Na území Rumunska měly v pondělí v noci dopadnout a explodovat ruské drony, které útočily na cíle v ukrajinském přístavu na druhém břehu řeky Dunaj. Na Facebooku to napsal mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko s odvoláním na pohraniční stráž. Rumunské ministerstvo obrany ale sdělení ukrajinské strany vzápětí kategoricky popřelo a uvedlo, že ruské útoky území Rumunska neohrozily. Rusové v noci za použití dronů zaútočili na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, který je důležitý pro vývoz obilí.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný ukrajinský zdroj napsala, že na rumunském území explodovaly dva ruské bezpilotní letouny.
Podle Nikolenkova příspěvku na sociální síti události z noci na pondělí dokládají, že ruské útoky představují hrozbu nejen pro bezpečnost Ukrajiny, ale i pro bezpečí sousedních zemí, včetně členů NATO. „Vyzýváme partnery, aby urychlili dodávky dalších moderních protiraketových a protivzdušných systémů pro Ukrajinu, stejně jako bojových letounů, které posílí ochranu ukrajinské infrastruktury i sousedních zemí,“ napsal Nikolenko.
Erdogan s Ruskem nepohnul. K obilné dohodě se vrátíme, až Západ zruší omezení, řekl Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v černomořském letovisku Soči jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních bodů jejich schůzky bylo obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře nebo situace na Ukrajině, kterou Rusko před rokem a půl napadlo. Jednání obou prezidentů skončilo po třech hodinách, z čehož polovina připadla na jednání za přítomnosti delegací, uvedla agentura TASS. Putin po jednání podle agentury Reuters zopakoval, že Moskva je ochotna se vrátit k obilné dohodě, ale až poté, co budou splněny ruské požadavky.
Bukurešť uvedla, že sledovala průběh ruských útoků v reálném čase a že při nich nenastala situace, kdy by se rumunské území dostalo do přímého ohrožení. Zároveň ovšem rumunské ministerstvo obrany ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu odsoudilo jako neopodstatněné a v rozporu s mezinárodním právem.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba následně uvedl, že Kyjev disponuje důkazy, že ruské drony zasáhly rumunské území. „Popírat to je nesmyslné, protože existují fotografické důkazy,“ řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské diplomacie. Patřičné závěry podle něj musí vyvodit rumunská strana, Ukrajina je však ochotná se o své poznatky podělit. Kuleba také řekl, že mezi členskými státy NATO panuje obecný sklon neeskalovat situaci, která se odehrává na jejich hranicích s Ukrajinou.
Ukrajinské úřady v úterý informovaly, že protivzdušná obrana nad Oděskou oblastí, v níž přístav Izmajil leží, sestřelila 17 ruských dronů íránské výroby. Infrastruktura pro vývoz ukrajinského obilí se stala terčem útoku jen několik hodin před očekávaným začátkem jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z důležitých témat schůzky je návrat Ruska k dohodě o přepravě ukrajinského obilí přes Černé moře, který Erdogan prosazuje.
Záběry přesného náletu a exploze. Ukrajinský kamikaze dron zmasakroval tři okupanty: