Premiér Andrej Babiš (ANO) doporučil Zemanovi, aby se setkal se ředitelem BIS Koudelkou a vyslechl jeho stanoviska. Zároveň požádá o svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny k budoucnosti ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS).
Poslanci se na jednání mají vyjádřit, zda má v čele kontrarozvědky pokračovat nynější ředitel Michal Koudelka, nebo má kabinet nechat vypršet v polovině srpna jeho mandát a Koudelkova nástupce má vybrat příští vláda. Babiš to řekl novinářům po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
„Doporučoval jsem panu prezidentovi, aby přijal pana ředitele Koudelku a aby vnímal jeho stanovisko. Tak uvidíme, jestli tomu pan prezident vyhoví,“ uvedl po jednání v Lánech premiér. Šéf BIS Koudelka podle Babiše příliš vystupuje v médiích a profiluje se jako politik. Doporučil mu, aby vystupoval diskrétněji.
Babiš také požádá o svolání bezpečnostního výboru k budoucnosti šéfa BIS. Babiš kritizoval, že před volbami se z pokračování šéfa BIS stal politický problém. „Budu kontaktovat pana (předsedu bezpečnostního výboru Radka) Kotena (SPD), aby podle možností to svolal co nejdříve, možná v pátek,“ řekl Babiš Zemanovi, který je k BIS dlouhodobě kritický, premiér doporučil, aby se s Koudelkou sešel a vyslechl si jeho stanoviska. Koudelka s tím podle premiéra souhlasí.
Premiér řekl, že v mediálním prostoru se objevují politické názory pro Koudelkovo setrvání, ale i opačné. „Požádám o jednání výboru, aby se strany k tomu zkrátka vyjádřily. Jsou tu vlastně dvě možnosti – buď nové jmenování pana ředitele, nebo uplynutí mandátu. Nové jmenování by pak realizovala nová vláda,“ uvedl. V takovém případě by měl v mezidobí službu vést Koudelkův současný zástupce Jan Pavlíček. Podle Lidových novin v BIS působí od počátku 90. let, v minulosti se specializoval na arabskou komunitu a boj proti terorismu.
Jak setrvání Koudelky vidí jednotlivé strany?
Pro setrvání Koudelky se opětovně vyslovili zástupci koalic Spolu i Pirátů a STAN, dříve také představitelé ANO. Současný šéf BIS se podle lídrů Spolu plně osvědčil a má velkou zásluhu na tom, že ČR patří mezi nejbezpečnějšími státy na světě. „Očekávám od premiéra i od vlády, že se rozhodnou na základě výsledků odvedené práce a argumentů, že nepodlehnou nátlaku některých lobbistů, kterým dobrá práce BIS kazí jejich soukromé zájmy,“ uvedl v pondělí v tiskové zprávě šéf lidovců Marian Jurečka.
Pirátský poslanec Jan Lipavský uvedl, že Koudelka odvádí výbornou práci. „Pokud má premiér všech pět pohromadě, tak jej ve funkci ponechá. V opačném případě zvítězí politikaření a pochybné zájmy Pražského hradu,“ napsal na Twitteru. Proti setrvání Koudelky se naopak před dvěma týdny postavila SPD. Podle místopředsedy výboru pro obranu Radovana Vícha (SPD) by měli lidé v obdobných funkcích rotovat. „O novém řediteli BIS rozhoduje vláda a komentář by tedy byl zbytečný,“ napsal v pondělí mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.
V osmnáctičlenném výboru pro bezpečnost spíše převažují politici stran, které se staví za Koudelkovo setrvání. Klíčový bude postoj sedmi členů hnutí ANO. Koalice Spolu má ve výboru čtyři zástupce, Piráti a STAN dohromady tři, vládní sociální demokracie jednoho. Ke Koudelkovi jsou kritičtí poslanci SPD a KSČM, tyto subjekty mají ve výboru dva, respektive jednoho zástupce.
Premiér po jednání se Zemanem zdůraznil, že se jednalo o pravidelnou schůzku, na které se jako obvykle hovořilo o všech aktuálních záležitostech. Tentokrát podle něj byla řeč například o říjnových sněmovních volbách. „Nebyla to schůzka o řediteli BIS Koudelkovi,“ uvedl Babiš.
BIS je civilní kontrarozvědka, zpravodajská instituce působící uvnitř České republiky. Získává a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ústavního zřízení a významné ekonomické zájmy republiky. Chrání zemi před nejrůznějšími hrozbami od terorismu až po špionáž. Oblasti, kterými se BIS zabývá, vymezuje zákon. Zjištěné poznatky předává kontrarozvědka vládě a prezidentovi republiky.