reklama

Rakušan: Bartoš by měl být ministrem. Měl na sobě terč, pálili do něj dezinformátoři

Bylo by logické, aby šéf Pirátů Ivan Bartoš dostal v další vládě ministerské křeslo. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. O jaký resort by se mělo jednat, ale z důvodu probíhajícího vyjednávání zatím neprozradil.

reklama

I když koalice Pirátů a Starostů bude mít ve Sněmovně 37 mandátů, jen čtyři z nich připadnou původně silnější straně předsedy Ivana Bartoše. Voliči totiž na hlasovacích lístcích kroužkovali kandidáty Starostů, jejich straně tak zajistili 33 poslanců.

Piráti by ale přesto mohli ovládat dvě ministerstva. Respektive, koalice Pirátů se Starosty jich může od vítězné koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) dostat šest a bude záležet jen na nich, jak si resorty rozdělí. Podle informací redakce CNN Prima NEWS by mohl velmi reálně vzniknout post ministra pro IT a digitalizaci. Obsadit by ho mohl právě předseda Pirátů Ivan Bartoš, o kterém se spekuluje také jako o šéfovi resortu pro místní rozvoj.

„By to bylo logické, aby Ivan Bartoš měl ministerský post, oddřel kampaň naší koalice. Měl na sobě namalovaný terč a dezinformátoři do něj pálili všemi možnými zbraněmi. Byl zvolený, získal poslanecký mandát a byl by výborným ministrem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vít Rakušan.

Mají Starostové černé svědomí?

Někteří odborníci ale namítají, že případná dvě křesla pro čtyři pirátské poslance by byl příliš velký přepych. „Starostové mají černé svědomí, že Piráti zaplatili skoro celou kampaň. Budou mít tendenci jim něco dát. Pirátům se divím, že jim to nepřipadá trapné a chtějí se zesměšnit. Všichni jim dají sežrat, že se čtyřmi poslanci mají dvě ministerstva, to je přepych,“ zhodnotil komentátor MF Dnes Miroslav Korecký.

„Všichni kromě Pirátů už byli ve vládě a ví, jaký je problém, když dáte parťákovi ministerstvo a on více než s opozicí bojuje s vámi. Teď půjde o každý resort a hraje se o zastoupení Pirátů po jejich volebním fiasku. Usmívám se, že chtějí vicepremiéra pro digitalizaci se čtyřmi poslanci,“ podotkl komentátor Petr Holec z Info.cz.

Rakušan nechtěl počty komentovat, protože vyjednávání s koalicí Spolu ještě probíhají. „Nechci na našeho koaličního partnera vyvíjet tlak přes média a není dobré pouštět informace z vyjednávání dopředu,“ uvedl.

Sám Rakušan by se chtěl stát minstrem vnitra. „Uvidíme, jaké bude koaliční vyjednávání. Jsem také jazykově kompetentní a mám všeobecný přehled. Nedupeme na naše koaliční partnery, vždyť oni vyhráli volby a my tak neurčujeme pravidla hry,“ zdůraznil.

Starostové by podle něj měli zájem i o resort životní prostředí. Jenže sám si uvědomuje, že tato témata jsou blízká i ODS a KDU-ČSL, což jsou rovněž strany se silným komunálním zázemím. Rakušan slíbil, že podepsání vládní koaliční smlouvy včetně rozdělení ministerstev bude hotové nejpozději na ustavující schůzi Sněmovny 8. listopadu.

O jakých ministrech se spekuluje a jak by mohlo vypadat personální obsazení vlády, pokud by byl premiérem Petr Fiala? Přečtete si ZDE.

Tagy:
politika Vít Rakušan Nový den Ivan Bartoš vláda volby 2021 SPOLU Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama