Velmi neobvyklý zásah mají za sebou pracovníci záchranné stanice při Zoo Liberec. Ve sklepě panelového domu na sídlišti odchytávali jezevce. Tato zvířata jsou přitom velmi plachá, loví nejčastěji v noci a zahlédnout je v lese se povede jen málokdy.
„Zavolali nás dělníci, kteří ve sklepě paneláku dělali nějaké opravy a jezevec tam za nimi přišel. Nebyl přitom vůbec plachý, nesnažil se někam utéct. Zřejmě se čerstvě probudil ze zimního spánku. Tipla bych si, že ho do obydlené zástavby zahnal třeba nějaký pes, viděl otevřené dveře a jednoduše se schoval,“ popisuje Ivana Hancvenclová ze záchranné stanice.
Když s kolegyní dorazila na místo, pokoušela se jezevci navléknout na krk oko odchytové tyče, ale neuspěla. „Byl tak vyžraný, že nám tam smyčka z jeho krku pořád sklouzávala. Nakonec jsme ho museli do přepravního boxu tou tyčí doslova našťouchat. Pak jsme ho odvezli k lesu a tam jsme naopak měli co dělat, abychom ho z boxu dostali ven, vůbec se mu nechtělo,“ vypráví pracovnice stanice, která podobný zásah nepamatuje. Jezevce už odchytávala několikrát, ale pokaždé to bylo tak, že zvíře někam spadlo a nemohlo ven. Jednoho jezevce například tahali z vypuštěného zahradního bazénu.
Budíček!
Potkat se se zvířaty, která se právě probudila z nějaké formy zimního útlumu, se teď můžete v lese i na zahradě. Jezevci patří mezi druhy, které neusínají na celou zimu, jejich teplota se nesnižuje, jen se obalí několikacentimetrovou vrstvou tuku a ve své noře se zazimují. Podobné je to třeba s veverkami nebo krtky. Naopak do klasického zimního spánku upadají vedle notoricky známých medvědů třeba ježci, netopýři nebo syslové.
„Ta zvířata mohou působit trochu omámeně, asi jako my, když se někdy probudíme. Neznamená to ale, že bychom toho měli využívat a třeba se je pokoušet hladit. U takového jezevce by to nemuselo dobře dopadnout, ten umí pěkně kousnout. Pokud se takové zvíře nachází někde, kde mu hrozí nebezpečí, že ho třeba srazí auto, nebo se nemůže dostat ven z jámy, je potřeba být maximálně opatrný,“ říká Hancvenclová s tím, že ideální je zavolat záchrannou stanici a situaci konzultovat. „V případě ježků nebo netopýrů, kterým v případě brzkého probuzení často hrozí, že skončí podvyživení, lidem poradíme, jak zvíře bezpečně odchytnout, pokud si na to troufají, a mohou nám ho přivézt,“ dodává zkušená vedoucí Centra pro zvířata v nouzi Archa.