reklama

Rakovinu prostaty odhalí lékaři v ČR u 8000 mužů ročně. Vyšetřujte se sami, vybízí

Rakoviny prostaty a varlat jsou tak závažná onemocnění, že pokud jsou neléčené, vedou k úmrtí. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o nich mluvil přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. U rakoviny prostaty, která je ročně diagnostikována asi osmi tisícům mužů, spočívá nebezpečí v obrovském množství případů, zatímco u nádorů varlat je riziko v často velmi rychlém průběhu. Nepodceňujte proto prevenci ani samovyšetření.

reklama

Zájem o preventivní prohlídky je podle Zachovala u mužů velký a rok od roku se dále zvyšuje. „Na druhou stranu ještě zdaleka nevyšetříme tolik mužů, kolik by bylo potřeba,“ uvedl urolog.

Varoval, že rakoviny prostaty a varlat jsou vážná onemocnění a neměla by se podceňovat. „Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů. Čili nebezpečí spočívá v její obrovské kvantitě. Ročně diagnostikujeme v Česku kolem osmi tisíc mužů,“ upřesnil lékař.

Máme šestý nejvyšší počet pacientů v Evropě

U nádorů varlat zase nebezpečí spočívá v často velmi rychlém průběhu, objevují se ale řidčeji. „Ročně nediagnostikujeme tak velký počet, je to přibližně pět set mužů,“ sdělil Zachoval a zopakoval, že o to závažnější rakovina varlat je, protože v řadě případů se jedná o velmi rychle postupující chorobu.

Ve výskytu těchto typů rakoviny si podle přednosty urologické kliniky stojíme v rámci Evropy i světa poměrně vysoko – bohužel ve smutném žebříčku. „V Evropě zaujímáme šesté a ve světě 33. místo. Stran úmrtnosti jsme v Evropě až na 16. příčce a ve světě až na sté. Což mimo jiné znamená, že náš zdravotní systém velmi dobře funguje a je schopen se o naše pacienty dobře postarat,“ popsal přednosta urologické kliniky.

Jak samotné preventivní vyšetření probíhá?

Muži se podle Zachovala opravdu nemají čeho bát. „Jedná se o běžnou prohlídku. Vyšetření prostaty se týká hlavně mužů starších 50 let, kteří musí navštívit odborníka, urologa, jenž s nimi probere jejich rodinnou a osobní zdravotní historii a provede takzvané fyzikální vyšetření, to znamená pohmat. Odebere krev, odebere moč a udělá bezbolestné ultrazvukové vyšetření,“ vysvětlil.

„Naproti tomu vyšetření varlat se týká zejména mužů mladší střední generace od věku puberty až do toho 40. až 50. roku věku a tito muži by si měli pravidelně provádět takzvané samovyšetření. To znamená, že by si v intervalu dvou až tří měsíců měli prohmatat šourek a varlata, a pokud zjistí něco neobvyklého, měli by ihned vyhledat urologa,“ upozornil v závěru Zachoval.

K tématu

Tagy: rakovina rozhovor lékař varlata Nový den prevence vyšetření rakovina prostaty Movember

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama