Rodiče, kteří nastoupili nebo se rozhodnou nastoupit na ošetřovné, si mohou oddechnout. Schválení krizového ošetřovného, které je vypláceno po celou dobu uzavření škol, ve Sněmovně plánují podpořit všechny poslanecké kluby. Ministryně práce a sociálních Jana Maláčová přitom donedávna neměla pro svůj záměr podporu ANO v čele s ministryní financí Alenou Schillerovou. Podle zjištění CNN Prima NEWS ale příští týden pro návrh Maláčové zvednou ruce i poslanci ANO.
„Bude-li třeba, krizové ošetřovné bude. Po celou dobu trvání mimořádných opatření. Pro lidi závislé na péči, ty, kteří nemohou do školy kvůli nařízené karanténě, a pro děti mladší 10 let. O ošetřovné budou moci požádat i dohodáři. Měli jsme to připravené tři měsíce, už to mohlo být,“ psala Maláčová poté, co vláda její návrh začátkem října schválila.
V kabinetu byl o ošetřovné dlouho spor, ale zdá se, že poslanci hnutí ANO návrh příští týden ve Sněmovně nakonec skutečně podpoří.
Pastuchová z ANO: Doporučím hlasovat pro
„V pondělí máme mimořádnou schůzi výboru pro sociální politiku a následně v úterý klub ANO, kde doporučím hlasovat pro návrh, jak přišel z vlády,“ uvedla pro CNN Prima NEWS předsedkyně výboru a poslankyně ANO Jana Pastuchová, jejíž doporučení pro stranické kolegy je velmi důležité. Běžnou praxí ve Sněmovně totiž je, že kolegové z klubu pak podle doporučení hlasují.
Nastupte na ošetřovné, i když příslušný zákon zatím neexistuje, radí rodičům Maláčová
V práci nahlásíte nástup na ošetřovné a počkáte si na příští týden na schválení zákona o krizovém ošetřovném. Přesně to radí rodičům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na Twitteru. Zároveň se ale zlobí, že vláda neschválila ošetřovné již dřív, protože to podle ní nechtěl jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Aktuální návrh počítá s tím, že zaměstnaní rodiče, kteří na ošetřovné nastoupili, by získali 400 korun na den na dítě do věku 10 let. To odpovídá výdělku cca 12 200 korun hrubého měsíčně. Návrh dále počítá s tím, že rodič dostane cca 60 % ze základu výdělku a peníze by šly z nemocenského pojištění.
Rodiče mají na takové ošetřovné nárok i dnes, ale pouze po dobu devíti kalendářních dnů. Pokud by prošlo tzv. krizové ošetřovné, nárok by jim vznikl po celou dobu uzavření škol nebo distanční výuky a to až do 30. června 2021.
Opozice je pro, ale chce i změny
I přesto, že jsou opoziční strany připravené zmíněnou variantu podpořit, už nyní přichází s alternativními návrhy a dá se tak očekávat, že ve Sněmovně bude kolem parametrů zákona ještě složitá debata.
„Musí to projít. Uvažujeme ale i o tom, že bychom podali návrh na navýšení na 70 %,“ uvedla 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová s tím, že pokud návrh neprojde, podpoří i nižší základ.
SPD a lidovci dokonce navrhují navýšení až na 80 % ze základu výdělku. V takové výši čerpali ošetřovné rodiče v první vlně koronaviru. Podpora ani jednoho z návrhů se ale nezdá pravděpodobná.
Komunisté chtějí 500 Kč denně
S další variantou přichází komunisté. „Na rovinu říkáme, že 70 ani 80 % v této době není potřeba, ale naopak bychom měli zvýšit 400 korun na 500 korun denně,“ prozradila CNN Prima NEWS úvahy Hana Aulická (KSČM), což by podle ní odpovídalo cca 28 tisícům korun hrubého měsíčního příjmu.
Ostatní opoziční strany jako ODS, TOP 09 nebo STAN jsou připraveny podpořit vládní návrh.
„Ošetřovné samozřejmě z obecného hlediska za stávající situace podporujeme a jsme především rádi, že se vláda poučila z jarní krize a ukončila povinnost předkládat potvrzení od školy, že je uzavřená, což vychází z našeho návrhu,“ uvedl šéf STAN Vít Rakušan.
Kdy a komu peníze přijdou?
Právě to je jedna ze změn, která na rodiče čeká. Nemusí dokládat potvrzení o tom, že je škola uzavřená, ale pouze vyplní žádost, která bude dostupná na ePortálu České správy sociálního zabezpečení, ale až po schválení zákona.
OŠETŘOVNÉ PŘEHLEDNĚ: Na koho se bude vztahovat a kolik peněz bude vypláceno?
Vláda schválila prodloužení takzvaného krizového ošetřovného. To se oproti původním devíti dnům bude pobírat po celou dobu uzavření škol kvůli koronaviru, nikoli však na ministerstvem vyhlášené ředitelské volno. Dosáhnou na něj pouze rodiče dětí do deseti let. Aby změny v ošetřovném začaly platit, musí je schválit Parlament a podepsat prezident. O návrhu by měla Sněmovna jednat v legislativní nouzi na schůzi od 20. října.
Zaměstnanec pak vyplní tento formulář, napíše dny, ve kterých o dítě pečoval a předá formulář zaměstnavateli i příslušné správě sociálního zabezpečení. Stejně jako v jarních měsících se bude ošetřovné zpracovávat a vyplácet za uplynulý předchozí kalendářní měsíc.
Stejnou částku na den jako zaměstnanci by podle předchozích slibů vlády měli dostat i rodiče pracující jako OSVČ. Peníze ale budou vypláceny jinou cestou a stejně jako na jaře bude výplatu zajišťovat resort průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). V rámci zákona, který bude příští týden ve Sněmovně, se pamatuje i na dohodáře pracující na DPP a DPČ.
Podle toho, jak je zatím nastavené uzavření škol, mohou rodiče čekat peníze od 14. do 25. října.
Za prázdniny a ředitelské volno peníze nečekejte
V dalším týdnu mít nárok na příspěvek nebudou. Od 26. října do 1. listopadu je totiž vládou nejprve nařízeno ředitelské volno, dále je státní svátek a prázdniny. Na tyto události se ze zákona nevztahuje ani běžné ošetřovné.
Pokud se základní školy ani od 2. listopadu neotevřou, nebo jestliže se v dalších měsících krom svátků opět uzavřou, nárok znovu vznikne.