reklama

Restaurace zavřené v deset a práce z domova. Británie zpřísňuje pandemická opatření

Británie zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Podle hlavního vědeckého poradce vlády Patricka Vallence hrozí, že na ostrovech bude už v říjnu přibývat 50 tisíc nakažených denně. Spojené království přitom drží v Evropě neslavné prvenství – nejvíc mrtvých na nemoc COVID-19.

reklama

Zatím žádná karanténa, ale cílené omezení shromažďování lidí. V Británii od čtvrtka budou zavírat restaurace a bary už v deset večer, od října se omezí sportovní akce s diváky. Britská vláda prosí lidi, kteří mohou, ať pracují z domova.

„Rozhodně neříkáme, aby lidé zůstávali doma. Zajistíme, aby školy a univerzity zůstaly otevřené, protože není nic důležitějšího než zdraví a vzdělání mladých lidí,“ řekl britský premiér Boris Johnson.

Vláda zároveň rozhodla o razantním navýšení pokut za nedodržování nařízení. Například za nenošení roušky je to v přepočtu téměř šest tisíc korun a za nedodržení karantény dokonce až čtvrt milionu.

Pravidlo šesti

„Řada těch opatření fungovala už na jaře, ale ty postihy zdaleka takové nebyly,“ sdělil Štěpán Hobza, spolupracovník CNN Prima NEWS v Británii. Důvod je jediný. Podle Johnsona se Británie nachází v nebezpečném bodu zlomu. Denně přibývá i šest tisíc nakažených.

„Jestli to bude pokračovat tímto tempem, tak v polovině října máme 50 tisíc nakažených denně,“ uvedl hlavní vědecký poradce britské vlády Patrick Vallence. S počtem nakažených by podle něj samozřejmě rostl i počet obětí.

„Nějaká omezení jsou určitě na místě, ale nemyslím si, že bychom se měli vrátit k opatřením z března nebo dubna,“ říká ohledně situace jeden z obyvatel Londýna. „Musíme dávat pozor. Nosit roušky, udržovat rozestupy, ale do práce budu chodit pořád,“ dodává další.

Británie také zavedla pravidlo šesti, podle něhož by se nemělo stýkat více než šest lidí z různých rodin. A opatření mohou být i přísnější. Boris Johnson předstoupí před Brity v úterý v osm hodin večer.

Opera drive-in

Koronavirová opatření na druhou stranu lidem v Británii dopřála zážitky, které by za normálních okolností nezažili. Protože jsou představení v sálech označována za riziková, vyměnila Anglická státní opera noblesní prostory za parkoviště. Například Pucciniho Bohéma je nyní uváděna jako představení drive-in. „Na takovém představení jsem poprvé, do divadla chodím jinak hodně a teď mi kultura chybí,“ uvedla divačka Maria Watersová. Když se díváte doma sám, není to stejné. Lepší je užít si to s přáteli,“ dodal další divák Luke Warren.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Další články
reklama
reklama