CNN Prima News rakovina prostaty

rakovina prostaty

Výpis příspěvků ke štítku „rakovina prostaty“

Lynchův syndrom u lidí značně zvyšuje riziko rakoviny. Kdo je nejvíce v ohrožení?

22. února 2023 15:35

Lidé s diagnózou Lynchova syndromu mají vrozenou predispozici ke vzniku různých nádorů, mnohdy trpí i kombinací několika typů karcinomů. Jedná se o vrozené onemocnění způsobené mutací některého z genů, které se podílí na opravě DNA při dělení buněk. Co by mělo vést k podezření na Lynchův syndrom, jaké typy rakoviny se častěji vyskytují u těchto lidí a jaká je vhodná prevence? CNN Prima NEWS oslovila klinickou genetičku Věru Krutílkovou, aby objasnila tuto problematiku.

Osm příznaků, které byste neměli ignorovat. Mohou signalizovat rakovinu

2. ledna 2023 05:54

Nejčastější příčinami úmrtí v České republice jsou nemoci srdce a rakovina. Na tu podle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2020 celkem 28 716 lidí. Často se jedná o nádory tlustého střeva a konečníku, prsu, plic a prostaty. Čím dříve se přitom karcinom odhalí, tím větší šanci na přežití nemocný zpravidla má. Lékaři proto radí dbát na sebepozorování a neignorovat neobvyklé změny v těle. Na jaké symptomy byste si měli dát pozor?

To „nevočůráš“. Počet mužů s rakovinou prostaty neustále roste, lze se jí vyhnout?

20. listopadu 2022 07:56

Každoročně si diagnózu rakoviny prostaty vyslechne v Česku osm tisíc mužů a 20 procent z nich tomuto onemocnění podlehne. Urologové věří, že tato neblahá čísla může pomoci snížit plošný screening, o jehož zavedení usilují už řadu let. Proč většina mužů zanedbává prevenci a jak plošný screening probíhá? CNN Prima NEWS oslovila urologa z Thomayerovy nemocnice v Praze a člena nadačního fondu Muži proti rakovině Jiřího Stejskala.

Můj stav se nezlepšuje. Kytarista kapely Duran Duran promluvil o boji se zákeřnou nemocí

8. listopadu 2022 09:54

Legendární skupina Duran Duran se v sobotu dočkala velké pocty, byla totiž zařazena do rokenrolové síně slávy na akci Rock & Roll Hall of Fame Induction Ceremony. Její člen Andy Taylor se však zúčastnit nemohl – přiznal totiž, že řadu let bojuje s rakovinou prostaty. Na akci poslal dopis, který veřejnosti přečetl frontman kapely Simon Le Bon.

Karcinom prostaty je zpočátku bez příznaků. Šanci na včasnou diagnózu zvyšuje screening

20. srpna 2022 15:39

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů v Česku. Lékaři stále upozorňují na to, jak důležitá je prevence. Od kdy mají muži nárok na preventivní prohlídky a jaké jsou první varovné příznaky tohoto nádorového onemocnění? CNN Prima NEWS s těmito otázkami oslovila Slavomíra Klátila, ambulantního urologa ze Vsetína a Zlína.

Pětadvacetkrát na ozařování, hráčům ani slovo. Slavný fotbalový trenér bojuje s rakovinou

4. dubna 2022 10:47

Ani hráčům dlouho nic neřekl, do nemocnice chodil zadními dveřmi, aby nepoutal pozornost. Slavný fotbalový trenér Louis van Gaal, který v současnosti vede nizozemskou reprezentaci, v neděli večer oznámil, že bojuje s agresivní formou rakoviny prostaty. I přesto, že trpí vážnou nemocí, plánuje u národního týmu zůstat a uspět s ní na letošním mistrovství světa v Kataru.

Hvězda seriálu Přátelé trpí rakovinou prostaty. Je upoutána na invalidní vozík

22. června 2021 10:36

Herec James Michael Tyler, který ve slavném komediálním seriálu Přátelé ztvárnil blonďatého číšníka Gunthera, odhalil, že bojuje s rakovinou prostaty ve čtvrtém stadiu. Nemoc mu zabránila, aby se osobně objevil v nedávném pořadu Přátelé: Zase spolu (Friends Reunion Special). Teď by rád svou osvětou zachránil alespoň jeden další život.

Rakovinu prostaty odhalí lékaři v ČR u 8000 mužů ročně. Vyšetřujte se sami, vybízí

30. listopadu 2020 11:38

Rakoviny prostaty a varlat jsou tak závažná onemocnění, že pokud jsou neléčené, vedou k úmrtí. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o nich mluvil přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice Roman Zachoval. U rakoviny prostaty, která je ročně diagnostikována asi osmi tisícům mužů, spočívá nebezpečí v obrovském množství případů, zatímco u nádorů varlat je riziko v často velmi rychlém průběhu. Nepodceňujte proto prevenci ani samovyšetření.