V zimních měsících se stává v cizině hodně úrazů a nehod. Na sjezdovce stačí vteřina. Co dělat, pokud se zraníte vy nebo pokud způsobíte vy škodu někomu jinému?
Na úvod je důležité zmínit, že při zahraničních cestách za účelem lyžování je podle odborníků vhodné mít uzavřené komerční cestovní pojištění. Kancelář zdravotního pojištění (KZP), která řeší mezistátní úhrady, ho doporučuje zejména do rakouských Alp. „Důvodem je skutečnost, že některé typy služeb (např. svoz ze sjezdovky v případě úrazu) nejsou v Rakousku hrazeny z veřejného systému zdravotního pojištění. Dalším důvodem je skutečnost, že podstatná část zdravotnických zařízení je v těchto horských oblastech nesmluvních a tudíž nelze zajistit úhradu nákladů prostřednictvím místního systému veřejného zdravotního pojištění. I místní občané se z výše uvedených důvodů musí pro pobyt na horách soukromě připojistit,“ uvádí KZP na svém webu. Komerční pojišťovny pak pravidelně hlásí nejvyšší počet škod v zimních měsících právě z Rakouska, Itálie a Francie, tedy typických lyžařských destinací.
I samotné řešení vážnější nehody pak může být díky pojištění, jehož součástí bývá automaticky asistenční služba, jednodušší. Sjednané by pak mělo být i pojištění odpovědnosti právě pro případ, že se úraz stane vaším zaviněním někomu jinému.
- Ve chvíli srážky na sjezdovce v zahraničí, která skončí zraněním nebo zraněními, je pak nutné se co nejdříve spojit s asistenční službou vaší pojišťovny. „Asistenční služba vám doporučí nejbližší zdravotnické zařízení s odpovídajícími službami. Bude-li to potřeba, zajistí vám i dopravu do něj,“ řekl odborník na pojištění Zdeněk Novák. Asistence případně poskytne i finanční záruky zdravotnickému zařízení nebo přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně. Při zájezdu organizovaném cestovní kanceláří se můžete obrátit i na delegáta. „Delegát má informace, do kterého zdravotního zařízení v oblasti má klienta případně odvézt, se kterými má pojišťovna smlouvu a kde tedy dostane klient nejlepší péči,“ řekl už dříve mluvčí cestovní kanceláře Stanislav Zíma. Jedete-li sami a bez komerčního pojištění, zjistěte si dopředu, jaké jsou možnosti zdravotní péče v lokalitě, do které máte namířeno, a poznamenejte si veškeré důležité kontakty.
- Přímo u lékaře se vždy prokažte pojistkou nebo kartičkou, která je důkazem toho, že jste pojištěni. Bude-li nutná hospitalizace, nemocnice se většinou sama spojí s asistenční službou nebo zdravotní pojišťovnou.
- Pokud z jakéhokoliv důvodu bude lékař i po komunikaci s vaší pojišťovnou požadovat platbu v hotovosti (většinou do částky cca 150 eur), nechte si na zaplacenou částku vystavit účet, který po návratu přinesete pojišťovně. Účtenky si schovávejte i v případě vyzvednutí léků v lékárnách.
- V případě nehody na sjezdovce v zahraničí Zdeněk Novák ještě doporučuje: „Jakoukoli nehodu, kterou způsobíte nebo je vám způsobena v zahraničí, je třeba co nejlépe zdokumentovat. Ideálně vyfotit.
- Od věci není snažit se i získat kontaktní údaje na svědky nehody anebo rovnou jejich písemné vyjádření k nehodě.
- Závažnou lyžařskou nehodu je také třeba okamžitě hlásit místní policii nebo horské službě a chtít od ní o tomto hlášení písemné potvrzení.
- Pokud někoho nechtěně zraníte, svou odpovědnost za škodu bez souhlasu pojišťovny neuznávejte, vzniklou škodu neuhrazujte ani částečně a nepodepisujte žádný dokument, jehož obsahu nebudete rozumět. Poslední uvedené v zásadě platí i pro úraz váš. A nebo připište k textu poznámku, klidně v češtině, že textu nerozumíte a že záznam podepisujete s výhradou. Případně doplňte váš popis situace.
- Posledním krokem je odevzdat kopii hlášení (včetně veškeré zdravotní dokumentace od zahraničních lékařů) po příjezdu domů vaší pojišťovně.
>> Za lyžováním do Rakouska? Na co si dát pozor na silnicích, za co hrozí pokuty:
>> Jak se chovat bezpečně na sjezdovkách? Video hasičů:
Ivana Kropáčková