reklama

Lék zmírňující průběh COVID-19 je tu 50 let, tvrdí vakcinolog Beran

Vakcinolog Jiří Beran na základě vlastních zkušeností i dřívějších studií tvrdí, že lék isoprinosin dokáže zmírnit klinický průběhu onemocnění COVID-19. V Česku je lék předepisován především na různé virové infekce. Podle Berana je dobré mít z viru respekt, ale ne se výrazněji omezovat – děti by měly jít do škol a opatření by neměla být nijak drastická. Připomněl, že smrtnost COVID-19 u nás klesla z 3,5 na 1 až 0,75 procenta.

reklama

„Myslím, že má určitý efekt na to, aby dokázal zmírnit klinický průběh onemocnění COVID-19. To, proč si to myslím, vychází z několika předpokladů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS profesor Jiří Beran k léku u nás známému jako isoprinosin.

Lék se používal pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí

„Ten lék je znám už padesát let. Používal se pro léčbu těžkých forem pneumonie u dětí, které prodělaly spalničky a jako následek potom měly spalničkovou pneumonii. Prokázal statisticky významně, že dokáže zabránit úmrtí těch malých dětí. To bylo v období, kdy se vůbec nepoužívala spalničková vakcína,“ dodal v pořadu K věci.

Profesor Beran upozornil i na pět let starou studii, která měla potvrdit, že tento lék je účinný ve snižování příznaků jakéhokoliv virového respiračního onemocnění u osob mladších padesáti let. A další pozitivní výsledky přinesly také britské studie z posledních tří let. Beran zmínil pozitivní zkušenost své kolegyně z užitím tohoto léku v jednom z domovů seniorů, ve kterém se onemocnění rozšířilo.

„U nás v ČR je předepisován především na různé virové infekce – herpetické, cytomegalovirové a také na papilomavirové, což jsou viry, které způsobují například karcinom děložního čípku,“ uvedl Beran na dotaz moderátorky, jak se k léku u nás dostat. Předepsat lék v případě těchto potíží může praktický lékař.

„Já jsem o tom léku hovořil celou dobu. Myslím si, že ve zdravotnické veřejnosti se o něm ví. Akorát každý čeká na to, že se provede klinická studie, což se zatím nestalo. Zmínky o tom, jak lék funguje, byly k dispozici už od dubna letošního roku,“ vysvětlil.

Smrtnost s COVID-19 klesá, počáteční vyděšení odeznělo

Profesor odpověděl i na otázku Pavlíny Wolfové, zda je koronavirus supernebezpečná nemoc, která skutečně zamíchá kartami, nebo prostě jedna z infekcí, se kterými se dříve či později docela dobře popereme a nic tak vážného to není.

„Já ho čtu asi tak někde na té druhé straně, kterou jste zmínila, protože samozřejmě ze začátku jsme o tom viru nevěděli vůbec nic. Myslím si, že nejenom já, ale celá řada mých kolegů jsme byli vyděšeni z těch výsledků a hospitalizací a úmrtí po Evropě a po světě. Na druhou stranu v tuto chvíli víme, že pokud dodržujeme nějaká základní opatření, mezi která patří větrání obytných místností, umývání rukou mýdlem, nošení roušek tam, kde je to nutné, dodržování distancí, tak samozřejmě velmi výrazně snižujeme infekční dávku a rozdíl v té infekční dávce se projeví potom také v klinickém onemocnění,“ prohlásil Beran.

Připomněl také současnou situaci v Česku. „Během plného uzavření Česka onemocnělo přibližně deset tisíc lidí a zemřelo 330. V tuto chvíli dalších osm tisíc a zemřelo jich kolem 60. To znamená, že ta smrtnost nám velmi výrazně klesá. Řekněme z 3,5 procenta pod jedno procento, okolo tři čtvrtě procenta,“ zhodnotil.

Děti musí do školy a opatření by neměla být drastická

Podle Berana by měli mít lidé z koronaviru respekt, je ale proti výraznému omezování. „Výsledky, které máme v současnosti k dispozici, ukazují, že virus je schopen u 90 procent lidí způsobovat zcela mírná onemocnění nebo onemocnění bez příznaků,“ dodal s tím, že děti by měly jít v září do školy a ani na podzim by opatření neměla být nijak drastická.

„Bylo prokázáno, že ty malé děti, co chodí do školy, jsou schopny virus nějakým způsobem přenést, ale v naprosto minimální dávce,“ vysvětlil.

Na kolika lidech vakcinolog Beran lék isoprinosin vyzkoušel a má nějaké pozitivní ohlasy od kolegů z branže? Proč zatím neexistuje klinická studie, která by účinnost tohoto léku na nový koronavirus prověřila? Kdy bude podle něj vakcína na COVID-19? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v přiloženém pořadu K věci.

Rozhovor Pavlíny Wolfové s Jiřím Beranem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama