reklama

Raiffeisenbank pomáhá nově i menším českým podnikům pronikat na zahraniční trhy

Česká pobočka Raiffeisenbank zvýšila během loňska hodnotu financovaných transakcí na více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2019. A to, přestože obchodování, ale i budování obchodních kontaktů výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.

reklama

„Rok 2020 byl velmi pestrý z pohledu transakcí, klientů i destinací, kam financovaný export mířil. Dokončovaly se jak exportní transakce rozpracované v předešlém roce, tak ty nové,“ popisuje ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank Petr Fiala a vypočítává: „Celková hodnota financování u transakcí realizovaných v roce 2020 přesáhla 220 milionů eur, což je více než dvojnásobná hodnota předcházejícího roku.“ Z pohledu počtu nových transakcí, bez vlivu objemu, tak došlo téměř ke dvojnásobnému růstu.

Raiffeisenbank podpořila export nově také do zemí do zemí jako Ukrajina, Bělorusko, Malajsie, Jižní Korea nebo Turecko. „Je patrný širší geografický záběr našich klientů, kteří se nebojí s naší pomocí exportovat a uspět v nejrůznějších koutech světa. Chápou, že díky kompetencím a zkušenostem jsme pro ně v těchto oblastech spolehlivým partnerem,“ dodává Fiala.

Nabídka služeb se však netýká jen velkých obchodů v desítkách či stovkách milionů eur. Aby byla dostupná i běžnější podnikatelské činnosti, nabízí Raiffeisenbank nově také službu „Small ticket lending“, kterou se v exportním financování označují částky v rozmezí dvou až deseti milionů eur. „Tato služba je vhodná pro české exportéry, kteří dobývají nové trhy, a jejich zahraniční partnery. A protože takové obchody se musejí dělat pružně a elegantně, vyvinuli jsme pro tyto účely speciální aplikaci eSPEEDTRACK,“ představuje Fiala další směr Raiffeisenbank.

Funguje tak, že český vývozce pošle svému zahraničnímu odběrateli, který požaduje financování, jediný internetový link a odběratel do připravené struktury nahraje všechny potřebné údaje k zamýšlenému kontraktu on-line. „My následně celou transakci posoudíme, získáme stanovisko příslušné státní exportní agentury (EGAP) a můžeme velmi rychle obě strany kontraktu informovat, zda obchod profinancujeme. Chceme, aby se exportní financování netýkalo jen obřích kontraktů za stamiliony eur, ale i běžnější podnikatelské činnosti,“ říká Petr Fiala, ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank.

Přiznává, že pandemie koronaviru zasáhla i tuto oblast obchodování. Především tím, že některé projekty a exportní kontrakty skutečně nejde domlouvat a řešit tzv. on-line a tzv. na dálku. A osobní setkávání nebylo kvůli karanténním opatřením v určitých obdobích loňského i letošního roku možné.

Tagy:
banka byznys finance Raiffeisenbank
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama