Poprvé oblékl na své – ve fotbalovém světě abnormálně – vyrýsované tělo seniorský reprezentační dres Španělska. Po bezbrankovém debutu s Portugalskem se křídelník Adama Traoré rozpovídal o tom, jak se mu povedlo nabrat kila muskulatury. Zvedáním těžkých vah v posilovně? Nikoliv. Čtyřiadvacetiletý hráč, jehož rodina pochází z afrického Mali, „jen poslouchá“ vlastní tělo.
Pro obránce v anglické Premier League je hráč Wolverhamptonu Wanderers postrachem. Adama Traoré disponuje nečekanou rychlostí, k tomu je nadprůměrně svalově vybavený. V osobních soubojích tedy uplatňuje několik atributů, které ho oproti mnoha soupeřům zvýhodňují. Protihráči se ho snaží zastavit za každou cenu, tedy i taháním za ruce. Na to ale našel Traoré důvtipnou „protilátku“ a maže si své mohutné paže i předloktí olejíčkem, aby byl „nechytatelný“.
Proměna z hubeného teenagera na „Ramba“ fotbalových trávníků je skoro až neuvěřitelná. Přesto se za ní podle Traorého neskrývá žádná mučivá dřina v tělocvičně. „Moje posilování vede osobní trenér. Ale nezvedám váhy. Genetika je u mě zkrátka taková – svaly mi rostou velmi rychle,“ uvedl Traoré pro španělský deník AS.
„Dělám jiná cvičení. Každý člověk by měl zjistit, co mu nejvíce sedí,“ řekl dále fotbalista, který prošel slavnou akademií španělského klubu FC Barcelona, ovšem v seniorském týmu se v konkurenci Lionela Messiho či Luise Sauréze neprosadil a zamířil na britské ostrovy. „Hodně posiluji střed těla. Důležité je znát vlastní tělo a přizpůsobit trénink své fyzické kondici,“ doplnil Traoré.
Máma jako nejlepší kuchařka na světě
Základem všeho je i podle vlastních slov stravování. „Svaly jsem nabral tréninkem, odpočinkem a jídlem. Právě jídlo je zásadní a považuji ho za nedílnou součást tréninku. Voda – i když zrovna při zápasech tolik nepiju – je rovněž stěžejní. Udržovat určitou hladinu vody v těle by mělo být základem pro každého sportovce,“ pokračoval fotbalista v receptu na vyrýsované tělo.
„Snažím se různě měnit množství pokrmů, mít pestrou a vyváženou stravu. A mohu si dát třeba i paellu nebo typické malijské jídlo s arašídovou omáčkou a hnědou rýží,“ prozradil Traoré a doplnil: „Vše připravuje má máma, která je nejlepší kuchařkou na světě. A také spořádám dost těstovin, ostatně stejně jako většina sportovců.“
S organizovanější fyzickou přípravou začal ve svých 15 let, kdy měl problémy s kolenem, které mu nedovolilo předvádět „jeho“ hru plnou bleskových akcelerací. „Tou dobou jsem začal posilovat ve fitku. Byl jsem výbušný a potřeboval jsem se specifičtěji zaměřit na to, abych se vyhnul zraněním. Proto i v současné době necvičím jen proto, abych zesílil, ale z preventivních důvodů. Zranění se přece bojí každý sportovec,“ poznamenal Adama Traoré.
Atypický hráč díky svým dlouhodobě prokazovanými dovednostmi prožil v říjnu debut v A-týmu španělské reprezentace. Už v minulosti byl k národnímu celku povolán, avšak start si nepřipsal. Jednou mu do cesty vstoupilo zranění, podruhé koronavirová nákaza. Jelikož rodiče Traorého pochází z Mali, projevila o služby „rychlíka“ zájem také reprezentace právě této africké země a nominovala ho na momentálně probíhající sraz. Jenže ofenzivní hráč upřednostnil pozvánku z Pyrenejského poloostrova.
Premiérový start si Traoré připsal v duelu s Portugalskem, který skončil 0:0. Na lisabonském stadionu odehrál ve druhém poločase 28 minut.
„Nemohu popřít své africké kořeny, ale cítím se být Španělem. A jsem pyšný, že jsem si mohl odškrtnout debut, a že jsem odvedl slušnou práci,“ zakončil Traoré, který se však už narodil ve Španělsku, ve městě L'Hospitalet de Llobregat nedaleko Barcelony.