reklama

Rekordní propad české ekonomiky: Hrubý domácí produkt odepsal skoro 11 procent

Výkonnost tuzemského hospodářství se ve druhém čtvrtletí snížila nejvíce v novodobé historii České republiky. Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 10,7 procenta, v mezičtvrtletním vyjádření pak o 8,4 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad. V souladu s očekáváním se naplno projevila vládní opatření v boji proti šíření koronavirové nákazy. Podobná čísla hlásí také USA a Německo.

reklama

Podle statistiků se na negativním vývoji hrubého domácího produktu podepsal především výrazný propad zahraniční poptávky, nižší spotřeba domácností i menší investiční aktivita firem. Pokles ekonomické aktivity zaznamenala téměř všechna odvětví národního hospodářství. Nejvíce pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Jedná se o předběžný údaj, který bude v dalších týdnech upravován, jak Český statistický úřad bude získávat přesnější data.

Výsledek se nakonec pohybuje v optimističtějším pásmu odhadů tuzemských analytiků. Ty počítaly s propadem ekonomiky v rozmezí 8,3 až 16,2 procenta. „V kontextu nejistoty odhadů lze shrnout, že dnes zveřejněné číslo bylo vesměs dle očekávání,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Podle něho lze rozptyl odhadů vysvětlit vysokou mírou nejistoty, za níž byly tvořeny. „Neznamená to ale, že by se tvořily bez znalosti řady důležitých červnových čísel, jako jsou průmyslová výroba, maloobchodní tržby či zahraniční obchod,“ dodal.

Pro celý letošní rok pak Seidler počítá s poklesem českého hrubého domácího produktu asi o sedm procent. „Velmi však bude záležet na rychlosti zotavování globální ekonomiky ve druhé polovině roku. To se bude odvíjet od epidemiologické situace, kterou je obtížné odhadnout. Rozpětí odhadů na trhu pro letošní rok je tudíž také velmi široké a pohybuje se od mínus pěti do mínus deseti procent,“ doplnil Seidler s tím, že tuzemská ekonomika má to nejhorší za sebou. „Ale jen z pohledu HDP. Řada dalších ukazatelů, jako například nezaměstnanost, se bude teprve zhoršovat se zpožděním, takže v tomto ohledu je to nejhorší teprve před námi,“ uzavřel hlavní ekonom ING Bank.

K tématu

USA a Německo podobně jako Česko

Své čtvrtletní výsledky ohlásily také Spojené státy a Německo. Americký hrubý domácí produkt se mezičtvrtletně snížil o 32,9 procenta v přepočtu na roční bázi. „Na první pohled je to sice šílený údaj, nicméně v meziročním srovnání jde o pokles o 9,5 procenta, což s ohledem na celosvětový kontext není až tak hrozné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Přesto jde o nejhorší čtvrtletí od roku 1947, kdy se kvartální vývoj hrubého domácího produktu začal v USA sledovat.

Výkonnost německé ekonomiky se meziročně snížila o 11,7 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí pak ubrala zhruba desetinu. „Jde o nejhlubší čtvrtletní pokles od roku 1970,“ uvedl Spolkový statistický úřad ve své zprávě o vývoji hrubého domácího produktu. Jde také téměř o dvojnásobný propad nejsilnějšího evropského hospodářství v porovnání s rokem 2009, kdy se svět ocitl v nejhlubší poválečné ekonomické krizi, než propukla koronavirová pandemie. Počet nezaměstnaných i míra nezaměstnanosti se v Německu se během července držely na podobných úrovních jako v květnu a červnu, tedy mezi 6,1 a 6,7 miliony nezaměstnaných, respektive kolem 6,5 procenta.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama