Nákup letounů F-35 podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky neoslabí žádný jiný projekt modernizace armády, prioritou číslo jedna podle něj zůstává výstavba těžké brigády. Uvedl to ve středu na odborném semináři k nákupu letounů F-35, který krátce předtím schválila vláda. Zástupci ministerstva na semináři představili podrobnější informace o průmyslové spolupráci, se 14 projekty se zapojí 13 českých podniků a univerzit, přičemž celková hodnota projektů má dosáhnout částky 15,3 miliardy korun.
Nákup letounů F-35 je podle Řehky důležitý kvůli nutnosti udržet si technologickou převahu nad protivníky, což lze podle něj dosáhnout pouze s letounem F-35. Podstatná je podle něj také interoperabilita v rámci Aliance, letounů F-35 bude podle něj kolem roku 2030 v Evropě okolo 600, ve světě zhruba 3 000.
ČTĚTE TAKÉ: Vyšší daň na vodu než na sladkosti? Perverzní, míní Prouza. Křeček varoval před tlakem lobbistů
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že nákup amerických letounů a připojení se ke spojencům, kteří letouny F-35 využívají, je signálem pro spojence i pro potenciální agresory. Odmítla, že by se ministerstvo obrany při vyjednávání nebavilo s opozicí, podle ní zvala na jednání členy ANO včetně předsedy hnutí. Ten se ale jednání nezúčastnil.
Armáda získá stíhačky F-35, oznámil Fiala. Nákup 24 amerických strojů schválila vláda
Vláda ve středu schválila nákup 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky Gripen, které si Česko pronajímá. Vojenský analytik Jiří Vojáček přitom ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že až pro polovinu schopností nových stíhaček Česko nenajde využití. Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) měla vláda o letounech jednat minimálně se dvěma možnými dodavateli.
Součástí nákupu letounů F-35 bude 14 projektů průmyslové spolupráce, zapojeno má být podle ředitelky sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany (MO) Radky Konderlové 13 podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne podle ní částky 15,3 miliardy korun, dohody mají být uzavřeny nejpozději v den podpisu smlouvy s USA. České podniky se zapojí ve čtyřech oblastech spolupráce, a to do výroby komponent, výzkumu a vývoje, pilotního výcviku a údržby, servisu a oprav F-35.
Pronájem gripenů stále ve hře
Podle vedoucího integrovaného pracovního týmu Jaroslava Míky se do roku 2030 očekává vystavění nemovité infrastruktury a příprava personálu. První letouny F-35 budou hotovy v roce 2029, čeští piloti na nich zahájí výcvik ve Spojených státech. Prvních 12 letounů by podle Míky mělo do Česka přiletět v roce 2031, koncem roku by měl být v ČR zahájen jejich provoz. Plné operační schopnosti by mělo všech 24 letounů na českém území dosáhnout v roce 2035.
Česká vláda jedná o prodloužení pronájmu nyní používaných švédských gripenů do roku 2035, pronájem za 1,7 miliardy ročně by měl skončit v roce 2027. Podle Míky je prodloužení v zájmu obou stran. Podle ekonomické ředitelky MO Blanky Cupákové bude cena pronájmu gripenů po prodloužení smlouvy o 30 až 40 procent vyšší, což je převážně důsledkem zastarávání techniky.
MOHLO VÁ UNIKNOUT: Americké stíhačky v Mošnově