reklama

Lék zmírňující průběh COVID-19 je tu 50 let, tvrdí vakcinolog Beran

Vakcinolog Jiří Beran na základě vlastních zkušeností i dřívějších studií tvrdí, že lék isoprinosin dokáže zmírnit klinický průběhu onemocnění COVID-19. V Česku je lék předepisován především na různé virové infekce. Podle Berana je dobré mít z viru respekt, ale ne se výrazněji omezovat – děti by měly jít do škol a opatření by neměla být nijak drastická. Připomněl, že smrtnost COVID-19 u nás klesla z 3,5 na 1 až 0,75 procenta.

reklama

„Myslím, že má určitý efekt na to, aby dokázal zmírnit klinický průběh onemocnění COVID-19. To, proč si to myslím, vychází z několika předpokladů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS profesor Jiří Beran k léku u nás známému jako isoprinosin.

Lék se používal pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí

„Ten lék je znám už padesát let. Používal se pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí, které prodělaly spalničky a jako následek potom měly spalničkovou pneumonii. Prokázal statisticky významně, že dokáže zabránit úmrtí těch malých dětí. To bylo v období, kdy se vůbec nepoužívala spalničková vakcína,“ dodal v pořadu K věci.

K tématu

Profesor Beran upozornil i na pět let starou studii, která měla potvrdit, že tento lék je účinný ve snižování příznaků jakéhokoliv virového respiračního onemocnění u osob mladších padesáti let. A další pozitivní výsledky přinesly také britské studie z posledních tří let. Beran zmínil pozitivní zkušenost své kolegyně z užitím tohoto léku v jednom z domovů seniorů, ve kterém se onemocnění rozšířilo.

„U nás v ČR je předepisován především na různé virové infekce – herpetické, cytomegalovirové a také na papilomavirové, což jsou viry, které způsobují například karcinom děložního čípku,“ uvedl Beran na dotaz moderátorky, jak se k léku u nás dostat. Předepsat lék v případě těchto potíží může praktický lékař.

„Já jsem o tom léku hovořil celou dobu. Myslím si, že ve zdravotnické veřejnosti se o něm ví. Akorát každý čeká na to, že se provede klinická studie, což se zatím nestalo. Zmínky o tom, jak lék funguje, byly k dispozici už od dubna letošního roku,“ vysvětlil.

Smrtnost s COVID-19 klesá, počáteční vyděšení odeznělo

Profesor odpověděl i na otázku Pavlíny Wolfové, zda je koronavirus supernebezpečná nemoc, která skutečně zamíchá kartami, nebo prostě jedna z infekcí, se kterými se dříve či později docela dobře popereme a nic tak vážného to není.

K tématu

„Já ho čtu asi tak někde na té druhé straně, kterou jste zmínila, protože samozřejmě ze začátku jsme o tom viru nevěděli vůbec nic. Myslím si, že nejenom já, ale celá řada mých kolegů jsme byli vyděšeni z těch výsledků a hospitalizací a úmrtí po Evropě a po světě. Na druhou stranu v tuto chvíli víme, že pokud dodržujeme nějaká základní opatření, mezi která patří větrání obytných místností, umývání rukou mýdlem, nošení roušek tam, kde je to nutné, dodržování distancí, tak samozřejmě velmi výrazně snižujeme infekční dávku a rozdíl v té infekční dávce se projeví potom také v klinickém onemocnění,“ prohlásil Beran.

Připomněl také současnou situaci v Česku. „Během plného uzavření Česka onemocnělo přibližně deset tisíc lidí a zemřelo 330. V tuto chvíli dalších osm tisíc a zemřelo jich kolem 60. To znamená, že ta smrtnost nám velmi výrazně klesá. Řekněme z 3,5 procenta pod jedno procento, okolo tři čtvrtě procenta,“ zhodnotil.

Děti musí do školy a opatření by neměla být drastická

Podle Berana by měli mít lidé z koronaviru respekt, je ale proti výraznému omezování. „Výsledky, které máme v současnosti k dispozici, ukazují, že virus je schopen u 90 procent lidí způsobovat zcela mírná onemocnění nebo onemocnění bez příznaků,“ dodal s tím, že děti by měly jít v září do školy a ani na podzim by opatření neměla být nijak drastická.

„Bylo prokázáno, že ty malé děti, co chodí do školy, jsou schopny virus nějakým způsobem přenést, ale v naprosto minimální dávce,“ vysvětlil.

Na kolika lidech vakcinolog Beran lék isoprinosin vyzkoušel a má nějaké pozitivní ohlasy od kolegů z branže? Proč zatím neexistuje klinická studie, která by účinnost tohoto léku na nový koronavirus prověřila? Kdy bude podle něj vakcína na COVID-19? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém pořadu K věci.

Rozhovor Pavlíny Wolfové s Jiřím Beranem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama