19. 04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: JAK ŠPANĚLÉ POHŘBÍVAJÍ MRTVÉ
Opatření proti pandemii citelně zvýšila zájem o on-line streamování pohřebních obřadů. V řadě zemí totiž platí zákazy shromažďování a smuteční hosté se tak nesmějí setkat v potřebném počtu. Pozůstalí jsou tedy nuceni hledat jiné varianty, jak rozloučení s blízkými zprostředkovat. O fenoménu informovala agentura DPA.
Jedna z platforem (OneRoom), která už léta zprostředkovává živé přenosy smutečních obřadů v USA, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu, tvrdí, že během jednoho dubnového týdne zaznamenala šedesátiprocentní nárůst účasti při sledování přenosů. „Když teď koronavirus odstartoval restrikce v cestování a veřejném shromažďování, OneRoom zaznamenává obrovský nárůst on-line účasti u pohřebních služeb,“ uvedla společnost.
O plánovaném spuštění streamovacích služeb informovaly i pohřební úřady ve španělském hlavním městě Madridu, čímž chtějí příbuzným a přátelům zesnulých umožnit aktivní účast na obřadech, kterých se jinak z restriktivních důvodů nemohou účastnit.
Pozůstalí využívají i Facebook a YouTube
Příbuzní si mohou zvolit mezi náboženskými, nebo sekulárními službami, stejně jako si mohou vybrat fotografie, videa nebo hudbu, které budou zařazeny do on-line ceremonií, uvedly madridské pohřební služby.
Španělsko je po Itálii druhou pandemií nejvíce zasaženou zemí v Evropě a od poloviny března je také striktně uzavřeno. Tamní vláda mimo jiné zamezila příbuzným fyzicky se účastnit smutečních obřadů. Údajně běžným postupem španělských úřadů během pandemie bylo, že provozovatelé pohřebních služeb převzali oběti z márnice a převezli je rovnou k pohřbení či kremaci.
V některých dalších zemích se pak rodinní příslušníci sami rozhodli k přenášení obřadů přes streamovací služby Facebook Live nebo YouTube. V mnoha případech však přenosy smutečních událostí brzdily technické potíže, například v souvislosti s ochranou autorských práv v případě zvolené smuteční hudby.
Pro zajímavost, jedna z pohřebních služeb ve Velké Británii tuto službu podle agentury DPA zprostředkovává za 550 liber (asi 17 tisíc korun), novozélandská společnost si zase účtuje poplatek ve výši 119 dolarů (asi tři tisíce korun).