Rusko chystá největší válku v Evropě od roku 1945 a chce obklíčit ukrajinské hlavní město Kyjev, je přesvědčen britský premiér Boris Johnson. Řekl to v rozhovoru s BBC na okraj mnichovské bezpečnostní konference. Všechno podle Johnsona nasvědčuje tomu, že Rusko už v některých ohledech svůj plán začalo naplňovat.
„Mám obavy, že plán, který vidíme, se týká něčeho, co by skutečně rozsahem mohlo být největší válkou v Evropě od roku 1945,“ uvedl Johnson. Všechny důkazy podle něj ukazují, že Rusko chystá útok na Ukrajinu. Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym a podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny, to opakovaně popírá a tvrdí, že jde o západní propagandu.
Připravte atomovky. Vladimir Putin rozkázal zahájit cvičení s jadernými zbraněmi
Napětí na východě Ukrajiny stouplo na úroveň, které jsme nebyli svědky nejméně posledních osm let. Přestřelky mezi proruskými separatisty a ukrajinskými jednotkami vyústily v mobilizaci v samozvané Doněcké lidové republice, vyhlášení výjimečného stavu v ruském Rostovském regionu a následné zahájení cvičení ruské armády se strategickými jadernými zbraněmi.
Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij televizi Sky řekl, že zprávám od amerických a britských zpravodajců není možné věřit. Tyto tajné služby totiž udělaly mnoho hrubých chyb při posuzování situace před invazí do Iráku, kterou v roce 2003 podnikla skupina zemí vedená Spojenými státy. Navíc podle ruského diplomata nikdo nemá právo Rusku říkat, kde a kdy dělat vojenská cvičení.
Podle Johnsona stejně jako podle amerického prezidenta Joea Bidena je hrozba ruské invaze bezprostřední.
„Skutečnost je taková, že vše nasvědčuje tomu, že tento plán již v jistém smyslu začal,“ řekl britský premiér zřejmě v odkazu na aktuální dění na východní Ukrajině, kde proruští separatisté vyhlásili všeobecnou mobilizaci a kde se stupňují boje.
Zpravodajské informace, které má Johnson k dispozici, podle něj naznačují, že se Rusko chystá zaútočit nejen z východu ze svého území, ale také ze severu z Běloruska přímo na oblast Kyjeva. Byl to právě běloruský prezident Alexandr Lukašenko, kdo v sobotu spolu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem přihlížel ruským testům strategických jaderných zbraní.
Putin nemusí uvažovat logicky
Bělorusko uvedlo, že bude pokračovat ve vojenských cvičeních s Ruskem. Podle běloruského ministerstva obrany kvůli zvýšené vojenské aktivitě v blízkosti ruských a běloruských hranic je třeba prověřit připravenost ruských a běloruských jednotek.
Spojené státy odhadují, že nyní má Rusko u hranic s Ukrajinou na svém území i v Bělorusku až 190 tisíc vojáků. Zhruba polovina z nich je podle Washingtonu v útočném postavení.
Johnson znovu připomněl, jak tvrdé sankce je Západ v případě ruského útoku připraven přijmout. Británie a USA by například zabránily ruským společnostem obchodovat v dolarech a v librách. Ani taková hrozba ale podle něj „nemusí stačit k odstrašení iracionálního aktéra“ jakým je Putin. Podle Johnsona je možné, že ruský prezident neuvažuje logicky a nevidí blížící se katastrofu.