CNN Prima News Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Výpis příspěvků ke štítku „Recep Tayyip Erdogan“

Drsný paradox. Tragické zemětřesení může Erdoganovi před volbami pomoci, říká turkolog

8. února 2023 06:44

Děsivé zemětřesení postihlo Turecko jen tři měsíce před ostře sledovanými prezidentskými volbami. Jaký bude mít apokalyptická pohroma vliv na výsledky? Turkolog a bývalý velvyslanec Tomáš Laně se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS obává, že současnému vládci Recepu Tayyipu Erdoganovi spíš pomůže. Navzdory faktu, že za vysoký počet obětí může svým způsobem právě i jeho režim.

Turecko má nový název. Vadí mu přirovnání k drůbeži, nebo chce ukázat své hodnoty?

2. června 2022 13:56

Organizace spojených národů (OSN) zaregistrovala nový oficiální název Turecka. Ankara totiž požádala o změnu anglického slova Turkey na Türkiye, uvedla agentura EFE. Podle turecké vlády nový název lépe vystihuje národní hodnoty. Podle tureckých médiích je ale hlavním důvodem změny fakt, že v angličtině výraz „turkey“ znamená krocan a hovorově se používá také pro propadák.

Proč Turci nechtějí Finy a Švédy v NATO? Ankara vycítila šanci na rebelii, tvrdí experti

20. května 2022 17:01

Turecko je nadále odhodlané vetovat vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance. Dveře do NATO chce severským zemím přibouchnout kvůli tomu, že údajně podporují „teroristické organizace“ spojené zejména s Kurdy. Podle expertů se ale za odporem Turků skrývá mnohem víc. A o Finsko a Švédsko ve finále zase tolik nejde.

Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

16. května 2022 21:24

Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

Dvojí hra Turecka: Ruské peníze mu nesmrdí, Ukrajině posílá zbraně. O co Erdoganovi jde?

13. dubna 2022 07:57

Hra na obě strany. Tak by se dala charakterizovat role Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu. Zatímco ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje a Ukrajincům prodává velice účinné drony, byznys s Ruskem nadále vzkvétá. Zdá se ale, že Turci nechtějí hrát tuto dvojí hru věčně. Prezident Recep Tayyip Erdogan se všemožně snaží, aby z nastalé situace vytěžil maximum a třeba se i zapsal do historie jako ten, kdo ukončil válku na Ukrajině.

Turecko je připraveno uspořádat schůzku Putina a Zelenského, potvrdil Erdogan

29. března 2022 09:16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval ruské a ukrajinské vyjednávače k uzavření příměří, uvedla ruská státní agentura TASS. Turecko je podle Erdogana připraveno uspořádat schůzku Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Prohlásil to před mírovými rozhovory, které před desátou hodinou podle agentury Reuters začaly v Istanbulu. Jde o první fyzické setkání delegací Ukrajiny a Ruska od 7. března.

Konec války? Jedině pokud Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky, má jasno Putin

6. března 2022 13:50

Rusko zastaví svá vojska na Ukrajině jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy, řekl podle Kremlu ruský prezident Vladimir Putin při svém nedělním telefonátu tureckému prezidentu Erdoganovi. Ten zase podle vyjádření Ankary Putina vyzval k okamžitému vyhlášení klidu zbraní, otevření humanitárních koridorů a podepsání mírové dohody s Kyjevem.

Inflace v Turecku překonala 36 procent. Slabá lira vábí i Čechy, zájezdů přibývá

4. ledna 2022 19:40

Meziroční inflace v Turecku se vyšplhala už na 36,1 procenta, za pouhý měsíc se ceny v zemi v průměru zvedly o 14 procent. Jenže tamní prezident Recep Tayyip Erdogan nadále pokračuje ve svéhlavé kariéře centrálního bankéře a odmítá razantní zvyšování úrokových sazeb. Slabé turecké měny využívají i Češi, pro které je nyní Turecko lákavou cestovatelskou destinací.

Řádění ničivého živlu OBRAZEM: Turecko sčítá oběti záplav, pohřešovaných jsou stovky

14. srpna 2021 12:06

Bleskové záplavy na severu Turecka, které ve středu zasáhly tři černomořské provincie, si vyžádaly již 38 obětí. O tragické bilanci na svém Twitteru informoval ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD oficiálně uvádí, že se pohřešuje jedna osoba. Opoziční poslanec za nejhůře zasaženou provincii Kastamonu ale v pátek řekl, že pohřešovaných jsou nejspíše desítky až stovky.