Divoká karta (23. 9. 2022)
Sledujeme ochlazení realitního trhu, kdy lidem končí realitní večírek. Uvedli to hosté pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Podle odborníků může propad na trhu s nemovitostmi i nadále pokračovat. Specialista na finanční plánování Oldřich Beránek odhadl, že ceny mohou klesnout o deset až dvacet procent.
Po zvyšování základních úrokových sazeb Českou národní bankou zájem o nové bydlení opadá. Jak své peníze před vysokými spotřebními cenami ochránit, nabídl na CNN Prima NEWS hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň. „Investovat lze skrze fondy, které řeší i nejpalčivější problém řešený již několik let. A tím jsou ceny nemovitostí. Můžete se tedy podílet na řešení problému, který se týká nedostatku nemovitostí. Tím máte zaručeno, že výnos investice bude pokračovat i poté, co centrální banka bude snižovat úrokovou sazbu,“ řekl v pořadu Divoká karta Bartoň.
Sprchování ve dvou a nepoužívat sušičku. Ekonomové lidem radí, jak ušetřit na energiích
Češi v dobách energetické krize často přemýšlí o tom, kde by se dalo ušetřit. S radami, jak snížit výdaje, přišli ekonom Petr Bartoň či odborník na finanční plánování Oldřich Beránek v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Podle Bartoně mohou lidé výrazně šetřit například na omezení koupání či sprchování.
K ekonomovi se přidal i odborník na finanční plánování Oldřich Beránek, podle kterého můžeme sledovat ochlazení realitního a hypotečního trhu. „Propad je skutečně velký a zvyšuje se nabídka jednotlivých nemovitostí. S oblibou říkám, že realitní večírek skončil. Minulý rok bylo prodejné téměř cokoliv. I když to nedávalo smysl a ceny tomu neodpovídaly. V současné době je vidět, že pokud klienti neřeší své bydlení nebo nemají likvidní hotovost, tak spíše vyčkávají. Tím nám stoupá nabídka a poptávka není tak velká,“ řekl Beránek.
Jeho předpokladem je, že ceny mohou poklesnout o dalších 10 až 20 procent. Ochlazení o 50 procent nevěří. Podle Bartoně by ale mohlo dojít k zpomalení tempa růstu cen. Důvodem je srovnávací základna s loňským rokem, kdy začaly razantně růst základní úrokové sazby.
Překážkou je stavební zákon
Bartoň také uvedl palčivý problém, se kterým se Česká republika potýká již delší dobu. A tím je stavební řízení, které protahuje větší výstavbu a tlačí tím ceny nahoru.
„Máme nejpomalejší stavební řízení v civilizovaném světě. Poptávka po životním prostoru přitom roste. Nabídka ale pokulhává, protože český stát a stavební řízení nedostatečně dovoluje stavět,“ řekl Bartoň s tím, že pokud není nabídka, tak ani není důvod k poklesu ceny.