reklama

Rakousko vyhlásilo povinné očkování. Jsme nyní diktatura, křičí šéf opoziční strany

V Rakousku bude od 1. února platit povinnost očkování proti covidu pro všechny obyvatele, oznámil kancléř Schallenberg po jednání s hejtmany. Když se ho novináři ptali, jak vláda právně zdůvodní povinnost vakcinovat se, kancléř podle webu Kurier odpověděl: „Proti neštovicím se povinně očkuje také.“

reklama

Rakousko je první zemí Evropské unie, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volný pohyb osob a zavádí povinné očkování pro všechny obyvatele. Podle Schallenberga je potřeba v současné chvíli „čelit skutečnosti“. „Navzdory měsícům přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí k vakcinaci. Příliš mnoho lidí bylo nesolidárních,“ řekl konzervativní kancléř.

V Rakousku je nyní plně naočkovaných asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. „Trvale navýšit počty naočkovaných je jediným prostředkem, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu,“ poznamenal šéf rakouské vlády. „Nechceme pátou vlnu,“ dodal s tím, že za porušení bude občanům hrozit pokuta.

Schallenberg také nepřímo kritizoval pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), která se dlouhodobě staví k očkování negativně. Jejich kritiku vakcinace označil za „útok na náš zdravotní systém“.

FPÖ svolala na sobotu do Vídně protest proti chystaným opatřením, na němž se podle agentury AFP očekává účast tisíců lidí. Nebude mezi nimi však šéf strany a odpůrce očkování Herbert Kickl, který se stále zotavuje z nákazy koronavirem. „Rakousko je nyní diktatura!“ prohlásil v reakci na páteční oznámení vlády.

Nákaza v zemi postupuje

Nedávné restrikce sice zvýšily proočkovanost, ale výsledek stále není podle Schallenberga uspokojivý. Plošné očkování prosazovali i jednotliví zemští hejtmané, především ti ze Štýrska, Tyrolska a Salcburska. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein uvedl, že povinné očkování z dlouhodobého hlediska pomůže, informuje Kronen Zeitung.

Schallenberg rovněž vyjádřil znepokojení nad tím, že narůstá počet lidí s těžkým covidem na jednotkách intenzivní péče. Zavřeno budou muset mít i restaurace, ruší se veškeré kulturní akce. Školy zůstávají otevřené, studenti ale mohou zůstat i doma, píše The Guardian.

Rakousko tak v jeden den oznámilo celostátní lockdown a povinné očkování pro všechny. Za poslední den úřady oznámily 15 tisíc nových případů.

Na začátku listopadu nařídil latinskoamerický stát Kostarika povinné očkování pro děti. O nutnosti vakcinace pro každého občana usilovali i v Brazílii, vláda se ale dostala do křížku se soudy. Rakousko je tak zřejmě první stát na světě, který nařídil povinné očkování pro všechny. Opatření vstoupí v platnost 1. února.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama