Tragická nehoda na Ústecku: Řidič i spolujezdkyně na místě zemřeli. Silnice je zavřená
počítače
Výpis příspěvků ke štítku „počítače“
Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete
Můžeme jim říkat Strážci peněz. Pracují pro banky a jejich denním chlebem je odhalování pochybných transakcí kyberpodvodníků, kteří využívají nejrůznějších fint k získání našich peněz. Kybernetičtí experti už spoustu z nich znají, a tak před nimi dokážou včas varovat. V neúnavné práci proti stejně neúnavným zlodějům bankovním specialistům pomáhají i moderní technologie. Díky ní dokážou zjistit nejen, z jakého počítače nebo z jaké země byla konkrétní platba zadaná, ale dokážou ověřit i to, kdo byl skutečným autorem. Třeba podle rychlosti psaní.
Ovládnou váš počítač a ani se to nedozvíte. Česko trápí „Jorik“ i bankovní trojské koně
Nejrozšířenější kybernetická hrozba Česka? Malware zvaný Jorik, mají jasno bezpečnostní analytici. Škodlivý program umožňuje technicky zdatným zločincům ovládat na dálku infikované počítače a dostat se tak k citlivým údajům, souborům či heslům, upozorňují experti na kyberbezpečnost ze společnosti Check Point. Terčem jsou především vzdělávací a výzkumné instituce, dřívější zkušenost nicméně ukázala, že se podobné útoky nevyhýbají ani nemocnicím či státním orgánům. Na vzestupu jsou také trojské koně, které se na první pohled tváří jako neškodné soubory.
Na Ukrajině se bojuje i o klíčovou komoditu. Proč mají automobilky i Apple obavy o neon?
Ukrajina byla před vpádem ruských vojsk největším světovým producentem neonu. Tento vzácný plyn patři ke klíčovým surovinám při výrobě čipů. Ukrajina dodávala na trhy asi polovinu celosvětové spotřeby neonu, a tak nyní hrozí prodloužení nedostatku čipů ve všech odvětvích, kde je tato nenahraditelná součástka zapotřebí. Tedy v elektrotechnickém, ale i automobilovém průmyslu.
Závislost na technologiích je jako ta na cukru, během covidu je největší hrozbou
V současné době distanční výuky tráví děti a dospívající většinu času doma a nemalou část dne zírají do obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů. Podle studie americké organizace Parents Together narostlo užívání technologií u dětí během pandemie o 500 procent. S tím roste i riziko závislosti na moderních přístrojích, stejně tak i kyberhrozeb, kterým děti čelí. Tématu se dlouhodobě věnuje Lidija Zavoralová. Ta je autorkou série edukativních komiksových knih pro nejmenší Swich z říše za monitorem.
Do obchodu se probourali beranidlem. Za čtyři minuty měli nakradeno za čtvrt milionu
Policisté pátrají po třech zlodějích, kteří v neděli v Ledenicích vykradli obchod s počítači. Lupiči sebrali přístroje v celkové hodnotě 250 tisíc korun. Při jejich hledání má pomoci kamerový záznam z místa činu. Pachatelům hrozí až pět let vězení.
Česká technologická republika. V exportu počítačů zastíníme Japonsko či Koreu
Objem celosvětového exportu počítačových zařízení dosáhl v loňském roce bezmála 370 miliard dolarů. Největší podíl ukrojila Čína. Rozhodně se ale neztratila ani Česká republika. Ta do světa vyvezla počítače v hodnotě třinácti miliard dolarů. Do kapsy tak strčí tradiční technologické velmoci jako Japonsko, Korea nebo Singapur. A směle dýchá na záda sousednímu Německu.
Speciální pokrývka hlavy umožní handicapovaným ovládat počítač pouze mozkem
Nový systém ovládání počítače mozkem má pomoci handicapovaným lidem, aby vyjádřili své základní potřeby a mohli alespoň částečně získat kontrolu nad domácností. Projekt Basil, který jim to má umožnit, vyvinuli vědci ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) ve spolupráci s německými firmami.
Češi čtou čím dál více online zprávy na mobilu. Platit za online obsah se jim nechce
Více než polovina Čechů používá k četbě online zpráv chytrý mobilní telefon a více než dvě třetiny lidí počítač. Platit za obsah je v současné době ochoten zhruba každý čtrnáctý uživatel. Vyplývá to z nové studie uveřejněné Českým statistickým úřadem.
Používání počítače ve starším věku může zabránit poklesu schopností jako je myšlení a paměť
Vědci již několikrát potvrdili, že používání počítače, hraní her a účast na společenských aktivitách může snížit riziko mírného kognitivního poškození ve stáří.
Co je to USB? Japonský ministr pro kyberbezpečnost nikdy v životě nepoužil počítač
Nový japonský ministr kybernetické bezpečnosti Jošitaka Sakurada v týdnu pronesl, že nikdy v životě nepoužíval počítač. Nebál se přiznat ani to, že absolutně netuší, k čemu slouží USB port. Pevně prý věří, že pro výkon funkce jeho neznalost nebude nikterak limitující.
Nabíjíte mobil bezpečně? aneb 8 častých chyb, které mohou způsobit požár
Vadné elektroinstalace a přístroje, nebo nevhodné zacházení s nimi, jsou jednou z nejčastějších příčin požárů domácností vůbec. Kvůli nabíjení mobilu může shořet i byt, jako nedávno v Plzni. Také neopatrnost při pálení klasických či vonných svíček může mít na svědomí velkou tragédii...
Velká bitcoinová loupež: Jeden ze zlodějů prý uprchl do Švédska. Letěl stejným letadlem jako islandská premiérka
Celkem jedenáct lidí bylo na Islandu zatčeno v rámci takzvané velké bitcoinové loupeže, kdy skupina zlodějů ukradla z datových center stovky počítačů určených právě k těžbě kryptoměn. Jednomu z nich se ale teď z vězení podařilo utéct. Navíc podle informací islandské policie měl odletět ze země do Švédska. Nejkurióznější na celém případu je, že se zloději podařilo uletět ve stejném letadle, ve kterém cestovala i islandská předsedkyně vlády.