reklama

Pozoruhodný svět netopýrů: Nádech jednou za hodinu a zabřeznutí na povel

Hmyzožraví savci, kteří se díky charakteristicky tvarované létací bláně staly předlohou pro halloweenskou výzdobu a Batmana – tak mnozí lidé vnímají netopýry. Tito tvorečkové přitom mohou nabídnout mnohem víc. Pravdou ale je, že se komiksovému superhrdinovi velmi podobají nejen překvapivými schopnostmi, ale také nebezpečím, kterému musí takřka každý den čelit.

reklama

Stejně jako lidé a jiná zvířata, i netopýři mají svůj vlastní roční cyklus. Když se na jaře (většinou koncem března, v současné době kvůli vyšším teplotám i dříve) probudí z hibernace, potřebují se ze všeho nejdříve dokrmit a doplnit živiny i tukové zásoby, o něž během zimy přišli. Jak jistě víte, netopýři loví v noci – nikoliv však kvůli slunci, ale kvůli dravcům, pro které by se za denního světla stali snadnou kořistí. Ve dne využívají své schopnosti aktivní heterotermie, tedy denní strnulosti, kdy dochází ke snížení teploty a tím i zpomalení metabolismu. Během zimního spánku dokážou tímto způsobem zpomalit svůj metabolismus až stokrát a přežít tak i pět měsíců bez potravy.

Pokud mají dostatek potravy, začnou samice během května zakládat mateřské kolonie v pro ně ideálním úkrytu – v dutinách stromů a také v lidských obydlích (např. štěrbiny mezi izolací, za dřevěným obložením, ale také na půdách velkých budov). Zde přicházejí na svět mláďata, která se rodí zhruba od poloviny června. Při porodu je samice zavěšená za jednu nohu a mládě zachytí do kolébky vytvořené z křídla. Většinou jde o jedno, maximálně dvě mláďata (dvojčata), z nichž se zhruba 60% nedožije dospělosti.

Oplodnění na povel

Máte dojem, že jsme vynechali zásadní věc, jakou je páření? Nevynechali. Netopýři se totiž páří na podzim během podzimních migrací. Samice pak dokáže v reprodukčním ústrojí uchovat sperma až do jara, kdy sama spustí řízenou ovulaci a poté zabřezne. Dalo by se tedy s nadsázkou říci, že netopýří samice jsou létající spermabanky.

Když mláďata odrostou mateřskému mléku, začnou sama létat a učit se lovit. Lov a navigace je u netopýrů otázkou echolokace (schopnost orientovat se v prostoru podle odrazu zvuku). Proto pokud dojde vlivem nemoci nebo úrazu ke změnám v oblasti ucha, může to pro ně mít fatální následky. V tomto období (okolo srpna) se může stávat, že mláďata, která jsou teprve „ve výcviku“ si spletou otevřené okno se štěrbinou nad ním, kde našla kolonie útočiště a lidé pak volají do záchranných stanic kvůli nezvaným hostům.

Na podzim dochází k rozpadu kolonií a ke zmíněnému páření. V těchto chvílích, kdy všichni netopýři svůj úkryt opustí, je možné vyřešit zaslepení prostor, které netopýři využívají v létě a v zimě, ideálně však takovým způsobem, že jim nabídneme náhradu (a přesvědčíme se, že jsme žádného netopýra nezazdili zaživa). V současné době je možné pořídit různé budky, které mohou zruční lidé zabudovat například do zateplení budovy. Netopýři jsou fixovaní na místo, proto je pro ně ztráta úkrytu velkým problémem, který ne vždy dokážou vyřešit. Vzhledem k tomu, že všechny druhy netopýrů, které u nás žijí, jsou chráněné, ničení jejich úkrytů během léta a zimy (období mláďat a hibernace) je nezákonné.

Hluboký nádech

Během října a listopadu se netopýři přesunují na zimoviště, kde by měla být stálá teplota (2°-10°C) a především vysoká vlhkost. Při hibernaci se totiž o sebe nestarají, a pokud budou zimovat na suchém místě, hrozí, že se z nich stanou „mumie“. Dochází také ke snížení srdeční činnosti. Ta se při lovu pohybuje mezi 500 – 800 tepy za minutu. Během zimního spánku však klesne na čtyři tepy za minutu. A s dechem dokážou ještě větší „zázraky“ – zimující netopýr se může nadechnout jen jednou za hodinu! I proto se může stát, že si lidé spletou hibernaci se smrtí.

Netopýři mají zabudovaný mechanismus, který je ze zimního spánku dokáže vzbudit v případě, že na zimovišti výrazně klesne nebo stoupne teplota. Pak se vydají hledat zimoviště náhradní, což může být nebezpečné – nemají jak doplnit zásoby, o které kvůli probuzení a přesunu přišli. Proto pokud najdete zesláblé nebo uhynulé netopýry, volejte na nejbližší záchrannou stanici nebo přímo České společnosti pro ochranu netopýrů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama