reklama

Roční líbánky na kole v Japonsku? Proč ne, řekl si český pár a vyrazil

Ona miluje Japonsko, on miluje jí. Jízda na kolech nepatřila mezi jejich hobby, přesto na nich tráví každý den. Zuzka s Michalem se po svatbě sbalili a vydali se na roční líbánky do Japonska, které projíždí křížem krážem na kole. A protože dobrodružství mají v krvi a v Japonsku je toho k vidění opravdu hodně, rozhodli se o své cestovatelské i sportovní zážitky podělit.

reklama

Zuzko, jakou jste měli svatbu?

Také byla v netradičním duchu, jako líbánky? Jak v čem. Proběhly tradice v podobě rozbíjení talíře, házení buketu, první tanec novomanželů, kvízové hry a házení rýže. Osobitě jsme ale pojali samotný obřad. Vzali jsme se na louce, kde jsme se seznámili na dětském táboře před osmnácti lety. Oddával nás pastor, i když tedy nejsme věřící. Ceremoniál trval asi hodinu. Bylo to krásné, řekli jsme si vlastní sliby, které jsme si tajně každý připravili. Trochu netradiční bylo i složení svatebčanů. Hodně mých hostů přijelo z ciziny, někteří i z velkých dálek.

To je krásné. A svěříte se, jak proběhla žádost o ruku? Byla to velká romantika, Michale?

To je jasné, na to bych nikdy nemohl zapomenout. Bylo to během víkendu v Hruboskalsku, kde jsme slavili naše dvouleté výročí.

Roční líbánky v Japonsku. To zní jako nekonečná dovolená pro otrlé. Jak jste na to vlastně přišli?

Michal: Protože si tuhle zemi Zůza zamilovala během půl roku, kdy tam studovala. Celé dny doma básnila, jak je Japonsko nejúžasnější, jak je to tam všechno skvělé, a že má velký sen se tam vrátit a zůstat, co nejdéle to bude možné. Když ještě zmínila, že ho chtěla projet celé na kole, tak už mi bylo jasné, že z toho bude ideální líbánková akce. A na rok proto, že vízum je maximálně na tuto dobu.

Ještě mi ale povězte, jak to zvládáte finančně?

Michal: Finančně to vychází dobře. Řekli jsme si, že na výpravu nepadnou žádné úspory. Cestu se nám daří financovat z online práce pro japonská či česká média, ze Zuzčina e-shopu s cestovatelskými korkovými nástěnkami Moje Česko a taky díky pronájmu bytu v Praze, kde normálně žijeme.  A taky putujeme nízkonákladově, nejvíc ušetříme kempováním.

V čem se japonská kultura nejvíce liší od té naší?

Michal: Liší se dost hlavně v lidském přístupu. Japonci mají v sobě zakořeněné něco, co se těžko popisuje, ale je to taková slušnost, ohleduplnost a upřednostnění společnosti a druhých před sebou samým. Což funguje v západním světě přesně naopak. Je tady taková bezpečnost, o které se nám doma ani nezdá, a to Česko není vůbec nebezpečná země. Například kola takřka nikdy nezamykáme.

Zuzka: Mezilidská laskavost a vstřícnost je pro mě taky největším rozdílem. Také mě baví každý den sledovat zdejší architekturu, jíst neskutečně dobrá jídla a obdivovat přežívající tradice, ať už jde o náboženství nebo oděv. V Čechách se už zvyky a tradice nedodržují, natož aby někdo chodil v krojích. Je to škoda.

Jste vášniví sportovci? Přeci jen ujet každodenně tolik kilometrů na kole vyžaduje určitou kondici...

Zuzka: Oba sportujeme od malička, ale ne nijak vrcholově. Pohyb ale zbožňujeme, byť každý trochu jiný. Tady na kolech postupujeme labužnickým tempem, které by zvládnul každý.

Jak dlouho už jste na cestě a jak vypadají vaše dny nejčastěji?

Zuzka: Na cestě už jsme 10 měsíců, takže se naše líbánky pomalu chýlí ke konci. Dny jsou různé. Ráno vstáváme obvykle kolem půl 9. Budíme se bez budíku. Dáme větrat matrace, spacáky a stan. Mezitím se nasnídáme a na kola vyrazíme většinou kolem poledne. Po dvou, třech hodinách máme hlad, tak si dáme oběd. Kolem šesté už hledáme místo, kde postavíme stan a jdeme se vykoupat do onsenu, což jsou japonské termální lázně.

Onsen je prakticky v každé obci a mívá i prostor pro relax, kde večeříme a pracujeme na počítačích. Ve stanu pak před usnutím dýcháme podle pana Wim Hofa, to je taková technika na posílení imunity, nu a kolem jedenácté usínáme.

Jak vás vnímají místní? Jste pro ně zajímavou atrakcí?

Zuzka: Ve městech si Japonci ostatních lidí moc nevšímají. Ale když nás vidí někde na venkově, když stojíme na přechodu, před supermarketem, nebo když si stavíme náš „mikro stan“, či spíme někde pod širákem, tak to jsme velká atrakce. Ale je to boží, jsou strašně milí, jakmile můžou, něčím nás obdarují, to je pro Japonce dosti typické. Dají nám pitíčko, sušenku, ovoce, zeleninu, co mají po ruce. A ptají se, odkud jsme a co tu děláme. A pak říkají, koho znají z Česka a chvíli si s námi povídají.

Jaké je to trávit tolik času společně? Není to trochu ponorka?

Michal: To je na téhle cestě úplně nejlepší. Já vlastně ani kolo nemám rád, ale za to nejvíc miluju Zuzku. Takže skutečnost, že jsme spolu pořád, mě dělá opravdu šťastným a upřímně doufám, že takhle budeme pokračovat do konce života.

Zuzka: Čas nám společně plyne nesmírně přirozeně a neměnili bychom. Neznamená to, že se nehádáme, vůbec ne, ale i konflikty do soužití patří a když si je pár neustále nablízku, tak je naopak nucen rozpory řešit rychleji a konstruktivněji. My jsme navíc hodně přítulní, takže nás moc těší mít možnost se kdykoli obejmout, dát si pusu nebo se škádlit.

Kolik už máte najeto kilometrů?

Zuzka: Jsme velmi blízko hranici 7 000 kilometrů.

Která místa vás v Japonsku nadchla nejvíce a proč?

Zuzka: Těch míst je několik. Nejkrásnější chrámy byly v Nikkó. Z hor nás očarovaly Daisetsuzan a Nagano, samozřejmě také Fudži, vidět ráno vycházet sluníčko z vrcholku je nezapomenutelný zážitek. Krásná pobřeží podél Wakajamy a na Šikoku, kde jsou v létě i nádherné pláže, jsme si vychutnávali i v prosinci a lednu, dokonce došlo i na otužovací plavčo! Na Kjúšú aktuálně přečkáváme déšť v největším obydleném kráteru světa, užili jsme si tu paragliding a neskutečně lahodné jídlo v rjokanu (tradiční japonský ubytovací hostinec, pozn. redakce). A těšíme se i na Okinawu, od které mám vysoké očekávání. Japonsko má obecně krásnou a málo navštěvovanou přírodu, což je ráj pro Čechy, takové milovníky outdooru!

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama