360°, Robert Králíček, Pavel Žáček, Zdeněk Ondráček, Karel Randák - 2.8. v 21:20
To, že se necelé dva týdny před koncem mandátu šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky neví, zda bude ve funkci pokračovat, můžeme označit za katastrofu. Směrem k zahraničním partnerům se jedná o mezinárodní ostudu. V pořadu 360° to řekl bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.
O budoucnosti šéfa BIS Koudelky v pondělí hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Myslím, že to v podstatě byla schůzka o ničem. Ze zákona navrhuje ředitele BIS vláda. Prezident je vrchní velitel ozbrojených sil, ale ne velitelem BIS. To pod něj rozhodně nespadá. Do nominace nemá co mluvit. Je to čistě na premiérovi, vládě, případně bezpečnostním výboru,“ uvedl Randák.
Osobnost ředitele BIS
„Pakliže zbývá Michalu Koudelkovi 13 dní do konce mandátu, je katastrofa, že není jasno, jestli mu bude mandát prodloužen, nebo bude jmenován někdo jiný. Mělo to být řečeno měsíce předem. Je to čisté politikum,“ má jasno bývalý ředitel civilní rozvědky. „Je to katastrofa směrem dovnitř – proto, že BIS nebude pod každým ředitelem fungovat úplně stejně. Na řediteli záleží, zvláště, pokud by byla dosazena politická figura. Katastrofa je to i směrem ven – 13 dní předtím nejsme zahraničním partnerům schopni říci, kam se služba bude ubíhat. Je to mezinárodní ostuda,“ doplnil Randák.
Na jeho slova reagoval místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček (KSČM): „Pan kolega Randák říká, že je důležité, kdo je ředitelem, ale tak to není. Služba musí fungovat podle zákona,“ oponoval na CNN Prima NEWS.
Nepodceňujme důvěru
Podle bývalého šéfa civilní rozvědky je důležité, aby mezi politiky a ředitelem BIS panovala důvěra. „Pokud má pan Koudelka důvěru premiéra, o čemž jsem byl donedávna přesvědčen, pak služba mohla fungovat úplně normálně. Pokud důvěra (politiků) nebude, bylo by pro Michala Koudelku lepší, aby rezignoval a ušetřil si nervy, které s tím budou spojeny,“ konstatoval Randák.
Jmenování ředitele kontrarozvědky by také podle Randáka neměli mít na starosti politici. „Komise by nepodléhala nikomu. Byla by to skupina nezávislých lidí z akademické funkce, soudnictví, odkudkoliv. Měli by nějaký morální kredit a neudělali z toho takovou bramboračku,“ řekl bývalý šéf civilní rozvědky. Stejný názor na podobnou komisi však nesdílel další host pořadu, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). „Jsme parlamentní demokracie. Utržené státní bezpečností služby jsme tu měly a kam to vedlo,“ dodal Žáček.
Nejistotu kolem ředitele BIS Koudelky můžeme považovat za mezinárodní ostudu, říká Randák. Zdroj: CNN Prima NEWS