Restaurace zavřené v deset a práce z domova. Británie zpřísňuje pandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson.

Restaurace a bary zavřené už v deset večer

Británie zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Podle hlavního vědeckého poradce vlády Patricka Vallence hrozí, že na ostrovech bude už v říjnu přibývat 50 tisíc nakažených denně. Spojené království přitom drží v Evropě neslavné prvenství – nejvíc mrtvých na nemoc COVID-19.

Zatím žádná karanténa, ale cílené omezení shromažďování lidí. V Británii od čtvrtka budou zavírat restaurace a bary už v deset večer, od října se omezí sportovní akce s diváky. Britská vláda prosí lidi, kteří mohou, ať pracují z domova.

„Rozhodně neříkáme, aby lidé zůstávali doma. Zajistíme, aby školy a univerzity zůstaly otevřené, protože není nic důležitějšího než zdraví a vzdělání mladých lidí,“ řekl britský premiér Boris Johnson.

Vláda zároveň rozhodla o razantním navýšení pokut za nedodržování nařízení. Například za nenošení roušky je to v přepočtu téměř šest tisíc korun a za nedodržení karantény dokonce až čtvrt milionu.

Pravidlo šesti

„Řada těch opatření fungovala už na jaře, ale ty postihy zdaleka takové nebyly,“ sdělil Štěpán Hobza, spolupracovník CNN Prima NEWS v Británii. Důvod je jediný. Podle Johnsona se Británie nachází v nebezpečném bodu zlomu. Denně přibývá i šest tisíc nakažených.

„Jestli to bude pokračovat tímto tempem, tak v polovině října máme 50 tisíc nakažených denně,“ uvedl hlavní vědecký poradce britské vlády Patrick Vallence. S počtem nakažených by podle něj samozřejmě rostl i počet obětí.

„Nějaká omezení jsou určitě na místě, ale nemyslím si, že bychom se měli vrátit k opatřením z března nebo dubna,“ říká ohledně situace jeden z obyvatel Londýna. „Musíme dávat pozor. Nosit roušky, udržovat rozestupy, ale do práce budu chodit pořád,“ dodává další.

Británie také zavedla pravidlo šesti, podle něhož by se nemělo stýkat více než šest lidí z různých rodin. A opatření mohou být i přísnější. Boris Johnson předstoupí před Brity v úterý v osm hodin večer.

Opera drive-in

Koronavirová opatření na druhou stranu lidem v Británii dopřála zážitky, které by za normálních okolností nezažili. Protože jsou představení v sálech označována za riziková, vyměnila Anglická státní opera noblesní prostory za parkoviště. Například Pucciniho Bohéma je nyní uváděna jako představení drive-in. „Na takovém představení jsem poprvé, do divadla chodím jinak hodně a teď mi kultura chybí,“ uvedla divačka Maria Watersová. Když se díváte doma sám, není to stejné. Lepší je užít si to s přáteli,“ dodal další divák Luke Warren.

Tagy: