reklama

Digitalizace smutečních obřadů: Koronavirus zvyšuje zájem o on-line přenosy

Opatření proti pandemii citelně zvýšila zájem o on-line streamování pohřebních obřadů. V řadě zemí totiž platí zákazy shromažďování a smuteční hosté se tak nesmějí setkat v potřebném počtu. Pozůstalí jsou tedy nuceni hledat jiné varianty, jak rozloučení s blízkými zprostředkovat. O fenoménu informovala agentura DPA.

reklama

Jedna z platforem (OneRoom), která už léta zprostředkovává živé přenosy smutečních obřadů v USA, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu, tvrdí, že během jednoho dubnového týdne zaznamenala šedesátiprocentní nárůst účasti při sledování přenosů. „Když teď koronavirus odstartoval restrikce v cestování a veřejném shromažďování, OneRoom zaznamenává obrovský nárůst on-line účasti u pohřebních služeb,“ uvedla společnost.

O plánovaném spuštění streamovacích služeb informovaly i pohřební úřady ve španělském hlavním městě Madridu, čímž chtějí příbuzným a přátelům zesnulých umožnit aktivní účast na obřadech, kterých se jinak z restriktivních důvodů nemohou účastnit.

Pozůstalí využívají i Facebook a YouTube

Příbuzní si mohou zvolit mezi náboženskými, nebo sekulárními službami, stejně jako si mohou vybrat fotografie, videa nebo hudbu, které budou zařazeny do on-line ceremonií, uvedly madridské pohřební služby.

Španělsko je po Itálii druhou pandemií nejvíce zasaženou zemí v Evropě a od poloviny března je také striktně uzavřeno. Tamní vláda mimo jiné zamezila příbuzným fyzicky se účastnit smutečních obřadů. Údajně běžným postupem španělských úřadů během pandemie bylo, že provozovatelé pohřebních služeb převzali oběti z márnice a převezli je rovnou k pohřbení či kremaci.

K tématu

V některých dalších zemích se pak rodinní příslušníci sami rozhodli k přenášení obřadů přes streamovací služby Facebook Live nebo YouTube. V mnoha případech však přenosy smutečních událostí brzdily technické potíže, například v souvislosti s ochranou autorských práv v případě zvolené smuteční hudby.

Pro zajímavost, jedna z pohřebních služeb ve Velké Británii tuto službu podle agentury DPA zprostředkovává za 550 liber (asi 17 tisíc korun), novozélandská společnost si zase účtuje poplatek ve výši 119 dolarů (asi tři tisíce korun).

Další hlavní zprávy

Donald Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

  • Aktualizováno dnes v 10:47

Americký prezident Donald Trump se při příležitosti připomenutí Dne nezávislosti tvrdě pustil do demonstrantů, kteří v posledních týdnech pustošili americká města. V projevu před památníkem Mount Rushmore řekl, že cílem radikálů není lepší Amerika, ale její konec. Podle něj jsou děti ve školách učeny a vedeny k nenávisti vůči Americe. Demokraté plánovanou akci označili již dříve za oslavu bílé nadvlády. Trump je mimo jiné kritizován i za pořádání projevů v době prudkého nárůstu nakažených nemocí COVID-19.

Finance

Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů

Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů

Finanční správa vyčíslila dopad zajišťovacích příkazů, kterými „šlápla vedle“. Firmy totiž získaly za období let 2014 až 2019 v případě neoprávněných zajišťovacích příkazů úroky ze zadržované částky ve výši 127 milionů korun. Za škodu pro všechny daňové poplatníky to označil člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Užívání zajišťovacích příkazů vysvětlovala v pátek ve Sněmovně i šéfka Finanční správy Tatjana Richterová.

reklama
Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Další články
reklama
reklama