reklama

Rakovinu prostaty odhalí lékaři v ČR u 8000 mužů ročně. Vyšetřujte se sami, vybízí

Rakoviny prostaty a varlat jsou tak závažná onemocnění, že pokud jsou neléčené, vedou k úmrtí. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o nich mluvil přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. U rakoviny prostaty, která je ročně diagnostikována asi osmi tisícům mužů, spočívá nebezpečí v obrovském množství případů, zatímco u nádorů varlat je riziko v často velmi rychlém průběhu. Nepodceňujte proto prevenci ani samovyšetření.

reklama

Zájem o preventivní prohlídky je podle Zachovala u mužů velký a rok od roku se dále zvyšuje. „Na druhou stranu ještě zdaleka nevyšetříme tolik mužů, kolik by bylo potřeba,“ uvedl urolog.

Varoval, že rakoviny prostaty a varlat jsou vážná onemocnění a neměla by se podceňovat. „Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů. Čili nebezpečí spočívá v její obrovské kvantitě. Ročně diagnostikujeme v Česku kolem osmi tisíc mužů,“ upřesnil lékař.

Máme šestý nejvyšší počet pacientů v Evropě

U nádorů varlat zase nebezpečí spočívá v často velmi rychlém průběhu, objevují se ale řidčeji. „Ročně nediagnostikujeme tak velký počet, je to přibližně pět set mužů,“ sdělil Zachoval a zopakoval, že o to závažnější rakovina varlat je, protože v řadě případů se jedná o velmi rychle postupující chorobu.

Ve výskytu těchto typů rakoviny si podle přednosty urologické kliniky stojíme v rámci Evropy i světa poměrně vysoko – bohužel ve smutném žebříčku. „V Evropě zaujímáme šesté a ve světě 33. místo. Stran úmrtnosti jsme v Evropě až na 16. příčce a ve světě až na sté. Což mimo jiné znamená, že náš zdravotní systém velmi dobře funguje a je schopen se o naše pacienty dobře postarat,“ popsal přednosta urologické kliniky.

Jak samotné preventivní vyšetření probíhá?

Muži se podle Zachovala opravdu nemají čeho bát. „Jedná se o běžnou prohlídku. Vyšetření prostaty se týká hlavně mužů starších 50 let, kteří musí navštívit odborníka, urologa, jenž s nimi probere jejich rodinnou a osobní zdravotní historii a provede takzvané fyzikální vyšetření, to znamená pohmat. Odebere krev, odebere moč a udělá bezbolestné ultrazvukové vyšetření,“ vysvětlil.

„Naproti tomu vyšetření varlat se týká zejména mužů mladší střední generace od věku puberty až do toho 40. až 50. roku věku a tito muži by si měli pravidelně provádět takzvané samovyšetření. To znamená, že by si v intervalu dvou až tří měsíců měli prohmatat šourek a varlata, a pokud zjistí něco neobvyklého, měli by ihned vyhledat urologa,“ upozornil v závěru Zachoval.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda lidovců Marian Jurečka. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama