Změny ve stravování mohou mít významný vliv na zpomalení vývoje rakoviny prostaty, ukázala nová studie. Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, olivový olej a vlašské ořechy, v kombinaci s omezením potravin bohatých na omega-6, může pomoci zpomalit růst rakovinných buněk u mužů s časným stadiem onemocnění.
Konzumace velkého množství ryb, olivového oleje a vlašských ořechů a omezení chipsů, sušenek a majonézy může zpomalit vývoj časné rakoviny prostaty. Informuje o tom nová studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Oncology.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Parkinsonova nemoc je v Česku na vzestupu. Profesor Jech vyjmenoval varovné příznaky
Výzkum naznačuje, že jednoduché změny ve stravování mohou pomoci snížit růst buněk rakoviny prostaty u pacientů, kteří podstupují aktivní sledování. To je léčebný přístup, kdy se místo okamžitého zahájení agresivní léčby, jako je operace nebo radioterapie, pacient pečlivě monitoruje, aby se zjistilo, zda se rakovina nezhoršuje.
Výsledky studie ukazují, že strava s nízkým obsahem omega-6, ale vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin v kombinaci s doplňky rybího oleje významně snížila rychlost růstu buněk rakoviny prostaty u mužů s časným stadiem onemocnění. To by mohlo oddálit potřebu agresivnější léčby, uvedli vědci podle webu Daily Mail, který o studii informoval.
Mnoho mužů s nízce rizikovou rakovinou prostaty dává přednost aktivnímu sledování před okamžitou léčbou. Během pěti let však zhruba polovina z nich nakonec podstoupí chirurgický zákrok nebo ozařování. Proto se pacienti snaží najít způsoby, jak léčbu co nejvíce oddálit, například pomocí změn ve stravě nebo užíváním doplňků stravy.
Výzkumníci provedli studii se 100 muži s nízkým nebo středním rizikem rakoviny prostaty, kteří zvolili aktivní sledování. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin: jedna pokračovala ve své běžné stravě, zatímco druhá dodržovala stravu s nízkým obsahem omega-6 a vysokým obsahem omega-3, doplněnou rybím olejem, po dobu jednoho roku.
Tato skupina obdržela doporučení, jak nahradit tučné a kalorické potraviny zdravějšími alternativami, například používat olivový olej nebo citron s octem jako zálivku na salát a zařazovat více ryb a ořechů do jídelníčku. Současně jim bylo doporučeno omezit konzumaci potravin bohatých na omega-6, jako jsou hranolky, sušenky, majonéza a další smažené či průmyslově zpracované potraviny. Kromě toho užívali kapsle s rybím olejem, aby zvýšili příjem omega-3. Druhá skupina neobdržela žádné dietní poradenství ani neužívala rybí olej.
Výzkumníci sledovali změny biomarkeru známého jako Ki-67 index, který měří rychlost množení rakovinných buněk. Jde o klíčový prediktor progrese rakoviny, rizika metastáz a celkového přežití pacienta.
Analýza odhalila, že po jednom roce zaznamenala skupina s nízkým obsahem omega-6, stravou bohatou na omega-3 a doplněnou rybím olejem patnáctiprocentní pokles indexu Ki-67. Naproti tomu v kontrolní skupině došlo k nárůstu tohoto indexu o 24 procent.
„Jde o důležitý krok k pochopení toho, jak může strava potenciálně ovlivnit výsledky rakoviny prostaty. Mnoho mužů hledá způsoby, jak prostřednictvím změn životního stylu, včetně stravování, zvládnout své onemocnění a zabránit jeho progresi. Naše výsledky naznačují, že i tak jednoduchá úprava, jako je změna jídelníčku, by mohla zpomalit růst rakoviny a oddálit potřebu agresivnější léčby,“ popsal profesor urologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) a hlavní autor studie William Aronson.
Na to, že nerovnováha mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami v naší stravě může ovlivnit schopnost těla bojovat proti rakovinným buňkám, zejména v oblasti tlustého střeva, upozornila i další studie, o níž informoval web CNN.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákaz energy drinků má zabránit masové oblibě, říká Havel. Jak to bude s prodejními automaty?