Vlajková loď Babišovy vlády bude definitivně potopená. Poslanci schválili zrušení EET

Ministři v Poslanecké sněmovně

EET definitivně končí

„Vlajková loď“ Babišovy vlády bude definitivně potopená. Poslanci v pátek na mimořádné schůzi schválili zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ve třetím čtení. Podnikatelé tak od nového roku evidenci nebudou muset obnovit, podle vládní pětikoalice je zbytečně zatěžovala. Proti zrušení hlasovalo opoziční hnutí ANO. Návrh zákona zamíří do Senátu.

„Podnikatelé přestanou být sprostými podezřelými, kteří se musí 24 hodin denně sedm dní v týdnu vyviňovat a dokazovat státu, že nešvindlují a nešidí,“ hájil svůj návrh ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Zrušení EET je naším dlouhodobým cílem a je i součástí našeho programového prohlášení vlády. Byli jsme svědky trestání podnikatelů za drobnosti. Jsme přesvědčeni, že nejlepším podhoubím pro rozvoj podnikání je přátelské, svobodné a zároveň liberální prostředí,“ doplnil na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS).

Pro zrušení evidence hlasovali zástupci vládní koalice (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti), ale i opozičního hnutí SPD. Zástupci ANO trvali na tom, že jeden ze stěžejních projektů předsedy hnutí Andreje Babiše ještě jako ministra financí narovnal podnikatelské prostředí a vynesl státu víc peněz. „Vracíte nás zpátky do devadesátek,“ vyčetl vládě místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že zrušení EET je dosud prakticky jediným bodem vládního programu, který se koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) pravděpodobně podaří naplnit. „Přesně v tomto vidím jeden z hlavních důvodů této zcela nelogické a hloupé snahy zrušit elektronickou evidenci tržeb,“ tepala kabinet. Jde podle ní o „nesmyslný boj“ proti všemu, co zavedly minulé vlády s účastí ANO. Varovala, že zrušení EET bude živou vodou pro šedou ekonomiku.

Dobrovolné zachování evidence neprošlo

ANO chtělo, aby evidence zůstala alespoň dobrovolná. To podpořilo i SPD. Pozměňovací návrh ale neprošel. „O dobrovolnosti EET jsem dlouze jednal s odbornými svazy, se kterými jsme se snažili dopátrat výhod, jež by dobrovolnost přinesla. Nicméně žádné faktické účely jsme nenašli. Vše bylo pouze kondicionálem, tedy, že by něco někdy mohlo být. Avšak to by stálo státní erár 120 milionů. To nám přijde jako moc drahé na zkoušení tohoto experimentu, zvláště pokud přesně nevíme, co by nám dobrovolnost EET přinesla,“ zdůraznil poslanec a předseda rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Podle zástupců vlády EET nahradí bezhotovostní platby. „Experti očekávají, že v roce 2025 bude pouze 25 procent plateb hrazeno v hotovosti,“ podotkl Bernard.

Pozastavená, a tedy dobrovolná, je evidence tržeb od covidové epidemie. Elektronická evidence tržeb začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna od loňského května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů. Pokud by zákon o evidenci tržeb nebyl zrušen, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.

Tagy: