
Červený kříž - Klíště
Panický strach z klíšťat není podle lékařů na místě. Pravděpodobnost nákazy je při dodržení určitých postupů minimální...
Sice každoročně onemocní tisíce lidí lymeskou borreliózou (loni bylo léčeno kolem 4700 pacientů) a stovky klíšťovou encefalitidou (v roce 2018 asi 700), přesto pravděpodobnost nákazy není podle lékařů příliš vysoká. Ne každé klíště je infikované, v promořenosti parazitů jsou také rozdíly v různých oblastech republiky (například vyšší výskyt je v jižních Čechách), hodně udělá i samotná obranyschopnost člověka. Nejdůležitější je v boji proti nákaze ovšem prevence. A v zásadě je velice jednoduchá. Podle předsedy Společnosti infekčního lékařství Stanislava Plíška je cíl při pobytu venku v přírodě následující: Klíště buď nenechat přisát nebo ho co nejdříve odstranit, když už se přisaje. To tedy znamená:
1. Repelent před aktivitami v přírodě
Základním doporučeným postupem je před aktivitami v přírodě (pokud je to možné) aplikovat repelentní přípravky. „Jako prevence před klíšťaty se repelent aplikuje na boty, ponožky, nohavice a tělo (holeně) cca do výšky kolen,“ doporučuje docent Plíšek. Pomoci může i vhodné oblečení. „V rámci prevence tohoto onemocnění se doporučuje oblékat si do lesa dlouhé nohavice i dlouhé rukávy nejlépe světlé barvy, na kterých je možné lezoucí klíště snáze odhalit,“ upozorňuje na webu pražské hygienické stanice její ředitel Jan Jarolímek. Triko je pak vhodné zastrčit do kalhot a nohavice do ponožek. Při chůzi se občas prohlédněte, zda náhodou klíště po nohavicích neleze. Pokud ano, odstraňte ho.
2. Po návratu důsledná kontrola
Podle Jana Jarolímka klíště po těle leze až několik desítek minut, než najde vhodné místo k přisátí. A také zejména k přenosu borrélií do těla je potřebná určitá doba - minimálně cca 24 hodin. „Proto je důležité po návratu z přírody provést důkladnější prohlídku těla, případně se osprchovat,“ radí docent Plíšek. Podle doporučení ministerstva zdravotnictví byste měli zvýšenou pozornost věnovat zejména podpaží, tříslům, nohám, pupku, krku a hlavě. U dětí se klíšťata často vyskytují ve vlasech. Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Prohlídka proto musí být pečlivá. Je-li případné zakousnuté klíště odhaleno a vyjmuto včas, riziko přenosu infekce se značně snižuje. (Jak správně klíště odstranit je mimo jiné popsáno v úvodním videu.)
Klíště jste vyjmuli. Co teď?
Našli jste klíště a co nejrychleji odstranili? Strach ani panika z onemocnění tedy nejsou podle Stanislava Plíška na místě. „Musí však dojít ke zvýšení pozornosti a postižený člověk by měl nějakou dobu (cca 2 - 3 týdny) sledovat místo zákusu klíštěte,“ dodává lékař. Otok či skvrnka ještě tři dny po přisátí je normální reakce, ale pokud se v období od 5 dnů do 7 týdnů poté začne objevovat rostoucí skvrna, je vhodné navštívit lékaře. Také pokud vás cca po několika týdnech například začne výrazně bolet hlava či klouby, případně budete mít ztuhlou šíji, i zde je na místě kontaktovat lékaře a oznámit mu, že jste měli klíště.
Očkování jako prevence encefalitidy
V případě klíšťové encefalitidy lékaři také apelují na to, že je k dispozici možnost vakcinace, která má podle nich nejlepší preventivní účinek. „Zejména lidé, kteří rádi a často navštěvují přírodu, by této možnosti měli využít. Zde platí pravidlo, že čím starší jedinec, tím vhodnost očkování narůstá. U borreliózy bohužel možnost vakcinace zatím není, ale při včasném zahájení adekvátní antibiotické léčby je možnost úzdravy vysoká,“ uzavírá docent Stanislav Plíšek.
Odborná konzultace: Doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D., předseda Společnosti infekčního lékařství, MUDr. Juraj Szanyi z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Hradec Králové