REPORTÁŽ: Fronta v zimě na Rakušana a selfie s mladými dívkami. Kde členové STAN loví podpisy?

Dobrý den, kandiduji do Poslanecké sněmovny a potřebuji k tomu váš podpis. Takovou větu poslední lednový den na větrném pražském Náměstí Republiky slyší spousta lidí, kteří se míjejí se členy koaličního hnutí STAN sbírajícími podpisy v rámci akce Podpisovka. Kdo totiž chce kandidovat na volitelném místě kandidátky, musí jich dodat několik set. Dát lidem pocit důležitosti a vlivu je chytré. Samotné provedení je ale více než „rozhodováním lidí o tom, kdo bude kandidovat“, prostě jen předvolební kampaní.

V případě Starostů a nezávislých je zcela patrné, že tváří, která budí pozornost a stojí se na ní fronta, je jejich předseda a ministr vnitra Vít Rakušan.

REPORTÁŽ: Parazitující Ukrajinci, zlá EU a vládní peklo. Jak ANO v Praze přesvědčuje přesvědčené

Mladé dívky, které právě vyšly z obchoďáku, s ním chtějí selfie. Dospělí muži dlouze diskutují a nevadí jim si na to i přes zimu a vítr na ulici počkat. Ač chráněná osoba, stojí Rakušan s pár kolegy mezi lidmi sám. Členové ochranky jsou opodál a sledují ministra z několika míst na Náměstí Republiky.

Pro kandidaturu na prvním až třetím místě kandidátky Starostů v Praze, Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji musí kandidáti sehnat 800 podpisů, na další tři pozice stačí polovina. V ostatních krajích je nutných 600, respektive 300 podpisů.

Ptám se proto Rakušana, jak na tom je. Je pátek 31. ledna, čas na sběr má ještě do března. „Myslím, že podpisů mám tak okolo 250. Když sbírám, hodně se zakecám, musím ještě máknout,“ říká mi. Má pravdu, s mladým mužem stráví klidnou diskuzí možná i čtvrt hodiny.

Lidé mi chodí vynadat, přiznává Rakušan

A co nejčastěji od lidí slyší? „Lidé buď chodí úmyslně, že podepsat chtějí, a to je většinou pozitivní. Přichází třeba s nějakým dotazem. Dnes se ptali na manželství pro všechny, na volby od šestnácti. Jedna paní se byla ptát, co bude s Ukrajinci. Byli tady i sami Ukrajinci poděkovat za to, že jsme je přijali,“ odpovídá.

Aniž se musím doptávat, Rakušan vzápětí přiznává, že mluví i s těmi, kteří mu chodí vynadat: „A to za všechno možné, ptají se na důchody, na inflaci, na ceny energií.“ Zatím není jasné, zda Rakušan kandiduje v Praze, nebo tradičně ve Středočeském kraji. „Spíš to bude Středočeský kraj, do konce února definitivně řekneme,“ tvrdí. Hned po skončení sběru podpisů v Praze se přesouvá na stejnou akci do Kolína.

Rakušanovi méně známí kolegové mají sběr podpisů svízelnější. Oslovují kolemjdoucí sami. Nikdo z nich si ale nestěžuje. Říkají mi, že nemají z oslovování lidí na ulici žádné trauma.

V pátek odpoledne jsou na Náměstí Republiky i místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová a jedna z nejmladších poslankyň Barbora Urbanová. A dalšími jsou například asistentka Urbanové Adriana Chochelová či předsedkyně STAN v Praze 13 Aneta Ečeková Maršálová.

Na vzduch po hodinách obstrukcí

Zákonodárkyně i ostatní poctivě oslovují kolemjdoucí a jsem přímým svědkem toho, že často vzbudí slušný ohlas a podpisy získají. Jiní bez zastavení pokračují dál nebo prostě podepsat odmítnou.

Reportáže z kampaně

Kampaně všech politických stran, které mají šanci probojovat se do Sněmovny, bude CNN Prima NEWS sledovat průběžně v různých regionech. A to až do sněmovních voleb 2025, které by se měly konat na přelomu září a října. Z restaurací, hospod, přednáškových sálů, ale i náměstí nebo sportovních akcí vám budeme přinášet reportáže o tom, jak a čím se politické strany, koalice a hnutí snaží přesvědčovat voliče.

Obě poslankyně vypadají vesele a není se čemu divit. Jsou na čerstvém vzduchu po šesti hodinách ve Sněmovně, z nichž hodinu a půl zaplnil proslov lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. V pátek totiž na plénu opozice obstrukcemi potřetí zabránila sněmovnímu schvalování růstu poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas.

Barbora Urbanová navíc umí v krátkosti připomenout, díky čemu ji mladé ženy, které z obchoďáku proudí jedna za druhou, mohou znát. „Založila jsem s kolegyní Pod svícnem,“ jmenuje iniciativu, která rozšiřuje povědomí o domácím násilí. Oslovené dívky se názvu chytají, kontakt je úspěšně navázán a podpisy přibývají.

V lednu hned tři mladé poslankyně z různých stran avizovaly, že do Sněmovny znovu nechtějí kvůli neslučitelnosti rodiny a práce v obstrukcemi ochromené Sněmovně. Barbory Urbanové se ptám, zda se téhož nebojí.

„Nemůžu říct, že se toho nebojím. Ale myslím, že je v našich rukách, jak Sněmovna bude vypadat. Stejně, jako to bylo v našich rukách teď a my jsme selhali, nekultivovali jsme ji. Chci pomoci tomu, aby se to v příští Sněmovně zlepšilo, ať už budeme v opozici, nebo v koalici,“ odpovídá.

Petenti nemusí uvádět číslo občanky

Na první pohled tak nelze akci Podpisovka nic vyčíst. Politici vyrazili mezi lidi a sami sobě nastavují laťku. Pokud chtějí do Sněmovny, musí to na ulici odmakat. Super.

Neříkejme ale, že lidé o kandidátkách STAN rozhodnou, jak se to píše na webu Starostů. Rozhodnou krajské sněmy a předsednictvo. Sběr podpisů nazývají nově stanoveným pravidlem, nejde tedy o žádnou oficiální změnu vnitrostranických předpisů.

Navíc do podpisových archů petenti uvádějí jméno a příjmení, rok narození, obec a kraj, v nichž bydlí, e-mail a podpis. Srovnání se nabízí s petičními archy prezidentských kandidátů, ve kterých se uvádělo kromě jména a příjmení i celé datum narození, celé bydliště a číslo občanského průkazu. A to pro kontrolu pravosti podpisů, kterou provádí ministerstvo vnitra.

Věříme si, tvrdí politici STAN

Na kontrolu podpisů Starostové sice nezapomněli, sami ale říkají, že si navzájem hlavně věří a že jde hlavně o to, dostat politiky mezi lidi.

„Platnost e-mailů, které nám lidé v rámci Podpisovky dají, ověřuje přímo rozesílací systém. Na závěr Podpisovky pak počítáme s namátkovou kontrolou vzorku sebraných podpisů. Hlavní princip akce ale spočívá v tom, že si věříme, že nikdo nemá důvod si podpisy vymýšlet. Smyslem Podpisovky je především to, že naši politici a političky jsou mezi lidmi. Falešné podpisy by tak neměly žádný smysl,“ vysvětluje mluvčí STAN Sára Beránková.

Pokud budeme chápat akci Podpisovka jako inovativní typ předvolební kampaně, v níž se politici nebojí vyrazit mezi lidi a testují, jakou mají odezvu, je vše v pořádku. Ale neříkejme, že jde o nějaký občanský vliv na sestavování kandidátek. Rozhodnou, a je to tak správně, nakonec vždy straníci samotní.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spolu mimo Sněmovnu? Bez pomoci Ústavního soudu by byli na hraně volitelnosti, varuje Havlíček

Tagy:
kampaň Vít Rakušan STAN Věra Kovářová předvolební kampaň Barbora Urbanová podpisy Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky