Každý pátý učitel trpí syndromem vyhoření
Syndrom vyhoření ohrožuje hodně lidí. Přečtěte si rady, které vám pomůžou se s ním vyrovnat...
Vyčerpání, snížená výkonnost, nechuť k práci, ale také zvýšený krevní tlak či bolest hlavy a zad. I tak se projevuje syndrom vyhoření, který podle psychologů může přijít třeba už do tří let od nástupu do zaměstnání, pokud na pracovišti panuje složitější situace. "Záleží to na naší povaze a na naší schopnosti zvládat, snášet stres," říká klinický psycholog Jan Kulhánek. Tento problém se často týká lidí, kteří pracují pod velkým tlakem, s lidmi a na očích „veřejnosti“ – tedy lékařů, zdravotních sester, manažerů, právníků, sociálních pracovníků, novinářů či pedagogů. Jak uvádí redaktorka Aneta Procházková ve své reportáži, podle nejnovějšího výzkumu trpí syndromem vyhoření každý pátý učitel základní školy. A další významně ohrožuje. Někteří pak ve chvíli největšího stresu sáhnou i po sklence alkoholu. To ale problém může ještě zhoršit. Alkohol totiž podle odborníků negativně ovlivňuje kvalitu spánku, a tím se vyčerpání a psychické problémy ještě prohlubují. Jak se tedy z práce "nezbláznit"?
1. Pěstujte soukromý život
Odcházejte z práce s čistou hlavou a po práci už dělejte vše ostatní, jen ne práci. Navštěvujte přátele, choďte do kina či divadla, cvičte, vařte, povídejte s dětmi i partnerem. Zkrátka dělejte to, co vás baví a uspokojuje. Povinností už bylo během dne dost.
2. Odpočívejte i během dne
Je prostě důležité umět odpočívat. A to nejen po práci, ale i během pracovního dne. Zkuste si naplánovat několik přestávek, při kterých si dáte v klidu třeba čaj a svačinu. Zacvičte si – klidně i u pracovního stolu – stačí spojit ruce za hlavou a protáhnout několikrát lokty dozadu. Je-li to možné, jděte na chvíli na vzduch.
3. Vyčerpejte všechnu dovolenou
Dovolenou berte jako vaši povinnost. Poctivě ji celou vyčerpejte a během volných dnů opravdu nepracujte.
Zajděte si občas třeba na masáž... Zdroj: pixabay.com
4. Jezte pestrou stravu
Také správná výživa je důležitá, jídlo může náladu také ovlivnit. Dostatek energie vám dodají vhodně zvolené pokrmy složené ze sacharidů, bílkovin i zdravých tuků. K snídani si dejte pečivo se sýrem či rybičkovou pomazánkou, nebo domácí tvarohový koláč. Nezapomínejte mít po ruce vždy v práci nějakou vhodnou svačinu – müsli tyčinku či jogurt s pečivem. V šuplíku v práci (či kabelce) můžete mít neustále po ruce také ořechy či sušené švestky, které podle nejrůznějších vědeckých výzkumů patří mezi potraviny s pozitivním vlivem na tvorbu serotoninu v mozku – hormonu, který zlepšuje náladu.
5. Naučte se říkat „Ne!“
Víte-li, že víc práce už nezvládnete udělat, řekněte to nadřízenému. Pokud přesto bude trvat na splnění nového úkolu, jiné, méně důležité, musí jít stranou.
6. Hodně spěte
Dbejte na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, který je velmi důležitý pro správné fungování organizmu.
7. Změňte pracovní pozici
Pokud vás aktuální práce neuspokojuje do takové míry, že z toho máte psychické i fyzické zdravotní problémy (a nepomůže nic z výše uvedeného), zkuste se domluvit na změně vykonávané činnosti. Nebo máte-li možnost, najděte si jiné zaměstnání.