reklama

Rakovinu prostaty odhalí lékaři v ČR u 8000 mužů ročně. Vyšetřujte se sami, vybízí

Rakoviny prostaty a varlat jsou tak závažná onemocnění, že pokud jsou neléčené, vedou k úmrtí. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o nich mluvil přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. U rakoviny prostaty, která je ročně diagnostikována asi osmi tisícům mužů, spočívá nebezpečí v obrovském množství případů, zatímco u nádorů varlat je riziko v často velmi rychlém průběhu. Nepodceňujte proto prevenci ani samovyšetření.

reklama

Zájem o preventivní prohlídky je podle Zachovala u mužů velký a rok od roku se dále zvyšuje. „Na druhou stranu ještě zdaleka nevyšetříme tolik mužů, kolik by bylo potřeba,“ uvedl urolog.

Varoval, že rakoviny prostaty a varlat jsou vážná onemocnění a neměla by se podceňovat. „Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů. Čili nebezpečí spočívá v její obrovské kvantitě. Ročně diagnostikujeme v Česku kolem osmi tisíc mužů,“ upřesnil lékař.

Máme šestý nejvyšší počet pacientů v Evropě

U nádorů varlat zase nebezpečí spočívá v často velmi rychlém průběhu, objevují se ale řidčeji. „Ročně nediagnostikujeme tak velký počet, je to přibližně pět set mužů,“ sdělil Zachoval a zopakoval, že o to závažnější rakovina varlat je, protože v řadě případů se jedná o velmi rychle postupující chorobu.

Ve výskytu těchto typů rakoviny si podle přednosty urologické kliniky stojíme v rámci Evropy i světa poměrně vysoko – bohužel ve smutném žebříčku. „V Evropě zaujímáme šesté a ve světě 33. místo. Stran úmrtnosti jsme v Evropě až na 16. příčce a ve světě až na sté. Což mimo jiné znamená, že náš zdravotní systém velmi dobře funguje a je schopen se o naše pacienty dobře postarat,“ popsal přednosta urologické kliniky.

Jak samotné preventivní vyšetření probíhá?

Muži se podle Zachovala opravdu nemají čeho bát. „Jedná se o běžnou prohlídku. Vyšetření prostaty se týká hlavně mužů starších 50 let, kteří musí navštívit odborníka, urologa, jenž s nimi probere jejich rodinnou a osobní zdravotní historii a provede takzvané fyzikální vyšetření, to znamená pohmat. Odebere krev, odebere moč a udělá bezbolestné ultrazvukové vyšetření,“ vysvětlil.

„Naproti tomu vyšetření varlat se týká zejména mužů mladší střední generace od věku puberty až do toho 40. až 50. roku věku a tito muži by si měli pravidelně provádět takzvané samovyšetření. To znamená, že by si v intervalu dvou až tří měsíců měli prohmatat šourek a varlata, a pokud zjistí něco neobvyklého, měli by ihned vyhledat urologa,“ upozornil v závěru Zachoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?
Vláda

Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne sešel na mimořádné schůzi, aby se zabýval zhoršující se epidemickou situací v Česku. Členové vlády už naznačili, že se zpřísní některá koronavirová opatření, a to například v oblasti školství i hromadných akcí. Tiskovou konferenci, která by měla začít v 15:30, můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama