reklama

Digitalizace smutečních obřadů: Koronavirus zvyšuje zájem o on-line přenosy

Opatření proti pandemii citelně zvýšila zájem o on-line streamování pohřebních obřadů. V řadě zemí totiž platí zákazy shromažďování a smuteční hosté se tak nesmějí setkat v potřebném počtu. Pozůstalí jsou tedy nuceni hledat jiné varianty, jak rozloučení s blízkými zprostředkovat. O fenoménu informovala agentura DPA.

reklama

Jedna z platforem (OneRoom), která už léta zprostředkovává živé přenosy smutečních obřadů v USA, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu, tvrdí, že během jednoho dubnového týdne zaznamenala šedesátiprocentní nárůst účasti při sledování přenosů. „Když teď koronavirus odstartoval restrikce v cestování a veřejném shromažďování, OneRoom zaznamenává obrovský nárůst on-line účasti u pohřebních služeb,“ uvedla společnost.

O plánovaném spuštění streamovacích služeb informovaly i pohřební úřady ve španělském hlavním městě Madridu, čímž chtějí příbuzným a přátelům zesnulých umožnit aktivní účast na obřadech, kterých se jinak z restriktivních důvodů nemohou účastnit.

Pozůstalí využívají i Facebook a YouTube

Příbuzní si mohou zvolit mezi náboženskými, nebo sekulárními službami, stejně jako si mohou vybrat fotografie, videa nebo hudbu, které budou zařazeny do on-line ceremonií, uvedly madridské pohřební služby.

Španělsko je po Itálii druhou pandemií nejvíce zasaženou zemí v Evropě a od poloviny března je také striktně uzavřeno. Tamní vláda mimo jiné zamezila příbuzným fyzicky se účastnit smutečních obřadů. Údajně běžným postupem španělských úřadů během pandemie bylo, že provozovatelé pohřebních služeb převzali oběti z márnice a převezli je rovnou k pohřbení či kremaci.

K tématu

V některých dalších zemích se pak rodinní příslušníci sami rozhodli k přenášení obřadů přes streamovací služby Facebook Live nebo YouTube. V mnoha případech však přenosy smutečních událostí brzdily technické potíže, například v souvislosti s ochranou autorských práv v případě zvolené smuteční hudby.

Pro zajímavost, jedna z pohřebních služeb ve Velké Británii tuto službu podle agentury DPA zprostředkovává za 550 liber (asi 17 tisíc korun), novozélandská společnost si zase účtuje poplatek ve výši 119 dolarů (asi tři tisíce korun).

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Fotbal

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy

To, co bylo poslední týdny takřka jisté, je nyní oficiálně potvrzené. Fotbalová Opava po třech letech opouští nejvyšší soutěž, rozhodla o tom remíza 1:1 na hřišti Zlína. Tým trenéra Radoslava Kováče získal v dosavadním průběhu Fortuna ligy pouhých 17 bodů, zvládl vyhrát pouze třikrát. V této sezoně výjimečně padají o patro níže hned tři týmy, dalšími „nejžhavějšími“ kandidáty jsou Příbram a Brno.

Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Covid pasy by v Česku měly začít platit nejpozději v červnu, uvedl na summitu EU Babiš
Další články
reklama
reklama