Kdo budou noví ministři a ministryně ve vládě Petra Fialy (ODS) a kdo povede další čtyři roky Poslaneckou sněmovnu? Otázky, na které hledá aktuálně odpovědi celé Česko. Podle informací CNN Prima NEWS je reálně ve hře varianta navýšení počtu členů vlády. Vzniknout by mohl post ministra pro IT a digitalizaci, který by dostal na starost šéf Pirátů Ivan Bartoš. O kolik křesel se vládě přesně hraje a jak s tím souvisí obsazení Sněmovny?
Aktuálně se vláda skládá ze 14 resortů a premiéra. V minulosti byl už několikrát vytvořen post tzv. ministra bez portfeje, tedy člena vlády s určitou agendou, který ovšem nemá skutečný úřad s patřičným úřednickým aparátem. Ve vládě Bohuslava Sobotky to byl například Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) jako předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Pravidelně takovým členem kabinetu bývá i předseda Legislativní rady vlády – pokud tedy tento post zároveň nespravuje ministr spravedlnosti.
Nový ministr pro IT
S příchodem nové vlády, pokud ji bude sestavovat Petr Fiala, by podle informací redakce CNN Prima NEWS mohl velmi reálně vzniknout post ministra pro IT a digitalizaci. Obsadil by ho šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„Tato pozice je ve hře a měla by vzniknout s patřičnými kompetencemi. Vládní zmocněnec, tak jak je to dnes, nestačí,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci Bartoš s tím, že právě toto bude jeden z parametrů pro plánované koaliční jednání.
Budoucí vláda Petra Fialy: Jak se rozdělí resorty a kdo má šanci stát se ministrem?
O konkrétním rozdělení resortů má koalice Spolu s Piráty a STAN jednat ve středu. Už teď se ale podle informací CNN Prima NEWS rýsují jména případných ministrů. Jak by mohla budoucí vláda Petra Fialy vypadat?
Právě odpověď na otázku, zda budou Piráti ve vládě a jaké posty případně získají, je důležitá nejen pro celkové složení kabinetu, ale také Poslanecké sněmovny.
Všichni lídři koalic Spolu a PirSTAN se v úterý nechali slyšet, že vyjednávání představuje balíček dohod, kdy nejde jen o jednotlivé resorty, ale o kompletní strategii vládních plánů.
Ačkoli lídři tvrdí, že posty nejsou tím hlavním, co je nyní třeba vyladit, jména i rozdělení funkcí podle stran už se postupně v médiích objevují.
Pokud bychom vyšli z předpokladu, že resortů bude skutečně 15, koalice Spolu by zřejmě měla 9 postů + premiéra a PirSTAN 6 ministrů, z nichž čtyři by měl STAN a dva Piráti.
Jaká jména jsou zatím ve hře?
Podle dřívějších informací CNN Prima NEWS se v souvislosti s vládou v kuloárech nejčastěji hovoří o těchto jménech:
- Premiér – Petr Fiala (ODS)
- Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura (ODS)
- Ministerstvo dopravy – Martin Půta (STAN)
- Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan (STAN)
- Ministerstvo obrany – Jana Černochová (ODS)
- Ministerstvo práce a sociálních věcí – Olga Richterová (Piráti)
- Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek (TOP 09)
- Ministerstvo školství – Marek Výborný (KDU-ČSL)
- Ministerstvo zahraničí – Ondřej Kolář (TOP 09)
- Ministerstvo spravedlnosti – Marek Benda (ODS)
- Ministerstvo pro IT a digitalizaci – Ivan Bartoš (Piráti)
- Ministerstvo zemědělství – Marian Jurečka (KDU-ČSL)
- Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalík (STAN)
Konkrétní jména zatím nepadají u resortů kultury, životního prostředí nebo ministerstva pro místní rozvoj.
Naopak se ještě spekuluje o tom, že by mohl vzniknout další post ministra bez portfeje – pro evropské záležitosti. A to především kvůli předsednictví Česka v EU v druhé polovině roku 2022.
V čele Sněmovny Pekarová?
Ruku v ruce se skládáním vlády jde i rozdělování funkcí v Poslanecké sněmovně. Jako o předsedkyni se nejčastěji hovoří o šéfce TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. Post místopředsedy si pak nárokují i lidovci pro Jana Bartoška a Starostové pro Petra Gazdíka. Jedno křeslo místopředsedy by zůstalo pro ANO a ze hry by měla být SPD. Poslední post místopředsedy by tak logicky zbyl na ODS. Zde se vzhledem k jeho zkušenostem také spekuluje o Marku Bendovi v případě varianty, že by nebyl ministrem.
U ODS zřejmě časem nastane i změna na postu šéfa poslaneckého klubu. Tím byl sice v úterý zvolen staronový šéf Zbyněk Stanjura, ale pokud se stane ministrem, bude muset strana najít náhradu. V úvahu jak na post místopředsedy Sněmovny, tak i na post předsedy klubu připadají další zkušení poslanci jako Jan Skopeček, Martin Baxa nebo Jan Bauer.
Nejde jen o posty, ale i o peníze
Zdaleka ale nejde jen o prestiž a zodpovědnost. Vrcholné funkce s sebou nesou i pěkný balík peněz. Ministr i místopředseda Sněmovny si v České republice přijde na víc než 170 tisíc korun. Premiér a předsedové Sněmovny i Senátu potom cca až na 240 tisíc korun.
Ve hře je ale kromě hlavních viditelných křesel i velká spousta těch na první pohled skrytých. Jde především o náměstky na ministerstvech. Ti mohou být odborní nebo političtí. A právě ti političtí se s každým minstrem mění. Podle služebního zákona může mít každý ministr až dva. Náměstek ale nesmí být zároveň poslancem a právě tady se tak otevírá velký prostor pro ty, kteří nebyli do Sněmovny zvolení. I oni si tak mohou přijít na desítky tisíc korun měsíčně.
O tom, jaká vláda nakonec vznikne, rozhodnou jednání dalších dnů až týdnů. Zásadní také bude zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana a postoj současného premiéra Andreje Babiše.