CNN Prima News zdravá strava

zdravá strava

Výpis příspěvků ke štítku „zdravá strava“

Méně polotovarů, cukru i soli, více obilovin. Školní jídelny čeká po 30 letech revoluce

Konec instantních směsí a polotovarů ve školních jídelnách. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mají projít obědy od nového školního roku velkou změnou. Obsahovat by měly například méně soli a v rámci celých menu i méně mléka a slazených nápojů. Podle odborníků byla změna na čase. Dodnes se totiž školní stravování řídí 30 let starými normami.

Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu

Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Už žádný rohlík s taveňákem. Havířovská nemocnice podává luxusní snídaně za stejné peníze

Málokdo bude nesouhlasit s důležitostí výživy během léčby, natož během hospitalizace. Na chabou nemocniční stravu si dlouhodobě stěžují jak pacienti, tak odborníci. Havířovská nemocnice se však rozhodla s nešvarem skončit a zavedla snídaně, za něž by se nemusel stydět ani nejeden tuzemský penzion. Rohlíky s taveným sýrem nahradila ovesnou kaší nebo čerstvými zeleninovými saláty.

Přišel Ronaldo a hráče United přešla chuť na sladké. Striktním režimem nakazil ostatní

Scénka z letošního fotbalového Eura se stala legendární. Cristiano Ronaldo na tiskové konferenci odklidil před ním stojící lahve Coca-Coly a na jejich místo dosadil neperlivou vodu. Jasně ukázal, co lidé mají a nemají pít, aby udělali dobře svému tělu. Tyto moresy si portugalská hvězda přenesla i do staronového působiště – Manchesteru United. Spoluhráči v přítomnosti Ronalda rázem potlačují své „mlsné já“.

Až třetina Čechů za poslední rok přibrala. Obezita je ohrožuje na zdraví

V uplynulém roce téměř třetina dospělých Čechů přibrala. Ručička na váze se posunula směrem dopředu i u mnoha dětí, které ztratily kroužky, pravidelný školní režim a trávily více času doma. Lidé omezili pohyb a zvýšili energetický přísun včetně alkoholických nápojů. Jak zhubnout nabraná kila a hlavně jak si váhu udržet? Redakce CNN Prima NEWS se na to zeptala odborníků z pacientské organizace STOBklub, která pomáhá lidem s nadváhou a obezitou.

Vegetariáni mají výrazně nižší riziko těžkého průběhu covidu. Vědci dumají nad příčinou

Vegetariánská a pescateriánská strava údajně významně snižují riziko středně těžkého a těžkého průběhu onemocnění COVID-19. U vegetariánské stravy se má jednat až o 73 procent, u pescateriánské (vegetariánská strava doplněná rybami a mořskými plody) o 59 procent nižší riziko oproti lidem, kteří jedí maso. Informoval o tom web Daily Mail.

Únavu, hubnutí či žízeň u dětí nepodceňujte: Může jít o cukrovku, trpí jí téměř milion Čechů

Diabetes Day vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) již od roku 1991 a tento den připadá na 14. listopadu. Cílem je poukázat na to, že v Česku se léčí s cukrovkou téměř milion lidí a mnoho dalších ani netuší, že toto onemocnění má. Podle odborníků z Mezinárodní diabetologické federace bude lidí s cukrovkou přibývat a v roce 2045 může být ve světě až 629 milionů lidí s tímto onemocněním. Mezi diabetiky je také řada dětí. Nemoc se nevyhýbá ani těm nejmenším.

Recept na vypracovanou postavu? Žádné činky, jen znám své tělo, říká fotbalový svalovec

Poprvé oblékl na své – ve fotbalovém světě abnormálně – vyrýsované tělo seniorský reprezentační dres Španělska. Po bezbrankovém debutu s Portugalskem se křídelník Adama Traoré rozpovídal o tom, jak se mu povedlo nabrat kila muskulatury. Zvedáním těžkých vah v posilovně? Nikoliv. Čtyřiadvacetiletý hráč, jehož rodina pochází z afrického Mali, „jen poslouchá“ vlastní tělo.