reklama

Inflace v Turecku překonala 36 procent. Slabá lira vábí i Čechy, zájezdů přibývá

Meziroční inflace v Turecku se vyšplhala už na 36,1 procenta, za pouhý měsíc se ceny v zemi v průměru zvedly o 14 procent. Jenže tamní prezident Recep Tayyip Erdogan nadále pokračuje ve svéhlavé kariéře centrálního bankéře a odmítá razantní zvyšování úrokových sazeb. Slabé turecké měny využívají i Češi, pro které je nyní Turecko lákavou cestovatelskou destinací.

reklama

Léty prověřený ekonomický předpoklad říká, že zvyšováním úrokových sazeb se ekonomika tlumí, snižuje se zájem o úvěry a hypotéky a lidé naopak více spoří. Úprava úrokových sazeb patří mezi nejúčinnější nástroje centrálních bank, pomocí kterých mohou regulovat ekonomiku a ovlivňovat banky komerční. Takovému mechanismu ale turecký prezident Erdogan nevěří.

Navzdory všem analýzám se totiž rozhodl, že bude z pozice hlavy státu významně promlouvat do monetární politiky Turecka a ve finále tím ztěžovat práci centrálních bankéřů.

A tak zatímco ekonomičtí experti v Ankaře i ve světě bijí na poplach, Erdogan považuje zvyšování sazeb za původce všech problémů a „matku a otce všeho zla“. Podle něj by se měla turecká lira odpoutat od závislosti na zahraničních měnách. Erdogan se domnívá, že současná krize je pouhou přeháňkou, kterou lidé ustojí.

Fronty na chleba

Navzdory planým slibům tureckého prezidenta se ekonomická situace v zemi dále zhoršuje. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Ceny některých komodit rostou o desítky procent. Neustále se přepisují například ceny jogurtů a mléka, které meziročně zdražily až o 75 procent.

Klíčových komodit je navíc v zemi kritický nedostatek. Lidé stojí fronty na chleba i toaletní papír. A moc dobře vědí, kdo za to může. Nad Erdoganem, který je mnohými považován za autoritářského vůdce, se smráká. Už příští rok budou Turci rozhodovat o jeho znovuzvolení a současnou krizí si v průzkumech notně pohoršil.

Čechy Turecko láká

Ne každý má ale ze situace v Turecku těžkou hlavu. Slaboučká měna a relativně levné služby lákají do země turisty. A to jak z blízkých zemí typu Egypt, tak i z Česka.

„Co se týká Turecka, evidujeme zvýšený zájem například o poznávací zájezdy do Istanbulu i různé poznávací okruhy po Turecku. U leteckých pobytových zájezdů do Turecka, které nabízíme v rámci letní sezony od konce května až do konce října, se poptávka zvyšuje také,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Čedok Kateřina Pavlíková.

„Pokles turecké liry má vliv zejména na ceny zboží a služeb přímo v destinaci, ocení ho klienti při nákupu suvenýrů a jiného zboží třeba na tržištích a v jiných obchodech, ale také při útratě v restauracích a kavárnách na místě. Cenu zájezdu však pokles místní měny příliš neovlivní, jelikož kontrakty s hotely se uzavírají dlouho dopředu v eurech,“ doplnila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama