K VĚCI, Jiří Beran - 7.8. v 09:26
Vakcinolog Jiří Beran na základě vlastních zkušeností i dřívějších studií tvrdí, že lék isoprinosin dokáže zmírnit klinický průběhu onemocnění COVID-19. V Česku je lék předepisován především na různé virové infekce. Podle Berana je dobré mít z viru respekt, ale ne se výrazněji omezovat – děti by měly jít do škol a opatření by neměla být nijak drastická. Připomněl, že smrtnost COVID-19 u nás klesla z 3,5 na 1 až 0,75 procenta.
„Myslím, že má určitý efekt na to, aby dokázal zmírnit klinický průběh onemocnění COVID-19. To, proč si to myslím, vychází z několika předpokladů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS profesor Jiří Beran k léku u nás známému jako isoprinosin.
Lék se používal pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí
„Ten lék je znám už padesát let. Používal se pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí, které prodělaly spalničky a jako následek potom měly spalničkovou pneumonii. Prokázal statisticky významně, že dokáže zabránit úmrtí těch malých dětí. To bylo v období, kdy se vůbec nepoužívala spalničková vakcína,“ dodal v pořadu K věci.
Profesor Beran upozornil i na pět let starou studii, která měla potvrdit, že tento lék je účinný ve snižování příznaků jakéhokoliv virového respiračního onemocnění u osob mladších padesáti let. A další pozitivní výsledky přinesly také britské studie z posledních tří let. Beran zmínil pozitivní zkušenost své kolegyně z užitím tohoto léku v jednom z domovů seniorů, ve kterém se onemocnění rozšířilo.
„U nás v ČR je předepisován především na různé virové infekce – herpetické, cytomegalovirové a také na papilomavirové, což jsou viry, které způsobují například karcinom děložního čípku,“ uvedl Beran na dotaz moderátorky, jak se k léku u nás dostat. Předepsat lék v případě těchto potíží může praktický lékař.
„Já jsem o tom léku hovořil celou dobu. Myslím si, že ve zdravotnické veřejnosti se o něm ví. Akorát každý čeká na to, že se provede klinická studie, což se zatím nestalo. Zmínky o tom, jak lék funguje, byly k dispozici už od dubna letošního roku,“ vysvětlil.
Smrtnost s COVID-19 klesá, počáteční vyděšení odeznělo
Profesor odpověděl i na otázku Pavlíny Wolfové, zda je koronavirus supernebezpečná nemoc, která skutečně zamíchá kartami, nebo prostě jedna z infekcí, se kterými se dříve či později docela dobře popereme a nic tak vážného to není.
„Já ho čtu asi tak někde na té druhé straně, kterou jste zmínila, protože samozřejmě ze začátku jsme o tom viru nevěděli vůbec nic. Myslím si, že nejenom já, ale celá řada mých kolegů jsme byli vyděšeni z těch výsledků a hospitalizací a úmrtí po Evropě a po světě. Na druhou stranu v tuto chvíli víme, že pokud dodržujeme nějaká základní opatření, mezi která patří větrání obytných místností, umývání rukou mýdlem, nošení roušek tam, kde je to nutné, dodržování distancí, tak samozřejmě velmi výrazně snižujeme infekční dávku a rozdíl v té infekční dávce se projeví potom také v klinickém onemocnění,“ prohlásil Beran.
Připomněl také současnou situaci v Česku. „Během plného uzavření Česka onemocnělo přibližně deset tisíc lidí a zemřelo 330. V tuto chvíli dalších osm tisíc a zemřelo jich kolem 60. To znamená, že ta smrtnost nám velmi výrazně klesá. Řekněme z 3,5 procenta pod jedno procento, okolo tři čtvrtě procenta,“ zhodnotil.
Děti musí do školy a opatření by neměla být drastická
Podle Berana by měli mít lidé z koronaviru respekt, je ale proti výraznému omezování. „Výsledky, které máme v současnosti k dispozici, ukazují, že virus je schopen u 90 procent lidí způsobovat zcela mírná onemocnění nebo onemocnění bez příznaků,“ dodal s tím, že děti by měly jít v září do školy a ani na podzim by opatření neměla být nijak drastická.
„Bylo prokázáno, že ty malé děti, co chodí do školy, jsou schopny virus nějakým způsobem přenést, ale v naprosto minimální dávce,“ vysvětlil.
Na kolika lidech vakcinolog Beran lék isoprinosin vyzkoušel a má nějaké pozitivní ohlasy od kolegů z branže? Proč zatím neexistuje klinická studie, která by účinnost tohoto léku na nový koronavirus prověřila? Kdy bude podle něj vakcína na COVID-19? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém pořadu K věci.
Rozhovor Pavlíny Wolfové s Jiřím Beranem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.