Šok a rozhořčení, to v pátek zažili představitelé měst a obcí, když se z datových schránek dozvěděli, které pobočky České pošty se mají uzavřít. Říkají, že jde o nekoncepční rozhodnutí od stolu, které s nimi vláda vůbec nekonzultovala. Některá města přijdou o víc než polovinu všech poštovních poboček. Velkou nevoli s uzavíráním poboček vyjádřili i obyvatelé měst a obcí.
„Seznam je pro nás opravdu velmi šokující a překvapující. Nerozumíme tomu, na základě jakých dat došla Česká pošta k takovému výsledku,“ říká rozhořčeně primátorka stotisícového Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK) s tím, že to považuje za naprosto likvidační.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Masivní propouštění na České poště: O práci přijdou tisíce pošťáků z terénu i od přepážek
V krajském městě chce Česká pošta zrušit sedm svých poboček, což je polovina z celkového počtu. Například Moravské Předměstí, což je nejlidnatější hradecké sídliště, má přijít o všechny tři tamní pošty. „Není možné, aby to někdo takhle rozhodl. Všechno se ruší, všechno je drahý, vždyť to je zkáza pro lidi,“ hrozí se starší žena a její vrstevnice přitakává: „Aspoň jedna měla být funkční. Už kvůli těm starým lidem.“ „Tady jsou stále fronty. A když bude těch pošt míň, tak jinde budou ještě větší fronty,“ podotýká mladší muž.
Svým očím nevěřil v pátek ráno, když se podíval do datové schránky, ani chrudimský starosta František Pilný (ANO). „Dozvěděl jsem se, že v Chrudimi chtějí zrušit tři pobočky ze čtyř, což považuji za naprosto nepřijatelné. Ještě na začátku týdne se ve veřejnosti hovořilo maximálně o jedné,“ sdělil Pilný s tím, že o tom s chrudimskou radnicí nikdo z České pošty ani z ministerstva vnitra nejednal. Podle něj to bude znamenat kolaps poštovních služeb ve městě, kde už teď je centrální pošta na Resselově náměstí přetížená a často tam jsou fronty. „Mrzí mě, že v Kolíně jsou v tuto chvíli taky čtyři pobočky pošty a bude se tam rušit pouze jedna, kdežto v Chrudimi se budou rušit tři,“ podotkl Pilný.
V Opavě zmizí čtyři pobočky ze šesti
Nejvíce bude rušením pošt zasažený pravděpodobně Moravskoslezský kraj. Například v Opavě mají zaniknout čtyři pobočky z šesti, včetně té na sídlišti Kateřinky, kde žije více než čtvrtina obyvatel města. „Na 55tisícové město pouze dvě pobočky, to je neuvěřitelné. Absolutně nevím, co budou dělat důchodci, ne každý má jednoduché se na poštu dostat,“ prohlašuje rozhořčeně primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) s tím, že ani s tamním vedením města tuto problematiku do pátku nikdo nekomunikoval.
Rušení poboček představuje velký problém například pro paní Magdalenu Otipkovou. Ta je v invalidním důchodu, má nádorové onemocnění a velmi špatně chodí. Do ulic kvůli tomu může jen s chodítkem. Na poštu musí asi třikrát za týden. Když zruší pobočku v Kateřinkách, bude prý muset trolejbusem do centra, což jí prý zabere dvě nebo tři hodiny. „Jsem invalidní a už tak to mám daleko, není to fér,“ myslí si. „Nemůžu na nohy, takže s tím mám problém. Oni by měli zrušit všecko, hlavně tu vládu, a poslat to ke všem čertům,“ dodal starší pán.
Se starosty nikdo nemluvil
Velké redukce poštovních poboček se dočká také Ostrava. Také tamní obyvatelé s tím nesouhlasí. „Nelíbí se mi to a jsem proti tomu,“ uvádí starší špatně pohyblivý muž. Podle jiné obyvatelky části Ostrava-jih jsou už teď pošty v některých denních dobách přetížené. „Vždycky tam jsou fronty, hlavně před otevřením,“ sdělila. „Venku vždycky stojí minimálně 20 lidí,“ dodala další žena.
V Plzni by mělo zaniknout celkem 13 poštovních poboček a také od tamního primátora Romana Zarzyckého (ANO) se vládní rozhodnutí dočkalo kritiky. „Jde o páteřní pošty, není vůbec pravdou, že to byly nestrategické pošty. Jsou nenahraditelné a vidím to jako rozvrácení poštovního systému v Plzni,“ řekl Zarzycký.
Obdobně reagoval na dopis od České pošty o zrušení jedné ze dvou poboček starosta města Slaný. Rozhovor s ním si můžete poslechnout v přiložené reportáži:
„Myslím si, že to není správné. Žiju v Německu, tam se to takhle neřeší, že by uzavírali tolik poboček,“ uvedla žena. Radnice si stěžují, že se s nimi o plánu redukce poštovních poboček nikdo neporadil. Podle nich jde o rozhodnutí z absolutní neznalosti věci a bez hlubší analýzy. Někteří starostové a primátoři už rozeslali dopisy premiérovi, ministrovi vnitra nebo řediteli České pošty a žádají o projednání věci a přehodnocení seznamu.