Budoucnost Ukrajiny za vlády Donalda Trumpa
Ruská armáda shromáždila 50 000 vojáků, včetně posil ze Severní Koreje, na protiofenzívu s cílem dobýt zpět území obsazené Ukrajinci v ruské Kurské oblasti, řekli deníku The New York Times (NYT) američtí a ukrajinští činitelé. Podle Američanů dokázali Rusové vytvořit nový kontingent, aniž by stáhli jednotky z východu Ukrajiny, kde v neděli ruská armáda ohlásila dobytí další vesnice.
Moskva se snaží obnovit kontrolu nad Kurskou oblastí poté, co tam Ukrajinci v létě vtrhli a obsadili stovky kilometrů čtverečních ruského území, zřejmě ve snaze získat páku pro případná vyjednávání s Ruskem. Rusům se už od té doby podařilo část ztraceného území získat zpět.
ČTĚTE TAKÉ: Blíží se mír na Ukrajině? Brzy může dojít k oznámení data příměří, prohlásil polský premiér
Ukrajinští činitelé podle NYT očekávají, že rozsáhlý ruský protiútok přijde do několika dnů. Kyjev uvádí, že do Ruska v poslední době dorazilo přes 10 000 vojáků z KLDR a že někteří už se do bojů v Kurské oblasti zapojili. Podle NYT američtí činitelé tento údaj potvrzují.
Ruský útok v Oděse poničil civilní infrastrukturu.
Ukrajinský velitel v neděli webu CNN řekl, že severokorejské jednotky se účastní nejen přímých bojových operací v Kursku, ale také obranných operací v Belgorodské oblasti. „Úkoly jsou většinou definovány jako druhý stupeň obrany. V Kurské oblasti jsou to přímé bojové operace,“ popsal. Severokorejské jednotky jsou podle něj „významným zdrojem“ pro ruskou válku na Ukrajině. „Z vojenského hlediska to jsou tři plnohodnotné brigády,“ doplnil.
Spojené státy usuzují, že Rusko bylo schopné novou bojovou sílu sestavit, aniž by přesunulo jednotky nasazené v bojích na východě Ukrajiny, a může tak vytvářet tlak na různých frontách současně. Ruské ministerstvo obrany v neděli ohlásilo dobytí další vesnice v Doněcké oblasti, kde podle agentury AFP okupanti v posledních týdnech zrychlili svůj postup a střetávají se s ukrajinskými jednotkami, které nemají dostatek lidí a vybavení.
Rusko po více než dvou a půl letech agrese na východě Ukrajiny pravidelně hlásí drobné územní zisky, zatímco se nad budoucností západní podpory Kyjeva vznáší otazníky. NYT uvádí, že někteří zpravodajští a armádní činitelé v USA jsou nyní v hodnocení ukrajinských vyhlídek pesimističtější, přičemž územní ztráty Ukrajinců připisují částečně i neschopnosti Kyjeva vyřešit nedostatek vojáků.
Cena za Putinovy ambice je vysoká
Britský náčelník generálního štábu Tony Radakin v novém rozhovoru pro web BBC uvedl, že pomalý postup Rusů je vykoupený vysokými ztrátami. V říjnu podle něj bylo na ruské straně „každý jeden den“ asi 1500 mrtvých a zraněných, což označil za nejhorší ztráty od začátku invaze v únoru 2022.
„Rusko brzy napočítá 700 000 zabitých nebo zraněných lidí, obrovská bolest a utrpení, kterým si Rusko musí procházet kvůli ambicím (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ poznamenal Radakin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump si volal s Putinem. Dal najevo, jakou dohodu ohledně Ukrajiny by podpořil, píše WP