Maďar prozradil, kdy začneme sundávat respirátory. Na různých místech to bude postupně

Lidé s rouškami

Maďar prozradil, kdy sundáme roušky

Respirátory by se mohly podle epiemiologa Rastislava Maďara postupně začít odkládat od poloviny března. V pořadu ČT řekl, že na různých místech to bude postupně podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví. Očkovaní, kteří se nakazili variantou omikron, podle odborníků nemusí spěchat s posilující dávkou. Lepší je mít vyšší ochranu před podzimní vlnou.

„Pokud se bude naplňovat predikce, která existuje, a nedojde na ten nejhorší scénář, tak bychom někde mohli začít opouštět respirátory v polovině března. Postupně, ne všude najednou,“ uvedl děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který je šéfem epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva, Národního institutu pro zvládání pandemie.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden avizoval, že pokud se bude epidemie vyvíjet dobře, zůstanou z opatření od 1. března zřejmě už jenom respirátory. V současné době jsou povinné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Podle Maďara dostupnost očkování a účinné léčby covidu umožní návrat téměř do normálu. Odpovědnost podle něj bude spíše individuální. „Už nás to staví do pozice, kdy budeme zvládat s respirátory a s určitými opatřeními na hromadných akcích,“ uvedl.

S posilující dávkou nepospíchejte

Viroložka Ruth Tachezy varovala před tím, že by se po odeznění vlny omikronu z neproočkovaných komunit mohla začít znovu šířit nebezpečnější předchozí varianta koronaviru delta.

Lidé se dvěma dávkami očkování, kteří v poslední vlně prodělali omikron, podle ní s posilující dávkou spěchat nemusí. „Rozhodně bych to velmi zvážila před podzimem. S velkou pravděpodobností uvidíme nárůst případů zase na podzim,“ dodala. Maďar by posilující dávku na konci léta doporučil zejména rizikovým osobám, ale bude dostupná i pro ostatní zájemce.

Podle Tachezy ale není jasné, jaká varianta se bude šířit. Připomněla také, že lidé očkovaní posilující dávkou mají také jen padesátiprocentní pravděpodobnost nákazy a ještě více jsou chránění před vážným průběhem. Připomněla, že od loňského července do letošního února, kdy už byly všem dostupné vakcíny proti covidu, zemřely tisíce nakažených koronavirem.

„Nevím, jestli je pro všechny přijatelné, že na vakcínou preventabilní infekční onemocnění u nás zemřelo téměř 7000 lidí. Představte si to ve statistikách každý rok. Chci říct, že je to zbytečné,“ dodala.

Tagy: