reklama

Na Nový rok se nejméně testovalo. Podíl nakažených přesto překročil rekord

Laboratoře v Česku v pátek 1. ledna provedly 6 553 testů na koronavirus, nejméně od 6. prosince. Přesto bylo pozitivních případů rekordních 52,5 procenta, a to 3 441 nakažených. Rizikový index protiepidemického systému (PES) se druhý den drží na 90 bodech, dosud na nejvyšší úrovni. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti zůstává čtvrtý den za sebou.

reklama

První den v roce laboratoře v Česku odhalily 3 441 případů nákazy koronavirem, zhruba o 400 více než v poslední loňský sváteční den 26. prosince. O svátcích a víkendech se méně testuje, v pátek laboratoře provedly 6 553 testů, nejméně od 6. prosince. Do statistik přibylo 116 úmrtí s onemocněním COVID-19, celkem již zemřelo 11 827 lidí. Počet hospitalizovaných v pátek klesl zhruba o 300 na 5 777.

Páteční denní nárůst nových případů oproti posledním loňským dnům je výrazně nižší. Na Silvestra přibylo po úpravě dat 13 278 nakažených a den předtím rekordních 17 008 případů. Výrazně ale klesl také počet testů, v poslední den roku jich bylo téměř 28 000 a o den dříve přes 35 000.

Nejrychleji se koronavirus momentálně šíří na Královéhradecku, kde za uplynulý týden přibylo zhruba 1010 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Rychnovsko s 954 a Opavsko se zhruba 928 případy na 100 000 obyvatel. Relativně nejlepší situace je na Domažlicku s 282 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Celá České republika se nadále drží v pátém nejvyšším stupni rizika, nejhorší situace je ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde je skóre na 95 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

K tématu

Podle aktuálních dat se mírně zhoršilo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo z 1,44 na 1,45. Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se snížil o padesát na 1 090. Mírně také zpomalilo šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny mezi nimi bylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 896 nově nakažených, což je zhruba o 30 méně než předchozí den.

Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, dosud nejvýše byl index protiepidemického systému ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89. V pátém stupni, který je vymezen 76 až 100 body, je nyní čtvrtý den za sebou, dva dny je na 90 bodech, předtím byl na hodnotě 80. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla.

Ministerstvo chystá změnu ve výpočtu indexu

Opatření v celém Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od neděle 27. prosince 2020, a to minimálně do 10. ledna. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21:00 a 05:00 platí zákaz vycházení.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánocemi uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

Od březnového začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 735 469 lidí. Počet vyléčených přesáhl 608 000, aktuálně se s nákazou potýká 115 514 lidí. Většina má mírný průběh onemocnění, počet hospitalizovaných ale v závěru roku stoupal, ve středu a ve čtvrtek jich ministerstvo evidovalo přes 6 000, ještě na Štědrý den jich bylo zhruba 4 300 lidí. Nemocnice proto od čtvrtka nesmějí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem.

K tématu

Tagy: nákaza kraje koronavirus COVID-19 PES pátý stupeň stupeň 5 index rizika České republika

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama