Nová kniha o Anně Frankové, jejíž rodina se dva roky skrývala v zadním traktu jednoho z amsterdamských domů, rozkryla 77 let starou záhadu. Kdo ji „prásknul“ gestapu? Viníkem zřejmě překvapivě není nacista toužící po moci, ale oběť režimu, která se jen snažila zachránit vlastní rodinu. Židovský notář.
Arnold van den Bergh byl židovským notářem a nyní se předpokládá, že právě on esesákům prozradil adresu amsterdamského úkrytu Frankových. „Zrada Anny Frankové je pro nás velkým překvapením. Arnold van den Bergh byl člověk postavený do ďábelského dilematu okolnostmi, za které nemohl, a pod tlakem možná plně nepochopil důsledky svého jednání,“ řekla autorka knihy The Betrayal Of Anne Frank (Zrada Anny Frankové) Rosemary Sullivanová.
Před 80 lety seskočili Gabčík s Kubišem na území protektorátu. Doprovázela je smůla
Největší odbojová akce druhé světové války. I tak je vnímán atentát na Reinharda Heydricha. Českoslovenští parašutisté, kteří v květnu 1942 útok na zastupujícího říšského protektora provedli, seskočili do Protektorátu Čechy a Morava přesně před 80 lety.
„Nepředával informace ze zloby nebo kvůli vlastnímu obohacení, jak to dělali mnozí jiní. Stejně jako u Otty Franka byl jeho cíl prostý. Zachránit svou rodinu. To, že se mu to podařilo, zatímco Ottovi ne, je strašná historická skutečnost,“ dodala.
Smrt těsně před osvobozením
Když se Amsterdam v roce 1942 ocitl pod nacistickou nadvládou, třináctiletá Anne, její rodiče Otto a Edith a sestra Margot se začali skrývat. Spolu s rodinnými přáteli van Pelsovými a zubařem Fritzem Pfefferem se dva roky ukrývali v tajné místnosti za kanceláří Ottova obchodu s kořením.
Jejich polohu znali pouze Ottovi zaměstnanci Victor Kugler, Johannes Kleiman, Miep Gies a Bep Voskuijl, kteří riskovali život, když jim obstarávali jídlo. V roce 1944 vtrhla do kanceláří německá policie a Frankovi, van Pelsovi a Pfeffer byli posláni do koncentračního tábora Osvětim v Polsku. Anna, Margot a Edith pokračovaly do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde se údajně nakazily tyfem a v roce 1945 zemřely.
Jediným přeživším byl otec Otto, který se po válce do Amsterdamu vrátil a v roce 1947 vydal Annin deník. Ten se stal světovým bestsellerem.