reklama

Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Ve Sněmovně bylo ve čtvrtek dusno jako snad nikdy. Poslanci se poprali kvůli rouškám. Bitku vyvolal poslanec Lubomír Volný, který zaútočil na místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela (ČSSD).

reklama

Celá situace začala tak, že poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko (oba nezařazení, ale zvolení za SPD) několikrát vystoupili u řečnického pultíku bez roušek. Přestože je řídící schůze několikrát upozornil, aby si zakryli ústa a nos, neposlechli. Schůze se musela na několik minut přerušit, aby se vydezinfikoval mikrofon.

K tématu

Volný vystoupil bez roušky i po přerušení. Řídící schůze Hanzel poslance varoval, že mu vypne mikrofon. „Půjdu si vám sednout na klín a řeknu vám to do vašeho mikrofonu,“ prohlásil Volný a pokračoval v projevu.

Místopředseda Sněmovny Hanzel tedy ihned poslanci Volnému mikrofon vypnul. A Volný se opravdu vydal k řídícímu schůze a začal mluvit do jeho mikrofonu. Vtom se strhla bitka.

Hanzela přišli bránit straničtí kolegové – poslanec ČSSD Ondřej Veselý a šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Volného nakonec zpacifikovala ochranka.

„Je to naprosto nepřijatelné. Chová se jako idiot běžně, ale napadnout předsedajícího, to tady nikdy nebylo. Takový člověk mezi námi nemá co dělat,“ řekl CNN Prima NEWS Veselý.

Hanzel na dotaz CNN Prima NEWS v SMS napsal: „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Celou věc viděli diváci u TV, ať si udělají obrázek sami. Věcí se bude zabývat mandátový a imunitní výbor.“

Volného odsoudil i premiér Andrej Babiš. „Chování poslance Lubomíra Volného bylo totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového nepatří na půdu Sněmovny. Celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuse,“ uvedl na Twitteru.

Kalousek: Sotva jsem odešel, už se perou

Na sněmovní rvačku reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09), který v úterý Sněmovnu opustil. „Sotva jsem odešel, už se perou. Ne, teď vážně: Poslanec Volný se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátový a imunitní výbor a uložit nejpřísnější možný trest,“ napsal Kalousek na Twitter.

K tématu

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny ale říká, že za disciplinární provinění podle § 13 odst. 1 a 2 lze poslanci uložit povinnost omluvit se za nevhodný výrok ve stanovené lhůtě a stanoveným způsobem nebo uložit pokutu až do výše jednoho měsíčního platu poslance.

Mandátu se nevzdám, vzkázal poslanec Volný

Volný po potyčce novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on. Poslaneckého mandátu se prý nehodlá vzdát.

K tématu

S poslancem by však mohlo být zahájeno disciplinární řízení. To vede mandátový a imunitní výbor proti zákonodárcům, kteří se svým projevem v komorách Parlamentu nebo jejich orgánech dopustili jednání, pro které by mohli být jinak trestně stíháni, a dále proti těm poslancům, kteří se dopustili přestupku a požádali o jeho projednání v disciplinárním řízení.

Disciplinární řízení je možno vést i proti těm poslancům, kteří svým projevem učiněným v komorách Parlamentu nebo jejich orgánech urazili osobu, jež má oprávnění účastnit se schůze Poslanecké sněmovny a jejích orgánů ze zákona.

Poslanec, proti kterému se řízení vede, má právo na vyjádření a obhajobu a může být zastupován při disciplinárním řízení jiným poslancem nebo advokátem. Po provedeném šetření rozhodne mandátový a imunitní výbor o uložení disciplinárního opatření, nebo řízení zastaví. Proti rozhodnutí výboru se může poslanec odvolat k Poslanecké sněmovně.

„Budeme zkoumat, zda poslanec Lubomír Volný neporušil zákon,“ uvedl v České televizi předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Potvrdil také, že od výboru může poslanec dostat maximálně zmíněnou sankci ve výši jednoho poslaneckého platu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama