Rozvrat Sněmovny? Okamura a Schillerová se ostře opřeli do Pekarové: Selhala, měla by skončit

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) při pětidenním jednání plném obstrukcí v uplynulém týdnu selhala a měla by odstoupit. V pořadu Partie Terezie Tománkové to prohlásili šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Oba lídryni TOP 09 tvrdě zkritizovali například výroky, že je „arogantní“ nebo „totálně neschopná“. Pekarovou Adamovou ve vysílání hájil 1. místopředseda její strany Tomáš Czernin. Podle jeho mínění řídí dolní komoru Parlamentu velmi diplomaticky. Pekarová Adamová později pro CNN Prima NEWS řekla, že Okamura se Schillerovou Sněmovnou pohrdají.

Jednání poslanců o nižším růstu červnové valorizace důchodů se z úterý protáhlo až do soboty kvůli hojným obstrukcím z řad opozice. Jejich odpor vyvrcholil situací, kdy se v pátek v noci shromáždili poslanci ANO a SPD u řečnického pultíku, který doslova obsadili poté, co byl expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzván, aby ukončil svůj projev kvůli omezenému času pro řečníky. Babiš to však odmítl. Incident nakonec vyřešilo politické grémium, které omezení času odblokovalo.

Velkou porci kritiky si za vedení jednání, které ve finále trvalo celkem 97 hodin, schytala šéfka dolní komory Parlamentu. „Tady naprosto selhala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Ona je na odvolání,“ vztekala se Schillerová v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Pekarová Adamová se podle ní „chová v rozporu s tím, co řekla na začátku“, tedy že „bude předsedkyní všech“. „Chová se ideologicky, arogantně. Když byla situace vyhrocená, tak jsem říkala: ‚Svolejte okamžitě politické grémium.‘ Svolal ho až pan premiér (Petr) Fiala (ODS),“ pokračovala Schillerová.

ČTĚTE TAKÉ: Že se Babiš „připoutal“ k pultíku? Měl své důvody. Řídící schůze byl neschopný, říká Zeman

S podobnou kritikou vystoupil i Okamura. „Je totálně neschopná a nekompetentní vést Sněmovnu. Problém je v tom, že Markéta Pekarová Adamová je aktivistka. Tady je potřeba, aby ve vedení Sněmovny byl politik,“ řekl předseda SPD s tím, že politik ve vedení by „dokázal vyjednat kompromis“.

Podle jeho slov byla Pekarová Adamová osobou, která „vyhrotila situaci“. Okamura prohlásil, že když byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory, měli při školení jemu a dalším politikům odborníci říkat, že „v takovém případě musí svolat grémium“, tedy orgán tvořený představiteli Sněmovny, lídry poslaneckých klubů a předsedy politických stran. „Markéta Pekarová Adamová to neposlouchá. Dělá si, co chce,“ dodal Okamura.

Svoji stranickou šéfku hájil Czernin, který odmítl, že by Pekarová Adamová byla aktivistkou. „Z mého pohledu řídí Poslaneckou sněmovnu velmi diplomaticky. Ve srovnání s (Radkem) Vondráčkem (ANO), který neuměl reagovat na (Lubomíra) Volného,“ připomněl minulé volební období Czernin. Narážel tím na „okupaci“ řečniště v podání poslance Volného, který byl zvolen v barvách SPD, ale později byl z hnutí vyloučen. Volný se ve Sněmovně i několikrát popral.

Pekarová Adamová: Opoziční lídři chtěli být vyvedeni

Pekarová Adamová později na dotaz CNN Prima NEWS na výzvu k odvolání ostře zareagovala. „Tomio Okamura i Alena Schillerová ukázali, že naprosto pohrdají Poslaneckou sněmovnou a demokratickým hlasováním v ní, když oba byli přítomni okupaci řečniště,“ uvedla šéfka dolní komory Parlamentu. „Vyvodit zodpovědnost ze svého jednání by tak měli především oni. A to samé platí pro Andreje Babiše,“ dodala.

Pekarová Adamová má za to, že situaci, při níž Babiš, Okamura a jejich poslanci v pátek v noci doslova obsadili řečnický pult jako vzdor proti omezení času pro řečníky, ustála. Podle ní totiž bylo evidentní, že ani jednomu z opozičních lídrů nešlo o smířlivé řešení. „Chtěli se dostat do titulků s tím, že budou vyvedeni ze sálu. Chtěli to na tomto vyhrotit,“ řekla redakci předsedkyně Poslanecké sněmovny.

„Chápu, že se ani jednomu z řečníků, panu Okamurovi ani paní Schillerové, nelíbilo, že jsem na jejich hru nepřistoupila, že jsem to nenechala takhle vygradovat a udržela jsem nervy na uzdě. Ale oni tak jen zastírají, že způsobili naprostý chaos a destrukci ve Sněmovně, které je měly za cíl jen zviditelnit. O nic jiného jim nešlo,“ doplnila Pekarová Adamová.

„On (Babiš) tedy nese plnou zodpovědnost za to, jakým způsobem nastartoval scénu, která nastala. Pan Okamura okamžitě přispěchal, aby u toho nechyběl a aby se dostal do titulků s panem Babišem, protože celý tento souboj je mezi dvěma lídry opozičních stran, kteří si jdou vzájemně po krku,“ dodala šéfka TOP 09 s tím, že opoziční předáci na sebe začali útočit zejména po prezidentských volbách, v nichž Babiš ve druhém kole prohrál s budoucím prezidentem Petrem Pavlem.

Velkou politickou debatu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: