CNN Prima News rakovina prostaty

rakovina prostaty

Výpis příspěvků ke štítku „rakovina prostaty“

Nová naděje pro pacienty s rakovinou prostaty už je v Česku. Co lék nabízí a jak ho získat?

Nová šance pro pacienty s rakovinou prostaty už je v Česku. Přípravek Pluvicto, který vynalezl německý tým odborníků s českou vědkyní, dokáže prodloužit a zkvalitnit život mužům v posledním stádiu rakoviny prostaty. Cesta k němu je ale finančně náročná. Automaticky hrazený ze zdravotního pojištění totiž není a vyjde na miliony.

Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?

Každý třetí Čech se v životě potýká s rakovinou, podíl mladých roste. Kde děláme chyby?

Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s její agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla podle odborníků vypadat jinak. Na co přesně se zaměřit a které druhy rakoviny jsou nejčastější?

Šokující diagnóza pro O. J. Simpsona: Má mít rakovinu. Bývalá hvězda NFL promluvila z auta

Bývalá hvězda amerického fotbalu a hlavní aktér jednoho z nejsledovanějších soudních procesů historie USA O. J. Simpson má rakovinu prostaty. S informací přišla stanice WPLG Local 10. Podle ní podstupuje 76letý muž, který si zahrál i v několika filmech, chemoterapii. Simpson se na sociální síti vysmál zvěstem o pobytu v hospici, k údajné diagnóze rakoviny se však nevyjádřil.

Kompletní přehled prevence na rok 2024: Na jaké prohlídky byste neměli zapomenout?

Kdy je vhodné vytvořit si „plán zdraví“ pro následující měsíce? Ideálně hned na začátku roku. Ani letos by lidé neměli podceňovat návštěvy lékařů kvůli preventivním prohlídkám a screeningovým programům. Mnohdy mohou být právě tato vyšetření klíčová pro včasnou diagnostiku vážného onemocnění. Pomoci lidem může například mobilní aplikace Preventivka, za níž stojí nezisková organizace Loono.

Výjimka mezi všemi nádory: Rakovina prostaty. S prevencí pomáhá test z krve, jak funguje?

Ačkoliv se prevence rakoviny prostaty řeší zejména v listopadu během výzvy nazvané „Movember“, snaží se experti debatu o nemoci rozproudit i jindy. Důvod je jednoduchý – nádorové onemocnění, které mezi ostatními karcinomy tvoří výjimku v rychlosti růstu, by podle nich nemělo být tématem pouze po jediný měsíc v roce. Genetik Libor Staněk v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak tento druh rakoviny vzniká, a přiblížil neinvazivní možnost prevence: krevní test hladiny PSA.

Lynchův syndrom u lidí značně zvyšuje riziko rakoviny. Kdo je nejvíce v ohrožení?

Lidé s diagnózou Lynchova syndromu mají vrozenou predispozici ke vzniku různých nádorů, mnohdy trpí i kombinací několika typů karcinomů. Jedná se o vrozené onemocnění způsobené mutací některého z genů, které se podílí na opravě DNA při dělení buněk. Co by mělo vést k podezření na Lynchův syndrom, jaké typy rakoviny se častěji vyskytují u těchto lidí a jaká je vhodná prevence? CNN Prima NEWS oslovila klinickou genetičku Věru Krutílkovou, aby objasnila tuto problematiku.

Osm příznaků, které byste neměli ignorovat. Mohou signalizovat rakovinu

Nejčastější příčinami úmrtí v České republice jsou nemoci srdce a rakovina. Na tu podle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 celkem 28 716 lidí. Často se jedná o nádory tlustého střeva a konečníku, prsu, plic a prostaty. Čím dříve se přitom karcinom odhalí, tím větší šanci na přežití nemocný zpravidla má. Lékaři proto radí dbát na sebepozorování a neignorovat neobvyklé změny v těle. Na jaké symptomy byste si měli dát pozor?

To „nevočůráš“. Počet mužů s rakovinou prostaty neustále roste, lze se jí vyhnout?

Každoročně si diagnózu rakoviny prostaty vyslechne v Česku osm tisíc mužů a 20 procent z nich tomuto onemocnění podlehne. Urologové věří, že tato neblahá čísla může pomoci snížit plošný screening, o jehož zavedení usilují už řadu let. Proč většina mužů zanedbává prevenci a jak plošný screening probíhá? CNN Prima NEWS oslovila urologa z Thomayerovy nemocnice v Praze a člena nadačního fondu Muži proti rakovině Jiřího Stejskala.

Karcinom prostaty je zpočátku bez příznaků. Šanci na včasnou diagnózu zvyšuje screening

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů v Česku. Lékaři stále upozorňují na to, jak důležitá je prevence. Od kdy mají muži nárok na preventivní prohlídky a jaké jsou první varovné příznaky tohoto nádorového onemocnění? CNN Prima NEWS s těmito otázkami oslovila Slavomíra Klátila, ambulantního urologa ze Vsetína a Zlína.