Lékaři ve Skotsku úspěšně provedli průkopnickou operaci, při níž pacientům přes obočí odstranili mozkový nádor o velikosti jablka, informuje BBC. Díky převratné novince je zákrok méně rizikový, trvá kratší dobu a rekonvalescence je rychlejší.
Tradiční operace pacientů s nádorem v přední části mozku zahrnuje tzv. kraniotomii, tedy odstranění velké části lebky, informuje BBC. Jedná se o náročný a zdlouhavý zákrok, při němž jsou obnaženy i zdravé části mozku.
ČTĚTE TAKÉ: Nový lék na Alzheimera je na dohled, míní neurolog Tolar. Umělá inteligence změní zdravotnictví
Neurochirurg Anastasios Giamouriadis se však rozhodl dosud existující techniku odstraňování nádorů skrze obočí vylepšit. „Tento typ operace jsem nevymyslel, ale pozměnil jsem ho tak, abych měl více prostoru a mohl odstranit i velmi velké mozkové nádory,“ uvedl lékař. Samotný zákrok trvá pouhé tři hodiny.
Nová technika pro pacienty znamená, že jim po zákroku zůstane pouze malá jizva a monokl. Někteří z nich jsou schopni nemocnici opustit již po 24 hodinách, informuje Sky News.
Například Doreen Adamsová kvůli nádoru musela podstoupit již druhou operaci. Při prvním zákroku jí byl nádor odstraněn tradičním způsobem, při druhém byl využit Giamouriadisův postup. Rozdíl mezi zákroky popsala pro BBC jako „den a noc“. „Můj nádor byl velký jako tenisový míček. Původně jsem ani nechtěla věřit, že ho vytáhnou přes obočí. Ale přesně to udělali. Po dvou dnech jsem byla propuštěna z nemocnice a vrátila jsem se do normálního života,“ sdělila pacientka.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDOUT: Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor