Socha Malé mořské víly, která v Kodani stojí už 107 let a představuje bránu do kodaňského přístavu, se v pátek stala dalším terčem vandalů. Někdo ji nápisy označil za „rasistickou rybu“. Nikdo přitom neví proč. Policie incident vyšetřuje. Uvedl to britský deník The Guardian.
Malá mořská víla byla za dobu, co v Kodani stojí, cílem demonstrantů mnohokrát. Lidé ji několikrát svrhli z podstavce, na kterém stojí, sťali jí hlavu, zbavili ji ruky, nebo ji pokryli červenou barvou na protest proti lovu velryb. Naposledy se podobný útok na kodaňskou sochu uskutečnil letos v lednu, kdy na ni v reakci na protesty v čínském městě někdo vytesal nápis „Osvoboďte Hongkong“.
Důvod poškození není jednoznačný
Současný útok ale patrně odkazuje na problematiku rasismu. Sochy představující kontroverzní historické osobnosti v různých městech po celém světě se v posledních týdnech dostaly do rukou bouřlivých demonstrantů, kteří je po násilné smrti Afroameričana George Floyda na protest proti rasové nerovnosti strhávají, vhazují do řek či poškozují. Jenže málokdo tuší, proč by zrovna Malá mořská víla měla vzbuzovat rasistický kontext.
Podle mluvčího kodaňské policie se k činu zatím nikdo nepřihlásil. „Považujeme to za vandalismus a začali jsme incident vyšetřovat,“ sdělil. Výzkumnice z centra Hanse Christiana Andersena zase pro dánskou zpravodajskou agenturu Ritzau uvedla, že nechápe spojitost sochy s rasismem. „Je pro mě těžké pochopit, co je na pohádce Malá mořská víla přesně rasistické,“ řekla.
Může za to Disney?
Malou mořskou vílu navrhl sochař Edvard Eriksen jako poctu stejnojmenné známé pohádce dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví příběh o mořské panně, dceři mytického krále moří, která se zamiluje do prince a vzdá se své nadpřirozenosti, aby se stala člověkem. Ročně sochu navštíví až milion turistů.
Andersen nebyl při tomto konkrétním útoku široce zohledňován, ačkoliv autor ve své hře Mulatto z roku 1840 řešil kolonialismus a rasové problémy. Někteří akademici uvedli, že v několika Andersenových příbězích se objevují rasistické náznaky. Důvodem, proč by někdo sochu Malé mořské víly chtěl poškodit, může také být, že společnost Disney do hlavní role chystaného hraného remaku této pohádky obsadila afroamerickou herečku Halle Bailey. Tato skutečnost se stala předmětem kontroverzní diskuze.