to přímo vám pod hlavou. Obecně je lepší spíš mobily či power banky nabíjet přes den.
3. Nechávání adaptérů v zásuvce
Rizikové může být i nepřetržité nechávání nabíjecích adaptérů v zásuvce, i ve chvíli, kdy se v podstatě nepoužívají – přístroj na ně není napojen. I tehdy se mohou přehřívat a hrozí požár. Kvůli této chybě vyhořel byt před necelými dvěma lety v Nymburku.
4. Přetížená vícezásuvková „prodlužovačka“
I klasická vícezásuvková prodlužovačka může být „žhavým kandidátem na vznícení“. A to paradoxně kvůli účelu, pro který si ji každý z nás kupuje – zapojení více spotřebičů najednou. Pokud je pak najednou i zapnete, může to způsobit přehřátí v zásuvce, zkrat, a někdy dokonce i požár.
5. Počítač v posteli nebo štosy papírů kolem něj
I počítač, resp. notebook, se může přehřát a začít hořet. Rizikové tak je nechávat ho běžet v posteli položený jen na dece nebo matraci, nevhodné je ale také mít kolem přístroje štosy papírů a spoustu prachu, i když ho necháváte na pracovním stole – tedy správně na tvrdém povrchu. Pro eliminaci vzniku většího požáru je také vhodné notebook pravidelně čistit od prachu.
6. Oblečení na elektrickém přímotopu
Příčinou požárů v domácnostech občas bývají i přímotopy. Někdy za vše může technická závada, často ale také nedbalost jejich uživatelů. A to tehdy, pokud například na topidlo dají sušit oblečení nebo ho jinak – ať už vědomě či nevědomě – překryjí. Ne nadarmo bývají na všech typech těchto přístrojů piktogramy znázorňující zákaz pokládaní čehokoliv!
Hořící svíčka nesmí zůstat bez dozoru, zvlášť je-li v těsné blízkosti hořlavého materiálu... Zdroj: pixabay.com
Hořící svíčka nesmí zůstat bez dozoru, zvlášť je-li v těsné blízkosti hořlavého materiálu... Zdroj: pixabay.com
7. Svíčky bez dozoru
Svíčky patří především k vánočním svátkům, řada lidí si je ale zapaluje celoročně – ať už k příjemné relaxaci nebo provonění bytu. Zapálené svíčky by ale nikdy neměly zůstat bez dozoru a musí být umístěny v dostatečné vzdálenosti od jakéhokoliv hořlavého materiálu, jakým je papír nebo textil.
8. Nedopalky cigaret
Velkým rizikem mohou být i nedopalky cigaret. Ačkoliv obrovským problémem jsou zejména ve volné přírodě, kde je lidé odhodí v trávě nebo lese, i v domovech se mohou snadno vznítit. Je to jen pár dnů, co takto vznikl požár na balkóně bytu v Jílovém u Prahy. Škody šly do desítek tisíc korun. „Při kouření cigaret a odhazování nedopalků do odpadkových košů dbejte na dokonalé uhašení nedopalků cigaret, pozor na pokládání cigaret na hořlavý materiál. Velmi nebezpečné je pak kouření v posteli,“ upozorňují mimo jiné hasiči na oficiálním webu.
Ivana Kropáčková, s využitím informací na webech Pozary.cz, Staci-malo.cz, Hzscr.cz