reklama

Rekordní propad české ekonomiky: Hrubý domácí produkt odepsal skoro 11 procent

Výkonnost tuzemského hospodářství se ve druhém čtvrtletí snížila nejvíce v novodobé historii České republiky. Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 10,7 procenta, v mezičtvrtletním vyjádření pak o 8,4 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad. V souladu s očekáváním se naplno projevila vládní opatření v boji proti šíření koronavirové nákazy. Podobná čísla hlásí také USA a Německo.

reklama

Podle statistiků se na negativním vývoji hrubého domácího produktu podepsal především výrazný propad zahraniční poptávky, nižší spotřeba domácností i menší investiční aktivita firem. Pokles ekonomické aktivity zaznamenala téměř všechna odvětví národního hospodářství. Nejvíce pak průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Jedná se o předběžný údaj, který bude v dalších týdnech upravován, jak Český statistický úřad bude získávat přesnější data.

Výsledek se nakonec pohybuje v optimističtějším pásmu odhadů tuzemských analytiků. Ty počítaly s propadem ekonomiky v rozmezí 8,3 až 16,2 procenta. „V kontextu nejistoty odhadů lze shrnout, že dnes zveřejněné číslo bylo vesměs dle očekávání,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Podle něho lze rozptyl odhadů vysvětlit vysokou mírou nejistoty, za níž byly tvořeny. „Neznamená to ale, že by se tvořily bez znalosti řady důležitých červnových čísel, jako jsou průmyslová výroba, maloobchodní tržby či zahraniční obchod,“ dodal.

Pro celý letošní rok pak Seidler počítá s poklesem českého hrubého domácího produktu asi o sedm procent. „Velmi však bude záležet na rychlosti zotavování globální ekonomiky ve druhé polovině roku. To se bude odvíjet od epidemiologické situace, kterou je obtížné odhadnout. Rozpětí odhadů na trhu pro letošní rok je tudíž také velmi široké a pohybuje se od mínus pěti do mínus deseti procent,“ doplnil Seidler s tím, že tuzemská ekonomika má to nejhorší za sebou. „Ale jen z pohledu HDP. Řada dalších ukazatelů, jako například nezaměstnanost, se bude teprve zhoršovat se zpožděním, takže v tomto ohledu je to nejhorší teprve před námi,“ uzavřel hlavní ekonom ING Bank.

K tématu

USA a Německo podobně jako Česko

Své čtvrtletní výsledky ohlásily také Spojené státy a Německo. Americký hrubý domácí produkt se mezičtvrtletně snížil o 32,9 procenta v přepočtu na roční bázi. „Na první pohled je to sice šílený údaj, nicméně v meziročním srovnání jde o pokles o 9,5 procenta, což s ohledem na celosvětový kontext není až tak hrozné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Přesto jde o nejhorší čtvrtletí od roku 1947, kdy se kvartální vývoj hrubého domácího produktu začal v USA sledovat.

Výkonnost německé ekonomiky se meziročně snížila o 11,7 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí pak ubrala zhruba desetinu. „Jde o nejhlubší čtvrtletní pokles od roku 1970,“ uvedl Spolkový statistický úřad ve své zprávě o vývoji hrubého domácího produktu. Jde také téměř o dvojnásobný propad nejsilnějšího evropského hospodářství v porovnání s rokem 2009, kdy se svět ocitl v nejhlubší poválečné ekonomické krizi, než propukla koronavirová pandemie. Počet nezaměstnaných i míra nezaměstnanosti se v Německu se během července držely na podobných úrovních jako v květnu a červnu, tedy mezi 6,1 a 6,7 miliony nezaměstnaných, respektive kolem 6,5 procenta.

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama